ŠVEDSKE PODMORNICE NOVI ADUT ALIJANSE PROTIV RUSA: Ulaskom Stohkolma, NATO dodatno razvija strategiju prema Moskvi
Baltičko more je jedna od trenutno najneuralgičnijih bezbednosnih zona, pa ulazak Švedske u NATO za Severnoatlantski vojni savez predstavlja pokušaj "okruživanja" voda u kojima se direktno dodiruju Rusija - preko Kaljingradske oblasti i Senkt Peterburga – i članice Alijanse.
Upravo to stvara dodatnu napetost u neposrednoj blizini već postojećeg ratnog sukoba u Ukrajini.
- Mi smo eksperti u Baltičkom moru, poznajemo region spolja i iznutra kao retko ko drugi – ističe komandant švedske podmorničke flote Paula Valenburg.
Švedska je dugo razvijala autonomnu odbranu, uz značajnu proizvodnju aviona tipa "gripen", kao i municije. Direktor "Saba" Mikael Johanson naglašava da će ulazak Švedske u NATO primorati zemlju da promeni doktrinu, jer je do sada politiku odbrane krojila samo prema jednom potencijalnom neprijatelju, Rusiji, a sada mora da se adaptira na NATO strategiju. U tom kontekstu treba posmatrati i buduću ulogu Švedske u Baltičkom moru.
Stokholm poseduje pet bešumnih podmornica, tri iz klase "gotland", od kojih su dve nedavno renovirane, i dve nove tipa A26 koje je konstruisao domaći "Sab". Snabdevene su sistemima za kretanje u teškim konfiguracijama dna i malim dubinama, i imaju usavršene sonarne signale. U ovom, praktično zatvorenom vodenom prostoru, Švedska je, uz Poljsku i Nemačku, jedina koja poseduje podmornice, za Alijansu adut u vreme sve većih zatezanja s Moskvom.
Finska, Estonija, Letonija, Litvanija i Danska zavise od te tri zemlje. Važnost švedskih podmornica je utoliko veća ako se zna da Poljska kuburi sa svojima tipa "koben" oko čijeg renoviranja trenutno nema preciznih podataka. Ne zna se uopšte da li su, i koliko, u funkciji.
Rutama Baltičkog mora se prebaci blizu 900 miliona tona tovara godišnje i 40 miliona putnika, dok se u svakom trenutku kreće dve hiljade brodova. To je i izuzetno važan strateški energetski čvor. Estonija čuva polovinu svojih naftnih rezervi u Švedskoj. Dnom Baltičkog mora prostire se čitava mreža infrastrukture, sa kablovima i gasovodima.
O delikatnoj situaciji u tom regionu već govore diverzije iz septembra 2022. godine na Severnom toku 1 i 2 između Rusije i Nemačke. Gas koji je trebalo da snabdeva Zapadnu Evropu ruskim gasom, sada je postao izraz razdora. Štaviše, eksalirala su strahovanja Bundesvera da bi do direktnog okršaja NATO i Rusije moglo da dođe već dogodine.
Nemačka ima šest podmornica "tisenkrup" tipa 212, a planiraju dodatno snabdevanje sa još četiri do šest podmornica, ali će one, prema planovima, biti na raspolaganju najranije 2034. godine.
NOVE SVETSKE SILE UKLjUČILE SE U SUKOB U UKRAJINI: "Dve na strani Putina, dve žestoko protiv Rusa"
SUMNjE u podršku SAD Ukrajini u slučaju pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima mučile su sve one kojima je cilj da se Kijev obrani od ruske agresije. Tramp je pobedio i tek treba videti u kom će smeru krenuti njegova politika, ali sva ta dešavanja zasenila su drugi važan odnos u tom, ionako komplikovanom, odnosu.
22. 11. 2024. u 09:14
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
DESILO SE ČUDO: Krenuli da mu isključe sina sa aparata, otac ULETEO SA PIŠTOLjEM u bolnicu (VIDEO)
LEKARI su rekli da za njega više nema nade i naložili su da se isključi s aparata za održavanje vitalnih funkcija, ali to njegov otac nije mogao da dozvoli, uprkos tome što se mladićeva majka, Pikeringova bivša supruga, saglasila sa doktorima.
21. 11. 2024. u 15:31
Komentari (0)