VARNICE MEĐU “SAVEZNICIMA”Amerika ne da F-35 Rijadu: Kraljevina brzo pronašla alternative, neće se svideti Vašingtonu

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

31. 12. 2024. u 19:11

SAUDIJSKA Arabija, tradicionalni saveznik Sjedinjenih Država, godinama je želela da nabavi stelt borbeni avion pete generacije F-35 Lajting 2. Međutim, pošto Pentagon odugovlači, kraljevstvo navodno traži alternativu.

ВАРНИЦЕ МЕЂУ “САВЕЗНИЦИМА”Америка не да Ф-35 Ријаду: Краљевина брзо пронашла алтернативе, неће се свидети Вашингтону

Foto: EPA

Sa namerom da poveća svoju vazdušnu moć usred novih bezbednosnih izazova od strane odmetnutih državnih i nedržavnih aktera u Persijskom zalivu, Saudijska Arabija je zvanično izrazila interesovanje za nabavku F-35 stelt aviona 2017. godine, nekoliko dana nakon sličnog zahteva koji su napravili Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE).

Međutim, kraljevstvo bogato gotovinom naišlo je na više prepreka u kupovini stelt američkog borbenog aviona. Kao prvo, Saudijska Arabija je optužena za široko rasprostranjeno kršenje ljudskih prava i smrt civila kroz svoju intervenciju u građanskom ratu u Jemenu.

SAD su takođe bile oprezne u pogledu sve veće vojne saradnje Rijada sa Kinom. Pentagon je veoma zaštitnički nastrojen prema platformi F-35 i ostaje oprezan protiv mogućeg kompromitovanja njegove osetljive tehnologije.

Međutim, najveća prepreka na putu protiv kupovine F-35 od strane Saudijske Arabije je obaveza SAD prema Izraelu. SAD i Izrael imaju dugogodišnji sporazum u kojem se navodi da američka vojna oprema koja se isporučuje Izraelu mora biti „superiornija u sposobnosti“ u poređenju sa onom koja se prodaje izraelskim susedima.

To u suštini znači da američka prodaja oružja u regionu Bliskog istoka ne može ugroziti „kvalitativne vojne prednosti Izraela“. Trenutno je Izrael jedini operater F-35 na celom Bliskom istoku.

Postojao je optimizam da će se potencijalni dogovor za F-35 vratiti na sto kada je Bela kuća u maju 2024. objavila da dve strane pregovaraju o bilateralnom odbrambenom sporazumu. Ne obećavajući prodaju, zvaničnici Pentagona su rekli da je važno da se razgovara o F-35 jer Rijad već dugo želi tajni borbeni avion.

Više od šest meseci kasnije, dok je Pentagon odugovlačio sa potencijalnom prodajom F-35, Saudijska Kraljevina je počela da traži alternative za jačanje svoje flote.

Iako su vojni posmatrači dugo predviđali da bi Saudijska kraljevina mogla izabrati avion 4+ generacije poput francuskog Dassault Rafale ili Eurofighter Typhoon-a, novi izvještaji nagoveštavaju da Saudijska kraljevina možda želi da uloži svoj novac na stelt lovac pete generacije aviona. Ali koje su njegove opcije?

Foto printskrin YouTube/InShort


ALTERNATIVE F-35

Trenutno, samo tri zemlje imaju operativni borbeni avion pete generacije, uključujući Sjedinjene Države, Kinu i Rusiju. Pošto su SAD praktično van računa, samo Rusija i Kina se pojavljuju kao dostupne opcije.

Kina ima dva stelt aviona pete generacije: J-20 Mighty Dragon i nedavno predstavljeni J-35. Pošto je malo verovatno da će Kina izvoziti J-20 iz bezbednosnih razloga, J-35A, dizajniran sa pogledom na izvoz, je jedina dostupna opcija za zainteresovanog kupca.

Ako se može tvrditi u medijima, Pakistan je već odlučio da kupi avion jedva mesec dana nakon njegovog zvaničnog predstavljanja.

Za Saudijsku Arabiju, koja je u prošlosti već kupila kinesku vojnu opremu (uključujući borbene bespilotne letelice), nevidljivi avion J-35 mogao bi izgledati kao održiva alternativa.

Za razliku od SAD i Kine, Rusija ima jedan stelt lovac u ponudi, Su-57 Felon. Takođe je promovisan Su-75 Šah-mat za zajednički razvoj, ali do sada nije postigao veliki uspeh. Rusija je intenzivirala svoju izvoznu kampanju za Su-57, agresivno ciljajući na bliskoistočno tržište.

Saudijska Arabija nije eksplicitno izrazila interesovanje ni za kineski ni ruski lovac pete generacije. Prema izveštajima, saudijska kraljevina je pod pritiskom Vašingtona da ne kupi ruski ili kineski lovac pete generacije.

