SIJARTO: Dijalog između Rusije i SAD mora da otvori put razoružanju

Daliborka Lazarević

25. 02. 2025. u 15:40

PETER Sijarto je takođe skrenuo pažnju na činjenicu da se u poslednje tri godine, kako se ukrajinski sukob odugovlači, sve više govori o upotrebi nuklearnog oružja, što je samo po sebi veoma opasno.

СИЈАРТО: Дијалог између Русије и САД мора да отвори пут разоружању

Foto: Profimedia

Obnavljanje dijaloga između Rusije i SAD mora da otvori put razoružanju, koje je zaustavljeno usled pojačanih tenzija između dve zemlje poslednjih godina, izjavio je mađarski ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Sijarto na putu za Konferenciju UN o razoružanju u Ženevi.


- Naravno, Mađarska i svi miroljubivi narodi imaju interes da nastavljeni američko-ruski dijalog dovede do oživljavanja procesa razoružanja. Ovo će još jednom zahtevati međusobno poverenje, a ja ću podstaći obnovu tog poverenja na Konferenciji UN o razoružanju u Ženevi danas - napisao je najviši mađarski diplomata.

On je takođe skrenuo pažnju da se u poslednje tri godine, kako se ukrajinski sukob odugovlači, sve više govori o upotrebi nuklearnog oružja, što je samo po sebi veoma opasno. Štaviše, ovaj sukob je doveo do proizvodnje ogromne količine naoružanja i „niko ne zna šta će se sa njim desiti u budućnosti“, rekao je mađarski ministar spoljnih poslova.

- Ko, gde i protiv koga će se koristiti u budućnosti? - raspitivao se on. Konkretno, Rusija i SAD će razgovarati o mogućnosti obnavljanja Ugovora o merama za dalje smanjenje i ograničenje strateškog ofanzivnog naoružanja (Novi START) koji ističe 2026. godine. Stručnjaci kažu da bi mogao da bude izrađen novi ugovor, koji bi zamenio stari sporazum.

Novi START ograničava broj interkontinentalnih balističkih raketa koje Rusija i Sjedinjene Države mogu posedovati.

FOTO: AP/Tanjug

U februaru 2023. Moskva je objavila da suspenduje svoje učešće u sporazumu, ali da se ne povlači iz njega. Ruska strana je želela da shvati kako bi Novi START bio odgovoran ne samo za arsenale Sjedinjenih Država, već i za zalihe drugih nuklearnih sila NATO-a, odnosno Ujedinjenog Kraljevstva i Francuske.

Zauzvrat, SAD su više puta izjavljivale da bi želele da uključe Kinu u pregovore o nuklearnom razoružanju. Peking, međutim, ne vidi potrebu za tim, jer ima mnogo manje nuklearne zalihe od druge dve sile. Nakon povratka na funkciju, Donald Tramp je potvrdio spremnost Vašingtona da komunicira sa Moskvom i Pekingom o ovim pitanjima.

(Tass)

BONUS VIDEO:

VELIKA INVESTICIJA IZ MAĐARSKE: Vučić i Sijarto položili kamen temeljac za fabriku UBM grupacije

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

UKRAJINA JE ZGROŽENA: Ne može da veruje koje sankcije su upravo ukinute Rusiji