SUKOB UNUTAR TRAMPOVE ADMINISTRACIJE: Kako rešiti rat u Ukrajini? Dve opcije na stolu

Марко Колашинац
Marko Kolašinac

05. 02. 2025. u 14:54

PRIJATELjSTVO između predsednika Donalda Trampa i Vladimira Putina primetno je ohladnelo u novom mandatu, iako Tramp još nije otkrio u kojoj meri će vršiti pritisak na Rusiju da okonča svoj iscrpljujući rat sa Ukrajinom.

СУКОБ УНУТАР ТРАМПОВЕ АДМИНИСТРАЦИЈЕ: Како решити рат у Украјини? Две опције на столу

Foto: Tanjug AP

Od kada je preuzeo funkciju, Tramp je prestao da naziva Putina strateškim "genijem" i "promišljenim". U primetnoj retoričkoj promeni, Tramp sada upozorava da predsednik Rusije, kog je nekada nazivao "veoma pametnim", vodi svoju zemlju u propast produžavajući rat.

- On (Putin) treba da napravi dogovor - rekao je Tramp novinarima u Ovalnoj kancelariji prvog dana borava u Beloj kući. - Mislim da uništava Rusiju time što ne pravi dogovor. Mislim da će Rusija biti u velikom problemu.

Razlog za hladniji ton je prilično jednostavan. Tramp je tokom kampanje obećao da će okončati borbe u roku od 24 sata nakon što preuzme funkciju, ako ne i ranije. Taj rok je prošao, što znači da sat otkucava u odnosu na njegovo obećanje da će zaustaviti skup i destruktivan rat koji je počeo pre skoro tri godine kada je Rusija napala svog suseda, piše NBC news.

Trampu su potrebni i Putin i njegov ukrajinski kolega Vladimir Zelenski da sednu za pregovarački sto i postignu mirovni dogovor, što za Rusiju znači odustajanje od bilo kakve nade da će u celini progutati Ukrajinu.

Foto: Tanjug AP

Ukrajina je spremna za pregovore, rekao je Tramp na Svetskom ekonomskom forumu tri dana nakon svoje inauguracije. A Rusija?

- Pa, to ćete morati da pitate Rusiju - odgovorio je.

- Slušajući Trampa kako priča o Putinu skoro deceniju, ovo su najkritičnije stvari koje je ikada rekao - izjavio je u intervjuu Majkl Mekfol, bivši ambasador SAD u Rusiji u Obaminoj administraciji.

Načini pritiska na Putina

Same reči neće naterati Putina da odustane od osvajanja Ukrajine, rekli su stručnjaci za nacionalnu bezbednost. Da bi se to dogodilo, Tramp će morati da mu pokaže da je nastavak borbe besmislen, rekli su.

To neće biti lak zadatak. Putin ostaje nezainteresovan za mirovne pregovore sve dok ruske trupe nastavljaju da napreduju na istoku Ukrajine, iako sporim tempom, dok ukrajinske snage drže zauzetu teritoriju u Kurskoj oblasti unutar Rusije, prema rečima Džona Herbsta, bivšeg ambasadora SAD u Ukrajini, i drugih bivših zvaničnika.

- On (Putin) ne želi da pregovara sada, jer njegove trupe napreduju - rekao je Herbst. - Želi da stavi još više ukrajinske teritorije u svoj džep pre nego što pregovori počnu.

Sergej Leščenko, savetnik šefa kabineta Zelenskog, izjavio je za NBC News u intervjuu da je "Ukrajina otvorena za pregovore, ali to mora biti pregovaranje. Ne ruski ultimatum. U tom slučaju, Ukrajina je pokazala volju za pregovore. Rusija nije."

Foto: Tanjug AP

Još nije jasno koliko će daleko Tramp ići u suočavanju sa Rusijom zbog Ukrajine i da li će biti spreman da poveća vojnu pomoć Kijevu — uključujući rakete dugog dometa.

Tramp ima na raspolaganju različite instrumente koji bi mogli naterati Putina da prekine rat. Pitanje je: hoće li ih upotrebiti?

Trampovo rukovodstvo je prošle nedelje na kratko odložilo isporuku oružja Ukrajini, ali nije bilo jasno zašto, prema izvoru upoznatom sa tim pitanjem. Isporuke su u međuvremenu nastavljene.

Lišavanje Ukrajine oružja bio bi ozbiljan udarac njenom naporu da se odbrani od daleko većeg suseda.

Na pitanje o pauzi u isporukama, Savet za nacionalnu bezbednost Bele kuće ukazao je na Trampove izjave o Ukrajini tokom pojavljivanja u Ovalnoj kancelariji u ponedeljak.

Tada je Tramp rekao novinarima da bi bio otvoren za povezivanje finansijske pomoći sa nečim što SAD žele zauzvrat: ukrajinskim retkim mineralima.

Foto: Profimedia

- Mi ulažemo stotine milijardi dolara - rekao je Tramp. - Oni (Ukrajinci) imaju velike retke minerale. I želim bezbednost tih minerala, i oni su voljni da to učine.

Brajan Hjuz, portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće, rekao je u saopštenju:

- Kao što je predsednik Tramp juče izjavio, Sjedinjene Države moraju povratiti svaki novac koji su potrošile ili troše na pomoć Ukrajini. Diskusije tokom vikenda bile su usmerene na to kako najbolje osigurati taj povraćaj, a vremenski okvir tek treba da bude utvrđen.

