"RAT SA KINOM I RUSIJOM MOŽE POČETI SVAKOG TRENA" Šef vazduhoplovnih snaga SAD-a uputio upozorenje

Novosti online

26. 11. 2024. u 18:50

RAT između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije ili Kine može početi u bilo kom trenutku, moramo biti spremni za to, izjavio je šef Vazduhoplovnih snaga SAD-a Frenk Kendal tokom nedavnog govora.

РАТ СА КИНОМ И РУСИЈОМ МОЖЕ ПОЧЕТИ СВАКОГ ТРЕНА Шеф ваздухопловних снага САД-а упутио упозорење

FOTO: Profimedia/Novosti Ilustracija

Obraćajući se kadetima Akademije vazduhoplovnih snaga SAD-a, Kendal je naglasio da je njegova glavna misija kao čelnika Ministarstva vazduhoplovstva upozoriti na potrebu hitnih priprema za mogući rat.

- Rat s Kinom ili Rusijom nije isključen, može početi u bilo kom trenutku - rekao je on kadetima, dodajući da Kina poseduje oružje osmišljeno da porazi američke snage u Tihom okeanu, uključujući Tajvan i Južno kinesko more, koje su prioriteti za nacionalne interese Kine.

U poslednjim godinama, odnosi između SAD-a, Rusije i Kine postali su značajno napetiji. Rusija je uvela vojnu agresiju u Ukrajinu, što je izazvalo ozbiljne međunarodne posledice, uključujući ekonomske sankcije, vojnu pomoć Ukrajini i jačanje vojne prisutnosti NATO-a u istočnoj Evropi. S druge strane, Kina nastavlja da širi svoj uticaj u Aziji i šire, naročito kroz ekonomske inicijative poput „Pojasa i puta“, ali i kroz sve agresivniji pristup u Južnom kineskom moru i u vezi sa Tajvanom.

Ove napetosti, kako sa Rusijom, tako i sa Kinom, postavljaju sve veći izazov za nacionalnu sigurnost SAD-a, što dovodi do zabrinutosti da bi u određenim okolnostima moglo doći do vojnog sukoba. Takve realnosti pokreću odgovornost lidera SAD-a da ojačaju vojnu spremnost i osiguraju da zemlja bude pripremljena za sve moguće scenarije.

Foto Profimedia

Vojna priprema i strategija - Kendalov naglasak na potrebi za „hitnim pripremama za mogući rat“ ukazuje na to da je najnovija vojna strategija SAD-a usmerena na detektovanje i neutralizaciju pretnji pre nego što dođe do eskalacije sukoba. Ovaj pristup uključuje ne samo poboljšanje kapaciteta za brzu mobilizaciju vojske, već i modernizaciju tehnologije, kao i unapređenje vojnih veza sa saveznicima i partnerima.

S obzirom na to da su Kina i Rusija značajno ulagale u nove vojne tehnologije (poput hipersoničnih raketa, cyber napada i veštačke inteligencije), SAD su primorane da investiraju u slične tehnologije kako bi održale vojnu superiornost.

Priprema za rat, prema Kendalu, znači i kontinuiranu obuku kadrova, kao i razvijanje taktika i strategija koje bi mogle biti primenjene u sukobima sa ovim velikim silama. Ove pripreme nisu samo fizičke, već i mentalne — što uključuje i mentalni sklop lidera i vojnog osoblja da se suoče sa potencijalno dugotrajnim i iscrpljujućim sukobima.

Foto: Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP/AP Photo/Evan Vucci

SAD ključan za globalnu ravnotežu snaga

Globalna uloga SAD-a - Sjedinjene Američke Države se smatraju ključnim akterom u održavanju globalne ravnoteže snaga. Rat sa Rusijom ili Kinom ne bi imao samo regionalne posledice, već bi drastično promenio globalnu sigurnost, ekonomiju i političke odnose. Stoga je od strateške važnosti za SAD da se pripreme za ove izazove, ne samo u vojnom smislu, već i u smislu diplomatskog uticaja, ekonomskih pritisaka i međunarodnih saveza.

