PRODAJA DRŽAVLJANSTVA: EK raspravlja o Kipru i Malti
EVROPSKA komisija danas je nastavila pravni postupak protiv Kipra i Malte zbog prakse davanja državljanstva za novac, koji bi na kraju mogao da dovede do toga da dve države završe na sudu i budu novčano kažnjene.
EK je protiv Kipra i Malte pokrenula prekršajne postupke zbog prakse davanja državljanstva stranim investitorima, tzv "zlatog pasoša“, u oktobru prošle godine, kada su im poslata zvanična pisma obaveštenja uz rok od dva meseca da odgovore.
Danas je Komisija poslala obrazloženo mišljenje Kipru zbog toga što nije u potpunosti odgovorio po zahtevu EU, a zemlja ima dva meseca da obavesti o merama preduzetim u skladu sa zakonima EU ili će se suočiti sa sudskim procesom.
-Iako je Kipar ukinuo sporni sistem i prestao da prima nove prijave 1. novembra 2020. godine, nastavlja se obrada zahteva koji su na čekanju, navodi se u saopštenju Komisije, prenosi Rojters.
Potez je usledio dva dana nakon što je zvanična istraga utvrdila da je kiparska vlada nebrojeno puta prekršila sopstveni zakon, dajući državljanstvo za skoro 7.000 ljudi od 2007. do 2020. godine.
Komisija je izdala i dodatno zvanično pismo obaveštenja Malti, proširujući svoje zabrinutosti od prošle godine i dajući ostrvu dva meseca da odgovori.
Sledeći korak bi bilo obrazloženo mišljenje izvršne vlasti EU.
-Iako prethodni sistem izdavanja državljanstva investitorima više nije na snazi, Malta je uspostavila novi sistem krajem 2020. godine, navodi se u saopštenju EK.
Malta je počela da prodaje pasoše bogatim strancima 2014. godine, a najveća potražnja je od bogatih Rusa, Kineza i onih iz arapskih zemalja.
Kao odgovor na potez Komisije, malteška vlada je ostala čvrsto pri stavu da je državljanstvo stvar o kojoj države članice moraju odlučivati i da tako treba i da ostane, a poručila je da podržava konstruktivni dijalog sa Briselom i da će u narednom periodu potpunije odgovoriti na primedbe evropskih zvaničnika.
Sistem "državljanstva putem ulaganja" doneo je Malti 1,5 milijardi dolara od pokretanja 2014. godine, a EU pasoš koji se njime dobija daje mogućnost bezviznih putovanja, rada i boravišta širom Evropske unije koju čine 27 država.
Preporučujemo
EU PROTIV BERLINA: EK počinje postupak protiv Nemačke zbog kupovine obveznica?
08. 06. 2021. u 20:03
NEMCI ZA UKIDANjE PRAVA VETA U EU: Mas tvrdi da Unija ne sme da bude držana kao talac
07. 06. 2021. u 17:14
NOVE MERE NA GRANICAMA EU: Zvučnim topovima i detektorima laži protiv migranata
06. 06. 2021. u 14:35
"TRAMP BIO OPSEDNUT TIME" Merkelova otkrila brojne tajne pred izlazak njenih memoara
BIVŠA nemačka kancelarka Angela Merkel u intervjuu pred izalazak njenih memoara govorila je, između ostalog, o tome šta novoizabrani predsednik SAD misli o nemačkim automobilima, otkrila da li su joj bile poznate namere ruskog predsednika Vladimira Putina i kako je pokušavala da spreči "invaziju na Ukrajinu", navela je ko joj je pomogao da izbegne regrutaciju za Štazi i šta bi trebalo da uradi njena partija kako bi pobedila na predstojećim izborima u Nemačkoj.
23. 11. 2024. u 16:52
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (1)