Podela u Trampovoj administraciji

Trampovi savetnici i članovi kabineta podeljeni su po pitanju toga koliki pritisak treba izvršiti, pri čemu savetnik za nacionalnu bezbednost Majk Volc i specijalni izaslanik za Ukrajinu Kit Kelog žele da iskoriste američku moć kako bi naterali Putina da se povuče, prema bivšim američkim i ukrajinskim zvaničnicima i izvoru bliskom ukrajinskoj vladi.

Drugi, međutim, podržavaju smanjenje milijardi dolara pomoći koju su SAD dale Ukrajini tokom Bajdenove administracije kao način da se sukob brzo okonča. Kritičari ovog pristupa tvrde da bi on u suštini razoružao Ukrajinu i time značio kapitulaciju pred Rusijom.

Pre nego što je postao potpredsednik, tadašnji senator Dž. D. Vens bio je žestok kritičar novca koji je Bajdenova administracija davala Ukrajini.

Tanjug

- Zašto trošimo 130 milijardi dolara na Ukrajinu kad ne možemo ni sopstvene račune da platimo? - rekao je Vans u jednom govoru. Takođe je nazvao ukrajinsku vladu "najkorumpiranijom u Evropi, a možda i u svetu."

Kelog je u izjavi za NBC News rekao:

- Predsednikov tim za nacionalnu bezbednost je usklađen.Predsednik će, po potrebi, koristiti sve instrumente američke moći kako bi omogućio zaključak ovog trogodišnjeg krvoprolića - dodao je Kelog.

Portparol Vansa je u utorak odbio da komentariše njegov stav o američkoj pomoći Ukrajini.

Trampove ideje za pomoć Ukrajini

Tramp je izložio nekoliko ideja za podršku Ukrajini dok rat traje.

U objavi na društvenim mrežama, dva dana nakon što je položio zakletvu, upozorio je da će uvesti Rusiji carine, sankcije i poreze na prodaju ruske robe SAD-u i drugim zemljama ako Putin ne pregovara o okončanju rata.

Problem sa ovim pristupom je to što je trgovina SAD i Rusije drastično opala, što čini carine manje efikasnim instrumentom. Prema podacima Biroa za popis stanovništva SAD, prošle godine su Sjedinjene Države uvezle oko 2,9 milijardi dolara ruske robe. U poređenju, 2021. godine, pre ruske invazije na Ukrajinu, taj broj je iznosio skoro 30 milijardi dolara.

- To je potpuni mamac za pažnju bez stvarnog efekta - rekao je bivši zvaničnik za nacionalnu bezbednost iz Bajdenove administracije o Trampovoj pretnji carinama.

Foto: Tanjug AP

- Mi smo u potpunosti odvojili američku ekonomiju od ruske ekonomije - dodao je ovaj zvaničnik, govoreći pod uslovom anonimnosti. Tako da je naša sposobnost da naudimo Rusiji carinama minimalna.

Druga opcija bila bi da Tramp iskoristi zamrznutu rusku imovinu, umesto američkog poreskog novca, kako bi nastavio sa snabdevanjem Ukrajine oružjem i sredstvima.

Vilijam Tejlor, bivši ambasador SAD u Ukrajini, izjavio je da bi 300 milijardi dolara ruskih rezervi u evropskim i američkim bankama "značajno pomoglo u nabavci oružja i finansijskoj podršci Ukrajini."

- Ono što Tramp može da uradi jeste da pritisne Evropljane da zaplene te rezerve i stave ih na račun za Ukrajinu, kako bi Kijev mogao da koristi ta sredstva za kupovinu oružja iz SAD i nastavak funkcionisanja svoje vlade - rekao je Tejlor u intervjuu. - Predsednik Tramp zna da je ruska ekonomija krhka i ranjiva na dodatne sankcije. Dakle, on zna da ima poluge pritiska na Putina - dodao je.

Bojazan da će Tramp napustiti Ukrajinu

Jedan od strahova među pristalicama Ukrajine bio je da će Tramp napustiti zemlju nakon povratka na funkciju. Topao odnos koji je godinama pokazivao prema Putinu izazvao je zabrinutost da bi mogao da postigne dogovor povoljan za Rusiju.

Tokom debate između Trampa i tadašnje potpredsednice Kamale Haris prošle godine, Tramp nije rekao da li želi da Ukrajina pobedi u ratu.

Ali sada kada je na funkciji, neki koji su bili skeptični u pogledu njegove pravičnosti kao posrednika kažu da su ohrabreni time što, bar za sada, njegov tim ne prodaje Ukrajinu.

Andriy Andriyenko/Ukraine's 65th Mechanised Brigade via AP

- Mislim da je on (Tramp) počeo da shvata koliko je teško rešiti ovo pitanje i da Rusija neće biti konstruktivna osim ako ne primenimo veći pritisak - rekao je američki zvaničnik uključen u politiku prema Ukrajini i Rusiji u intervjuu, govoreći pod uslovom anonimnosti.

- Jedan od razloga zbog kojih se Trampova retorika promenila jeste prelazak sa kampanje na režim upravljanja. Prepreka miru nije Ukrajina. Mislim da je to sada postalo jasno Trampu, i takođe mu je postalo jasno koliko bi politički, ako ništa drugo, a i strateški, bilo loše ako ovo zabrlja."

(NBC news)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

SAN SE OSTVARIO, VOLEO BIH DA JE KOBI TU..: Dončić predstavljen u Lejkersima