NEMAČKA U DILEMI: Možda ćemo morati da pustimo u rad gasovod „Severni tok 2“

Novosti online

29. 07. 2022. u 17:05

ZA isporuke gasa u Nemačku mogao bi se koristiti i gasovod „Severni tok 2“, ako Berlin ne bude imao drugog izbora, smatra šef Odbora za pitanja energetike i klime Bundestaga Klaus Ernst.

НЕМАЧКА У ДИЛЕМИ: Можда ћемо морати да пустимо у рад гасовод „Северни ток 2“

Foto Shutterstock

- Generalno gledano, svejedno je kojim će gasovodom Nemačka dobijati gas – on u svakom slučaju ostaje ruski. Ako ne bude drugih mogućnosti, nevažno iz kog razloga i ako, na kraju krajeva, gas bude moguće dobiti samo preko ‘Severnog toka 2’, biće potrebno razgovarati o njegovom što skorijem puštanju u rad - izjavio je parlamentarac.

Po njegovom mišljenju, pitanje obezbeđenja gasa za Nemačku treba razmatrati van konteksta specijalne vojne operacije u Ukrajini. On je apelovao da se iskoriste sve mogućnosti za snabdevanje gasom.

Pored toga, Ernst smatra da potpuno odsustvo „plavog goriva“ za Nemačku može imati efekat „socijalne bombe“. Parlamentarac se zalaže za razgovore Berlina i Moskve povodom isporuke energenata.

Ranije je ministar za ekonomiju i zaštitu klime Nemačke Robert Habek izjavio da bi puštanje u rad „Severnog toka 2“ za Evropu značilo kapitulaciju pred Rusijom.

Izgradnja gasovoda „Severni tok 2“ završena je 10. septembra 2021. godine i gasovod je u potpunosti spreman za rad. Ali, nakon početka specijalne operacije Rusije u Ukrajini, Berlin je zamrznuo procedure koje su povezane sa projektom i obustavio sertifikaciju.

Reč je o povlačenju dokumenta iz Ministarstva, na osnovu kojeg je Federalna agencija za mreže vršila sertifikaciju operatora gasovoda.

(Sputnjik)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
MOGLO BI UMRETI 4.500 LJUDI Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.

01. 07. 2025. u 11:45

Komentari (4)

3 PREPORUČENE KRIPTOVALUTE KOJE TREBA PRATITI U PRVOJ SEDMICI JULA | APT, Solana L2 brzo postaju vodeći