I MONTEKATINI TERME POD ZAŠTITOM: Italija ima rekordnih 58 kulturnih dobara na listi UNESKO
NA listu zaštićene svetske kulturne baštine, UNESKO je uvrstio Đotove freske u Padovi, banju Montektini Terme i srednjevekovne tremove u Bolonji. Broj italijanskih lokaliteta na ovoj listi se povećao na rekordnih 58, što je dva kulturna dobra više od Kine i osam od Nemačke.

Foto Ageop Ricerca
Bolonjski tremovi "Passamano per San Luca" su najduža natkrivena pešačka staza, čija gradnja je počela još u 12. veku. Protežu se na oko 40 kilometra u istorijskom centru glavnog grada regije Emilija Romanja. Napravljeni su od drveta, kamena ili betona.
Služe kao zaštita od sunca ili kiše, pa se kaže da u Bolonji niko nikad ne nosi kišobran. Ipak, naječešće su mesto gde se ljudi mogu družiti i trgovati. Dugi su 3,8 kilometara, imaju 664 stuba i vodi od grada do bazilike Madonna di San Luca.
Najpoznatija dela italijanskog slikara gotike, arhitekte i skulptora Đota di Bondone su freske, koje je naslikao u periodu od 1303 do 1305. godine u kapeli Skrovenja u Padovi.
Grad u blizini Toskane - Montekatini treme, nalazi se u grupi od 11 banjskih gradovi koji nude izuzetno svedočanstvo urbane arhitekture i kulturnog pokreta bez presedana.
Od ranije, Italija na popisu kulturne baštine ima cela istorijska središta nekih gradova, poput Rima, Napulja i Firence, arheološka nalazišta kao što je Pompeja, ili živopisnu obalu Amalfi.

ŠOK OTKRIĆE, EVO KO VODI OBOJENU REVOLUCIJU U SRBIJI! Vučićević razotkrio blokadersko-kriminalnu hobotnicu, u sve umešan rektor Đokić!
GLAVNI urednik Informer TV Dragan J. Vučićević otkrio je šokantne podatke o medijsko-političkoj, blokaderskoj kriminalnoj hobotnici koja se krije iza pokušaja izazivanja građanskog rata u Srbiji.
20. 07. 2025. u 15:05

ŠOK PRIZOR NA EVZONIJU: Čovek stigao na granicu u ovo vreme, nema žive duše! Evo kada da krenete put Grčke
LETNjI odmor za mnoge građane Srbije i regiona započinje u beskrajnom redu na graničnom prelazu Evzoni, na ulazu iz Severne Makedonije u Grčku.
20. 07. 2025. u 11:15

Naučnici ajkulama spustili mrtvu kravu na 1.629 metara dubine - nisu mogli da veruju šta su ribe uradile (VIDEO)
"TO POKAZUJE strategiju preživljavanja kod vrsta koje se ne hrane usamljeno."
14. 07. 2025. u 13:06
Komentari (0)