ŠREDER MOGUĆI PREGOVARAČ S RUSIMA: Kancelar Šolc želi da razgovara oko "zarobljene" gasne turbine
Bivši nemački kancelar Gerhard Šreder mogao bi da bude posrednik u sporu sa Rusijom oko smanjenih isporuka gasa, izjavio je aktuelni kancelar Olaf Šolc. "Bilo bi za pohvalu" da Šroder razgovara sa Moskvom o turbini koja se trenutno nalazi u Nemačkoj, rekao je Šolc. Prema njegovim rečima, vraćanje opreme od vitalnog značaja za funkcionisanje gasovoda Severni tok 1 bi podstaklo Rusiju da što pre ponovo pokrene snabdevanje gasom ovom rutom.
Foto: EPA
Turbina je deo velikog spora između Rusije i Nemačke, pošto je prošla održavanje u Kanadi. Oprema je trebalo da bude otpremljena do kompresorske stanice na gasovodu u Rusiji još u maju, kako bi se dotok gasa u EU održao punim kapacitetom. Međutim, njen povratak je prvo odložila Kanada zbog sankcija Moskvi.
Sada je zaglavljena u Nemačkoj, jer ruski "Gasrpom" tvrdi da nema odgovarajuću dokumentaciju. Ruski državni energetski gigant insistira da sankcije Zapada ometaju povratak turbine iz Nemačke i prete budućoj popravci opreme na gasovodu Severni tok 1. Firma je saopštila da papirologija za vraćanje turbine nije uredna, jer je izdala Siemens Enerdži, a ne firma koju je ugovorio "Gasprom".
Šreder,nemački kancelar između 1998. i 2005. godine, više puta je kritikovan zbog svojih poslovnih veza sa ruskim državnim energetskim kompanijama. U maju je bio prinuđen da napusti nadzorni odbor ruskog energetskog giganta "Rosnjefta" i odbije nominaciju za poziciju nadzornog odbora u "Gaspromu". Krajem jula Šroder se sastao sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i pozvao nemačku vladu da preispita svoj stav o gasovodu Severni tok 2.
Preporučujemo
TUŽNIJI SNIMAK OD OVOG NISTE VIDELI: Video posvećen devojčicama ubijenim u američkom napadu na školu (VIDEO)
09. 03. 2026. u 16:00 >> 22:34
TRAMP HITNO POZVAO PUTINA: Razgovor trajao sat vremena
RUSKI predsednik Vladimir Putin razgovarao je telefonom sa američkim kolegom Donaldom Trampom.
09. 03. 2026. u 20:34
ŠOK ISTRAGA AMERIKANACA: Evo ko je gađao iransku školu u kojoj su poginule devojčice
AMERIČKI vojni istražitelji veruju da je verovatno da su američke snage odgovorne za napad na iransku školu za devojčice u kojem je u subotu poginulo više desetina dece, ali još nisu doneli konačan zaključak niti su završili istragu, rekli su za Rojters dvojica američkih zvaničnika.
06. 03. 2026. u 08:23
NOVI EKSPLICITNI SNIMCI MIRJANE PAJKOVIĆ: Policija sumnja KO je na snimku, drugi muškarac - odmah saslušana
RANIJE je objavljen i video za koji je deo medija napisao da je snimljen u prostorijama Vlade. Tim povodom oglasili su se iz Vlade Crne Gore, i demantovali te navode.
07. 03. 2026. u 22:55 >> 23:05
Komentari (1)