BALTIČKE ZEMLJE SA STREPNJOM IŠČEKUJU AMERIČKE IZBORE: NJihova bezbednost zavisi od idućeg predsednika SAD
Sa politizacijom američke podrške Ukrajini i dovođenjem Donalda Trampa u pitanje obaveze uzajamne odbrane NATO-a, čini se da je budućnost evropske i transatlantske bezbednosti u pitanju za Estoniju, Litvaniju i Letoniju.
Mali broj članica NATO alijanse je toliko isloženo posledicama transatlanstskog rascepa, a među njima su Estonija, Letonija i Litvanija koje su na granici sa Rusijom i stalno podvrgnute njenim pretnjama te je njihova bezbednosna zavisnost od SAD naglašena tokom predsedničkih izbora u ovoj zemlji.
Ove tri manje države priznale su da se uloga SAD u Evropi menja i da će se tako nastaviti bez obzira na rezultat, usled pojačanja sistemskog rivalsta sa Kinom i većeg fokusa na Indo-Pacifik.
Većina baltičkih zvaničnika se nada će demokratske institucije i vladina birokratija ograničiti sledećeg predsednika u radikalnim promenama politike, a za njih će ključni uticaj biti na evoluciju promene u transatlantskim odnosima i na to kako se time upravlja u Vašingtonu.
Smatra se i prenosi da je kritični test Ukrajina.
Iako je rano vođstvo aktuelnog predsednika Džo Bajdena u reagovanju na sukobe u Ukrajini potvrdilo da su SAD neophodne ovom delu Evrope, baltički zvaničnici smatraju da je njegov pristup na kraju razočaravajući.
Bivši i sadašnji zvaničnici nedavno su potpisali otvoreno pismo pozivajući Bajdena da "ne okalja svoje nasleđe" ograničavanjem upotrebe zapadnog oružja protiv ciljeva unutar Rusije i propustom da Kijevu obezbedi dodatno oružje.
Baltičke vlade takođe nastoje da održe pažnju Sjedinjenih Država na njihove potrebe podržavajući ih u ograničavanju globalne asertivnosti Kine.
Dok je Litvanija bila najglasnija u tome, težeći bliskim vezama sa Tajvanom i ponekad tvrdolinijaškom programu razdvajanja, sve tri zemlje su preduzele mere za rešavanje ekonomske zavisnosti i tehnoloških rizika u vezi sa Kinom.
Oni su takođe vršili pritisak na ostatak EU da učini isto, na primer, povlačenjem iz formata saradnje 17+1 sa Kinom i glasanjem za tarife na kineska električna vozila.
Pokazivanje njihove usklađenosti sa Sjedinjenim Državama nije jedini razlog za ovakav stav (na primer, podrška Pekinga Rusiji je kritičan izvor napetosti), ali ovo razmatranje je manje-više eksplicitno u njihovom donošenju odluka, prenosi Emerging Europe.
Estonija, Letonija i Litvanija se nadaju da će im ovaj pristup pridobiti naklonost bilo koje američke administracije.
Ipak, iako bi se mogli prilagoditi Trampovom transakcionizmu, on bi sigurno ponovo pokušao da izvrši pritisak na evropske zemlje da podele teret i da sprovode agresivnu trgovinsku politiku prema EU, što bi za njih bilo veoma problematično.
Nasuprot tome, očekuju da će Haris ispuniti svoje obećanje o kontinuitetu u posvećenosti NATO-u i angažmanu u Evropi.
(Emerging Europe)
BONUS VIDEO:
RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja
Preporučujemo
AMERIKANCI IZNELI ŠOK PODATKE: Evo koliko se severnokorejskih vojnika nalazi u Kursku
31. 10. 2024. u 18:21
''IZMEĐU PARTNERA NEMA NIČEG POVERLjIVOG'': Zelenski besan na Belu kuću
31. 10. 2024. u 07:24
DRAMA U FRANCUSKOJ: Masovna pucnjava, učestvovalo nekoliko stotina ljudi
U MASOVNOJ pucnjavi povezanoj s trgovinom drogom u zapadnoj Francuskoj, teško je povređeno petoro ljudi, među kojima i jedan tinejdžer, rekao je ministar unutrašnjih poslova Bruno Retailleau, piše Gardijan.
01. 11. 2024. u 11:25
PUTINU U POMOĆ STIŽE NAJELITNIJA VOJSKA: Šta je "Olujni korpus", jedna od najmoćnijih specijalnih jedinica na svetu
SEVERNOKOREJSKA pojačanja dolaze usred naznaka da se Rusija bori s popunjavanjem svojih snaga.
30. 10. 2024. u 12:37
"OD TOG BRAKA NEMA NIŠTA" Potez srpskog mladoženje posvađao Internet! Za zgražavanje ili za pohvale? (VIDEO)
JEDAN mladoženja je tokom ceremonije venčanja u Srbiji pokušao da bude zanimljiv pa je odlučio da napravi "šaljivi" potez, ostavivši mladu samu ispred matičarke u trenutku kada mu je postavljeno čuveno pitanje "da li želi da stupi u brak".
31. 10. 2024. u 13:28
Komentari (0)