Kendalovo upozorenje ukazuje na to da bi iznenadni sukobi mogli imati dugoročne i dalekosežne posledice na globalnu stabilnost, što traži od SAD-a da budu u stalnoj pripravnosti i neprestano razvijaju strategije za odvraćanje ili, u najgorem slučaju, za efikasan odgovor.

Kontekst trenutne političke i vojne situacije - Izjava Frenka Kendala dolazi u trenutku kada se mnoge analize vojne i političke situacije u svetu fokusiraju na potencijalnu promenu ravnoteže moći.

Rat u Ukrajini je dodatno podstakao strahove od šireg sukoba sa Rusijom, dok Kina, sa svojim rastućim vojnim sposobnostima, izaziva zabrinutost, naročito u pogledu Tajvana. U isto vreme, Amerika se suočava sa unutrašnjim izazovima poput političkih podela, ekonomskih problema i globalne konkurencije u tehnološkom sektoru.

Povezanost sa strategijama i budžetom

U budućnosti, američki budžet za odbranu verovatno će biti u velikoj meri usmeren ka pripremama za sukobe sa velikim silama. To može uključivati povećanje ulaganja u tehnologiju, razvoj novih oružja i unapređenje taktika u sajber i informacionim ratovima.

Kendalov govor može biti deo šire strategije za obezbeđivanje političkog i javnog konsenzusa za takve investicije, naročito u kontekstu američkog budžeta i ekonomske situacije.

Foto: Profimedia/Ilustracija

Admiral Semjuel Paparo - "Mogućnost nuklearnog rata realnija nego ikad"

Prošle nedelje komandant američke vojske u Indo-Pacifičkom regionu, admiral Semjuel Paparo, upozorio je svoje trupe da "moraju biti spremne" nakon što je Kina ovog leta održala najveće vojne vežbe simulirajući invaziju na Tajvan, samoupravni ostrv koji Peking smatra svojom teritorijom.

Kendal je takođe istakao da Rusija "pokazuje spremnost za upotrebu sile protiv susednih država" i da je "ozbiljno razmatrala mogućnost upotrebe nuklearnog oružja tokom rata u Ukrajini".

- Mogućnost upotrebe nuklearnog oružja realnija je nego ikada - dodao je on.

Kendal upozorio kadete - "Vaš je zadatak da sprečite najveću moguću katastrofu u ljudskoj istoriji"

Kendall je upozorio kadete da će njihov zadatak biti da spreče "najveću moguću katastrofu u ljudskoj istoriji," jer Rusija sve više zavisi od nuklearnog oružja, dok Kina razvija nuklearni arsenal uporediv sa američkim i ruskim.

- Razmišljati da nuklearne sile neće međusobno ratovati samo zato što to nisu činile u prošlosti je veoma opasno - rekao je Kendal. Pretnja nuklearnog rata se vratila, možda u još opasnijem obliku - dodao je on.

Moramo modernizovati nuklearne kapacitete

U septembru ove godine, Kendalova zamenica Melisa Dalton pozvala je naciju da "punom brzinom" modernizuje svoje nuklearne kapacitete.  

- Po prvi put u istoriji suočavamo se s dva strateška konkurenta koja su nuklearne sile s velikim i rastućim nuklearnim arsenalima -

U međuvremenu, Pentagon je najavio prilagođavanje svoje strategije nuklearnog odvraćanja, uključujući planove za "odvraćanje više nuklearno naoružanih protivnika istovremeno." Ministarstvo odbrane upozorilo je da sve više država daje prioritet ulozi nuklearnog oružja u svojim strategijama nacionalne bezbednosti.

Prema podacima Stokholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira, Rusija i SAD zajedno poseduju gotovo 90% svih nuklearnih bojevih glava, s 5580 bojevih glava u Rusiji i 5044 u SAD-u. Kineski nuklearni arsenal je treći najveći u svetu s 500 bojevih glava.

(Indeks.hr)

BONUS VIDEO:

RUSI POKAZALI SNIMAK: Dron kamikaza uništio haubicu francuske proizvodnje

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Komentari (0)

FLIXBUS UVODI NOVE LINIJE U SRBIJI: Širi se mreža udobnih, bezbrižnih i pristupačnih putovanja autobusom