JAPAN BI DA PONOVO RATUJE? Premijeru su potrebne mogućnosti za napad na neprijateljske baze
TOKIO traži načine da ojača svoj odbrambeni stav, uključujući dobijanje mogućnosti za napad na „neprijateljske baze“, rekao je premijer zemlje, signalizirajući potencijalni formalni pomak od pacifističkog stava nacije nakon Drugog svetskog rata.

Foto: Profimedia
Ove zapaljive opaske izrekao je japanski premijer Fumio Kišida u ponedeljak, dok se obraćao parlamentu tokom otvaranja vanredne sednice, sazvane da bi se raspravljalo o dodatnoj potrošnji za suočavanje sa ekonomskim uticajem pandemije Kovid-19.
-Da bismo zaštitili živote i sredstva za život ljudi, ispitaćemo sve opcije, uključujući sposobnost napada na neprijateljske baze... i suštinski ojačati naš odbrambeni stav sa osećaje za brzinu delovanja, rekao je Kišida.

Foto: Tviter
Premijer je dao sličnu izjavu prošle nedelje, kada je prisustvovao inspekciji snaga u jednoj od baza japanske vojske (SDF) i čak se vozio na tenku tokom tog događaja.
On je tada izjavio da će možda biti potrebno da Japan dobije sposobnost da napadne neprijateljske baze, jer Tokio „ne može da previdi nedavni razvoj [Severne Koreje] i poboljšanje novih tehnologija kao što su hipersonično oružje i projektili sa nepravilnim putanjama“.
Kineski „jednostrani pokušaji da promeni status kvo“, kao i njeno vojno jačanje izvedeno „bez dovoljno transparentnosti“, takođe se tiču Tokija, dodao je on.

Foto: Profimedia/Ilustracija
U Japanu se godinama unazad raspravlja o dobijanju mogućnosti za napade u inostranstvu, ali je verovatno da će takav stav biti u suprotnosti sa važećim ustavom zemlje, koji je dizajniran nakon poraza militarističkog Japana tokom Drugog svetskog rata.
Član 9 ustava predviđa da se „japanski narod zauvek odriče rata kao suverenog prava nacije“, kao i da odbija da upotrebi silu ili pretnju na međunarodnom planu.

Foto: Depositphotos
U skladu sa ovim pacifističkim stavom, zemlji je dozvoljeno da održava samo samoodbrambene snage ograničenih sposobnosti, koje se koriste za odbranu domovine. U stvarnosti, međutim, japanske samoodbrambene snage su već izrasle u punopravnu vojsku, sa svim glavnim rodovima, prepunom modernog naoružanja. Zemlja ima skoro 250.000 aktivnih vojnika, kao i ogromnu flotu borbenih aviona i pomorskih brodova.
Preporučujemo

JAPANSKI TENKOVI NA SEVERNOM OSTRVU: Velike vojne vežbe na Hokaidu, Tokio jača armiju
06. 12. 2021. u 07:48

"POJEDOH SE ŽIV, IZLUDE ME TO" Vučić o otvaranju auto-puta do Požege: To su već foliranja i glupiranja, krajnji rok do ponedeljka
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić govorio je iz Čačka o otvaranju auto-puta do Požege.
03. 07. 2025. u 11:49

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi
JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.
01. 07. 2025. u 11:45

ISPOVEST RADNICE: "Kad biste ovo znali, nikad ne biste kročili na kruzer"
DRUŠTVENIM mrežama kruže viralni snimci u kojima osoba koja se predstavlja kao radnica na kruzeru deli detalje iz života na brodu. U jednom takvom videu podelila je niz fotki u kojima tvrdi da otkriva tajne života na kruzeru i tako šokirala mnoge.
05. 07. 2025. u 11:33
Komentari (0)