NE BOJI SE NI AMERIČKIH SANKCIJA: Ova država ostaje najveći kupac ruskog naoružanja, očekuju se novi veliki poslovi (VIDEO)
INDIJA je značajno povećala svoj udeo u ukupnom ruskom izvozu oružja, pošto zemlja nastavlja da dobija novu vojnu opremu od svog dugogodišnjeg strateškog partnera.
Početkom decembra šef direkcije ruskog predsednika za državnu politiku u sektoru odbrane Viktor Jevtuhov izjavio je povodom indijskih akvizicija da je „udeo Indije u izvozu ruskog naoružanja i hardvera porastao za 15 odsto samo u poslednjih šest meseci“.
On je dodao da je izgradnja fregata projekta 11356 Talvar bila kamen temeljac vojno-tehničke saradnje između dve države, u vreme kada je sedmi brod te klase bio ustupljen indijskoj mornarici. -Ovi dogovori su pokazali istraživački i industrijski potencijal ruskog odbrambenog sektora i olakšali razvoj ruske škole površinske vojne brodogradnje, dodao je on.
Program fregate „usklađen je sa ključnim trendovima rusko-indijske vojno-tehničke saradnje, koja se razvija na osnovu dugoročnih ugovora i sa fokusom na lokalizaciju proizvodnje ruskog naoružanja i vozila u indijskim preduzećima. Sve u svemu, Rusija nastavlja da bude vodeći partner Indije u sektoru odbrane i to ne samo zato što imamo ogroman potencijal nasleđen od bivšeg Sovjetskog Saveza, već i zahvaljujući zajedničkom radu danas 200 zajedničkih odbrambenih projekata“, naveo je dalje zvaničnik.
Indija je bila vodeći klijent za sovjetsku vojnu opremu tokom srednje i kasnije faze Hladnog rata, a tokom 1980-ih postala je prioritetni klijent za niz novih sredstava visokog profila, uključujući tenkove T-72 i lovce MiG-29. Ova zemlja se pojavila 2000-ih kao daleko najveći strani klijent za ruski izvoz odbrane, nakon što joj je tehnološki i industrijski napredak susedne Kine omogućio da se više oslanja na domaće nabavke.
Indijske oružane snage su primetno postavile mnoge prepoznatljive ruske sisteme naoružanja u većem broju nego same ruske oružane snage u mirnodopskim vremenima, uključujući tenkove T-72 i T-90, modernizovane lovce MiG-29 i lovce Su-30. Zaista, razvoj T-90, MiG-29M i Su-30 je bio veoma olakšan indijskim narudžbinama, pošto je postsovjetskom ruskom odbrambenom sektoru nedostajala finansijska sredstva potrebna za realizaciju ovih programa. Indijska vlada je sve više naglašavala potrebu za lokalizovanom proizvodnjom i transferom tehnologije prilikom nabavke naoružanja, iako su veoma ograničeni uspesi koje je zemlja imala u razvoju potpuno autohtonih novih sistema visokog i srednjeg kvaliteta rezultirali velikim oslanjanjem na sprovođenje programa zajedno sa Rusija.
Tokom 2000-ih i 2010-ih, indijske nabavke preko 270 lovaca Su-30MKI 4+ generacije bile su centralni aspekt odbrambenih odnosa Delhija sa Moskvom, pri čemu je lovac koji je u velikoj meri koristio radar N011M Su-37, prvi radar sa faznom rešetkom ikada integrisan u izvozni lovac, kao i kontrolisane kanadere Su-35, AL-31FP motori i mlaznice za vektorski potisak. Avion je bio daleko sposobniji od svega što je Rusija mogla da finansira za svoje vazduhoplovstvo u dve decenije nakon raspada SSSR-a.
Iako od tog vremena nisu pokrenuti nikakvi programi nabavke sličnog obima, Indija je nastavila da pokazuje veliko interesovanje bilo za proizvodnju po licenci ili za bufuću kupovinu lovca pete generacije Su-57, uz razgovore o ugovoru o licencnoj proizvodnji u toku februara 2023.
S obzirom da je indijska lovačka flota znatno ispod jačine 42 eskadrile koju je planiralo indijsko Ministarstvo odbrane, nabavke Su-57 u poređenju sa Su-30MKI mogle bi nadoknaditi nedostatak, istovremeno pružajući suprotstavljanje brzom širenju flote kineskog lovca pete generacije, i kineskom izvozu lovaca pete generacije u Pakistan.
Među ostalim ugovorima koji su trenutno prijavljeni uključuju zakup još do dve ruske jurišne podmornice na nuklearni pogon klase Akula i nabavku radarskih sistema dugog dometa Voronjež-DM u okviru ugovora vrednog preko 4 milijarde dolara. Indija je dosledno odbijala napore Sjedinjenih Država i njihovih evropskih saveznika da izvrše pritisak na nju da smanji odbrambene veze sa Rusijom, što je uključivalo pretnje ekonomskim sankcijama.
militarywatchmagazine.com
BONUS VIDEO - PIJAN VOZIO 200 NA SAT PO SURČINU: Presretači zaustavili džip kanadskih tablica
Preporučujemo
UTICAJ OREŠNIKA NA LONDON: Ruski ambasador – Naterani su da zauzmu uravnoteženiji stav
18. 12. 2024. u 17:25
"SRAM TE BILO, OAFE ŠICE" Mask žestoko odgovorio Šolcu zbog onoga što je rekao u Davosu
AMERIČKI milijarder Ilon Mask poručio je nemačkom kancelaru Olafu Šolcu da treba da ga bude sramota nazvavši ga "Oafom Šicom".
22. 01. 2025. u 08:22
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
"IZBOMBARDOVALI SMO SRBE SAMO TAKO": Pevač služio na KiM 1999. - javnost u neverici zbog njegove izjave (VIDEO)
PEVAČ Džejms Blant, koji se proslavio debitantskim albumom "Back to Bedlam", služio je u Kforu 1999. godine, za vreme i neposredno nakon bombardovanja.
27. 01. 2025. u 12:07
Komentari (0)