ITALIJA U PANICI, ZBOG SANKCIJA TRPI VIŠE NEGO RUSIJA: Zabrana uvoza, koji se meri milijadrama, ugroziće Apeninsko poluostrvo
U ITALIJI zvoni alarm zbog ogromnog rizika od odmazde prema Moskvi.
Ekonomske sankcije Ruskoj Federaciji se na sceni italijanske ekonomije pojavjuju kao „razorna oluja“ sa natežim posledicama i veoma nejasnom budućnošću za ponovno oživljavnaje izvoza i uvoza na nacionalnom nivou.
Najnoviji skok cena gasa i petroleja pogoršavaju ionako već rekordni skok cena u oblasti energentike. Od 25. februara cena gasa je eksplodirala, već su neki veliki sektori potrošača gasa morali da uspore ili zatvore privremeno proizvodnju.
Kada je reč o cenama juriša se ka novim rekordima i kod osnovnih životnih namirnica, najviše prehrambenih proizvoda, koji neće moći da se izvoze i teret će pasti na industriju u tom sektoru i na građane.
Italijanski ekonomisti govore o opasnom efektu i ekonomskom lancu gubitaka zbog rata u Ukrajini i sankcijama prema Rusiji. Iz Naconalnog udruženja industrijalaca (Konfindustrija) alarmira se ponajpre zbog sektora industrije koja je već pogođena kovidom, pa si zatvorena mnoga postrojenja, a sada se uvećava cena gasa.
U 2020. godini razmena između Italije i Rusije iznosila je oko 20 milijardi evra, od toga Moskva je kupovala robu za više odo 12 milijardi, a izvoz iz Italije je bio nešto više od sedam milijardi. I bivši premijer Romano Prodi iznosi podatke da su Italija i Nemačka dve zemlje koje najviše izvoze u Rusiju i ako sankcije ograničavaju izvoz sigurno će gubitak ove dve zemlje biti nemerljiv. Osnivano se strahuje da će se Rusi momentalno okrenuti prema Kini, sa kojom već imaju impresivne međutrgovinske odnose, a potom će biti veoma teško ponovo se vratiti na staro tržište.
Predsednik Nacionalnog udruženja poljorivrednika (Konfagrikultura) Masimilijano Đansanti izražava i drugu vrstu zabrinutosti za proizvode koji bi eventualno ušli u Rusiju iz Italije i obrnuto, zbog obaranja vrednosti rublje u odnosu na evro. To će, smatra, dodatno da umanji uvoz italijanskih proizvoda.
Izvoz prizvoda mode, visoke mode, luksuznih prozvoda, kao i proizvoda iz industrije nameštaja i uređenja i dizajna, godišnje Italiji donosi 400 miliona evra. Prošle godine Rusija je od Italije, koja je prvi izvoznik vina u tu zemlju, čak i povećala uvoz i zarada je 1.155 milijardi dolara. Kada je reč o pastama, slatkišima, ili farmaceutskim proizvodima, samo u 2020-2021. Italija je izvezla u Rusiju i Ukrajinu u vrednosti od 310 miliona evra.
A bilans koliko će robe izvezene u Rusiju zbog sankcija ruskim bankama ostati nenaplaćeno tek će se procenjivati kasnije. Ukratko, na pomolu je crni period za izvoz Italije.
BONUS VIDEO - ČEČENSKI BORCI U UKRAJINI: Deo specijalnih ruskih jedinica na putu na front
Preporučujemo
SANKCIJE RUSIJI NE MOGU NIŠTA: Nove mere Zapada udariće po džepovima Amerikanaca
23. 02. 2022. u 08:37
"SVE JE RUSIJA, SAMO JE KOSOVO SRBIJA!" Podrška pravoslavnoj braći iz Nikšića - Putine, Srbine! (VIDEO)
28. 02. 2022. u 19:16 >> 19:17
TAČNO NA OVOM MESTU BI MOGAO POČETI TREĆI SVETSKI RAT: Putin ga smatra svojom teritorijom, NATO trupe već raspoređene
OVAJ snegom prekriveni granični most između dve srednjovekovne tvrđave u delu Estonije gde se govori ruski, mogao bi biti mesto gde će započeti treći svetski rat, piše Politiko.
26. 12. 2024. u 08:55
POJAVILA SE ŠOK TVRDNjA: "Rusi su oborili avion u Kazahstanu, pogledajte tragove eksplozije na repu letelice"
AVION Azerbejdžan erlajnsa, koji se 25. decembra srušio na putu za Rusiju, možda je oboren ruskom raketom zemlja-vazduh, prema izveštajima ruskih medija koji nisu naklonjeni Kremlju i ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.
26. 12. 2024. u 07:44
A POSLEDICE? Kina gradi najveću hidroelektranu na svetu - iseliće milione ljudi, "keširaće" neverovatne 35 milijarde dolara
PROIZVODIĆE trostruko više od 88.2 milijarde kWh, koliki je projektovani kapacitet trenutno najveće hidroelektrane na svetu - "Tri klanca" u centralnoj Kini.
26. 12. 2024. u 14:37
Komentari (0)