Foto Profimedia/Vikipedija CC BY-SA 4.0 Danny Yu


TURSKI KAAN ZA SAUDIJSKU ARABIJU?

Poslednji izveštaji u lokalnim turskim medijima tvrde da Saudijska Arabija razmišlja o kupovini 100 stelt borbenih aviona pete generacije KAAN od Turske.

Turski i saudijski odbrambeni zvaničnici, uključujući komandanta saudijskih vazduhoplovnih snaga Turkija bin Bandara Al Sauda, saudijskog zamenika ministra odbrane Haleda Bin Huseina Al Bijarija i šefa Predsedništva turske odbrambene industrije Haluka Gorguna, navodno su održali razgovore na visokom nivou u Istanbulu. Trodnevne diskusije su imale za cilj da podstaknu saradnju na velikim odbrambenim inicijativama, uključujući KAAN.

Razvoj je usledio nakon kupovine turskog drona Akindži od strane kraljevine Saudijske Arabije. „Saudijska Arabija može tražiti zajedničku proizvodnju i transfer tehnologije za KAAN, slično aranžmanu koji je napravljen za Bajraktar ​​Akindži UCAV“, tvrdi Turkiye Today.

EurAsian Tines nije mogao nezavisno da potvrdi tvrdnje objavili turski mediji.
Proizveden od strane Turkish Aerospace Industries (TUSAŞ), KAAN je izvršio svoj prvi let u februaru, katapultirajući Tursku u elitnu grupu zemalja koje su razvile avion pete generacije. Turska je u maju ove godine objavila da će najmanje 20 aviona pete generacije biti isporučeno turskom vazduhoplovstvu do 2028. godine.

Iako je zamišljen kao lovac sa superiornošću u vazduhu, neki stručnjaci veruju da je KAAN evoluirao u višenamenski lovac, više na liniji F-35. Međutim, za razliku od borbeno ojačanog F-35 Lajting 2, za koji je bila zainteresovana Saudijska Arabija, KAAN nije ni ušao u službu.

Besprekorne performanse F-35 nedavno su pokazale izraelske vazduhoplovne snage, koje su rasporedile letelicu za izvođenje vazdušnih udara na Iran i druge regionalne ciljeve. F-35 je takođe čuvao vazdušni prostor NATO-a, postajući u suštini oslonac odvraćanja Evrope. Štaviše, F-35 je iskusan stelt avion, čija je tehnologija sazrevala tokom godina, za razliku od KAAN-a, koji je još uvek u početnoj fazi.

Značajno je da je generalni direktor Turkish Aerospace Industries, Temel Kotil, izneo drsku tvrdnju u maju 2024. kada je rekao: „Ovaj avion je bolji od (američkog) F-35“.

-F-35 nosi šest tona municije; ovaj nosi 10 tona. Ima dva motora u poređenju sa jednim motorom F-35. Imati dva motora znači više energije i radara koji osvetljavaju veću udaljenost, dodao je on. Kotil je takođe govorio o kratkoročnim ciljevima za budućnost: „Isporučićemo 20 aviona KAAN 2028. Isporučićemo još mnogo više između 2030. i 2033. godine, a turska flota će se sastojati od stotine KAAN aviona.

Podvlačeći neophodnost da nacionalni borbeni avioni, ili KAAN, budu 100% autohtoni, rekao je: „Mi takođe proizvodimo motor; moramo. Nadamo se da ćemo do 2028-2029 leteti KAAN-om sa našim motorom. U tako ključnoj tehnologiji ne možemo zavisiti ni od jedne druge zemlje.

Ove tvrdnje su, međutim, izazvale pometnju. Proamerički vojni komentatori su uzvratili na društvenim mrežama, tvrdeći da Lokid Martin F-35 može da nosi 6-10 tona tereta. Tada su vojni analitičari naglasili da, iako Turskoj možda više neće biti potreban F-35, to ne znači da je njihov avion bio superiorniji ili čak blizak F-35, uprkos tome što tvrdi da je bolji nosivost.

Intrigantno, uprkos razvoju KAAN-a, Turska nije u potpunosti odustala od svoje spremnosti da kupi F-35, dodatno naglašavajući korisnost i borbenu snagu američkog stelt mlaznjaka na savremenim ratištima.

Dana 26. novembra, turski ministar nacionalne odbrane Jašar Guler je rekao: „Sada kada su videli naš napredak sa KAAN-om, izgleda da se njihov stav menja. Oni ukazuju da bi mogli biti voljni da ih isporuče. Zvanično smo ponovo predali našu ponudu za kupovinu F-35.

(eurasiantimes.com/ Sakshi Tivari)

BONUS VIDEO - PIJAN VOZIO 200 NA SAT PO SURČINU: Presretači zaustavili džip kanadskih tablica

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

„TAJANSTVENI DEDA MRAZ“ OBRADOVAO MALIŠANE: Fondacija Mozzart podelila paketiće deci iz osetljivih grupa