ŽITO IZ UKRAJINE POSVAĐALO EVROPU: Zemlje EU nezadovoljne načinom na koji se rešava problem jeftinih žitarica koje izvozi Kijev
Ukrajinsko žito je podelilo Evropsku uniju. Ministri poljoprivrede trinaest zemalja članica poslale su pismo Evropskoj komisiji, kritikujući način na koji evropska izvršna vlast upravlja ovom situacijom. Brisel je kritikovan posle odluke da uputi dodatnu pomoć od 100 miliona evra, namenjenu poljoprivrednicima određenih istočnoevropskih zemalja čije je tržište sada preplavljeno jeftinim ukrajinskim žitom.
Naime, Bugarska, Mađarska, Poljska, Rumunija i Slovačka su prethodno zaustavile ili značajno smanjile uvoz žitarica iz pravca Ukrajine, uz objašnjenje da je ovaj masivni uvoz doveo do značajnog pada cena na njihovom unutrašnjem tržištu, što je izazvalo proteste dela poljprivrednika.
Na ovaj problem ukazuje "Juroaktiv" u tekstu pod nazivom "Uvoz ukrajniskih žitarica: Brisel pod vatrom kritika zbog nedostatka transparentnosti". Evropska komisija je odlučila da dodatnu pomoć uputi iz fondova Zajedničke poljoprivredne politike, posle čega su navedene zemlje podigle restrikciju na uvoz žitarica, podseća "Juroaktiv".
U pismu koje su sredinom ovog meseca resorni ministri uputili Evropskoj komisiji, ističe se zabrintost zbog toga što je odluka doneta bez konsultovanja zemalja članica i što bi to moglo da dovede do različitog tretmana unutar zajedničkog tržišta. Zabrinuti su i zbog toga što bi to moglo da stvori opasan presedan kojim bi mogle da se rešavaju i neke druge situacije na sličan način.
Mnogima se, jednostavno, ne dopada to što su poljoprivrednici navedenih država tretirani na drugačiji, privilegovan način od ostalih, samo zato što su u njihovim zemljama odlučili da zaustave uvoz ukrajinskog žita. Berlin je stava da sve zavisi i od toga da li se u pojedinim zemaljma, poput Poljske, vodi ispravna poljoprivredna politika, sa dobrim savetima proizvođačima, kao i da je to nacionalno pitanje, tražeći da budu uspostavljeni objektivni uslovi za pružanje pomoći.
"Juroaktiv" takođe navodi i glasine da evropski komesar za poljoprivredu Januš Vojčehovski planira da se kandiduje za visoku političku funkciju u svojoj zemlji, Poljskoj, kao i da mnogi objašnjavaju odluku Poljske da zaustavi uvoz žitarica iz Ukrajine, željom da zadovolji glasače.
A ŠPANCI?
Ističe se da i druge zemlje imaju razloge da im se pomogne. Kao primer se između ostalog navodi situacija u Španiji, čiji su poljoprovrednici značajno pogođeni sušom.
NOVE SVETSKE SILE UKLjUČILE SE U SUKOB U UKRAJINI: "Dve na strani Putina, dve žestoko protiv Rusa"
SUMNjE u podršku SAD Ukrajini u slučaju pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima mučile su sve one kojima je cilj da se Kijev obrani od ruske agresije. Tramp je pobedio i tek treba videti u kom će smeru krenuti njegova politika, ali sva ta dešavanja zasenila su drugi važan odnos u tom, ionako komplikovanom, odnosu.
22. 11. 2024. u 09:14
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
SKANDAL TOKOM POSETE Snimak Makrona: "Oni su totalni kreteni", rekao posle povika da je "Francuska odgovorna za krvoproliće"
"ONI si potpuni kreteni", rekao je francuski predsednik Emanuel Makron o prelaznom telu i dodao da "nikada nisu smeli da ga smene".
22. 11. 2024. u 13:07 >> 13:17
Komentari (0)