ŠTA TO PRAVI SEVERNA KOREJA? KIM DŽONG UN PRIPREMA DO SADA NEVIĐENO ČUDO: Satelitski snimci otkrili sve, evo o čemu je reč
SATELITSKI snimci pokazuju kako bi mogao da izgleda najveći ratni brod Severne Koreje ikada. Do sada verovatno nešto najveće što se moglo videti u ratnoj floti Kim Džong Una.

Foto: Profimedia
Slike nezavisnih dobavljača satelita Makar Technologies i Planet Labs 6. aprila pokazuju brod u izgradnji u vodi u brodogradilištu Nampo na zapadnoj obali Severne Koreje, oko 60 kilometara (37 milja) jugozapadno od glavnog grada Pjongjanga.
Analitičari kažu da slike pokazuju tekuću izgradnju oružja i drugih unutrašnjih sistema broda, koji je verovatno fregata sa vođenim projektilima (FFG) dizajnirana da nosi rakete u vertikalnim lansirnim cevima za upotrebu protiv ciljeva na kopnu i moru.
- FFG je dugačak otprilike 140 metara (459 stopa), što ga čini najvećim ratnim brodom proizvedenim u Severnoj Koreji - kaže se u analizi Džozefa Bermudeza mlađeg i Dženifer Džun iz Centra za strateške i međunarodne studije.

Foto Tanjug/AP
Poređenja radi, razarači američke mornarice Arleigh Burke dugački su oko 505 stopa, a njegove fregate klase Constellation u fazi izgradnje biće dugačke 496 stopa.
Postojanje ratnog broda nije iznenađenje. Kimov režim je angažovan u brzoj modernizaciji svojih oružanih snaga, razvijajući niz novih oružja i testirajući interkontinentalne balističke rakete koje mogu da dosegnu skoro svuda u Sjedinjenim Državama.
To je učinjeno uprkos sankcijama Ujedinjenih nacija koje su postavile stroga ograničenja na njegov pristup materijalima i tehnologiji za razvoj tog oružja. Ali bliže veze sa Rusijom od početka rata u Ukrajini mogle bi pomoći Severnoj Koreji da prevaziđe te sankcije, kažu analitičari.
Kim Duk-ki, penzionisani južnokorejski admiral, rekao je da misli da Moskva možda obezbeđuje tehnologiju za raketne sisteme fregate.

Foto: Tviter/@martyn_williams/@nknewsorg
Slike broda pojavile su se u izveštaju državne korejske centralne televizije objavljenom krajem prošle godine na plenarnoj sednici vladajuće Radničke partije na kraju godine. Na slikama se vidi vođa Kim kako pregleda konstrukciju broda.
Slike prikazane u video snimku KCTV pokazuju da bi ratni brod mogao imati oružje koje poseduju moderne mornarice, uključujući ćelije za vertikalno lansiranje koje bi se mogle koristiti za ispaljivanje raznih projektila.
Analitičari su takođe primetili da se čini da je brod postavljen tako da ima radar sa faznim nizom, koji može da prati pretnje i ciljeve brže i tačnije nego što su ranije pokazivale mogućnosti Severne Koreje.
Uprkos ovim indikacijama naprednih ratnih sposobnosti, analitičari su pozvali na oprez u donošenju pretpostavki.
Izazov izgradnje ratnih brodova
Gotovo svaki brodograditelj može ispraviti trup i pogonske sisteme, rekao je Karl Šuster, bivši kapetan američke mornarice i analitičar sa Havaja.
- Međutim, savremeni ratni brodovi predstavljaju izazov integracije komunikacija, elektronike, oružja i elektronskih i akustičnih senzorskih tehnologija - rekao je on.
U intervjuu za Si-En-En u martu, južnokorejski poslanik Kim Bjung-ki, član Odbora za obaveštajne poslove Narodne skupštine, postavio je pitanje da li Pjongjang ima tehničku sposobnost da izgradi napredni ratni brod ili infrastrukturu za njegovu podršku.
- Upravljanje tako velikim vojnim ratnim brodom zahteva značajan iznos budžeta. Oni ne samo da moraju da izgrade ratni brod, već i da naprave tim koji bi njime upravljao, a njegovo upravljanje košta, uključujući opremu i gorivo. Takođe, jedan ogroman ratni brod ne može da izađe sam. Dakle, pitanje je da li Severna Koreja može da priušti troškove? - rekao je.
Kim, penzionisani južnokorejski admiral, bio je oprezan da ne potceni kako bi konačni proizvod mogao da izgleda, posebno njegovu smrtonosnost.
- Ako Severna Koreja opremi novu fregatu hipersoničnom balističkom raketom za koju je tvrdila da je uspešno testirana u januaru, to će uticati na regionalnu bezbednost - rekao je bivši mornarički oficir.
Nakon pregleda satelitskih snimaka za Si-En-En, Šuster je rekao da je verovatno preostalo još godinu ili više vremena pre nego što novi severnokorejski ratni brod može da počne sa pomorskim ispitivanjima.
- Izgradnja ovog broda se odlaže zbog nedostatka nadgradnje, senzora i sistema naoružanja namenjenih za ugradnju - rekao je on.
Stara flota Severne Koreje
Mornarica Severne Koreje ima oko 400 patrolnih boraca i 70 podmornica, prema najnovijoj proceni američke Odbrambene obaveštajne agencije (DIA) u izveštaju za 2021. Iako je to veliki broj plovila, većina je starih i malih.
Džozef Dempsi, analitičar Međunarodnog instituta za strateške studije, napisao je u januarskom postu na blogu da Pjongjang ima samo dva glavna površinska borca. Te fregate klase Najin, ratni brodovi od 1.600 tona iz ranih 1970-ih, su zastarele, napisao je on.
U izveštaju DIA se navodi da će severnokorejska mornarica biti uglavnom svedena na obalsku odbranu u bilo kom sukobu sa Južnom Korejom ili Sjedinjenim Državama, koje obe imaju znatno superiornije pomorske snage.
Ali severnokorejski lider Kim se zalagao za modernizaciju svoje pomorske flote. Takođe razvija rakete koje se lansiraju sa podmornica i podmornice za njihovo nošenje.
U septembru, Kim je pregledao lokaciju za novu pomorsku luku.
- Sada kada ćemo uskoro imati velike površinske ratne brodove i podmornice koje se ne mogu usidriti na postojećim objektima za privez ratnih brodova, izgradnja pomorske baze za upravljanje najnovijim velikim ratnim brodovima postala je hitan zadatak - rekao je tada.
Ju Jong-Von, južnokorejski poslanik, rekao je da je brod koji se gradi u Nampo brodogradilištu samo jedan od primera da Kim pokušava da modernizuje svoju mornaricu.
- Podmornica na nuklearni pogon je u izgradnji u brodogradilištu u severnokorejskoj luci Sinpo, a druga fregata ili razarač je u izgradnji u Čongđinu -rekao je Ju.

DžEJ DI VENS UDARIO NA ZELENSKOG: To što on radi je apsurdno
U INTERVJUU za internet portal UnHerd , američki potpredsednik Džej Di Vens nazvao je napade ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog na SAD „neproduktivnom retorikom“ i „apsurdnim“.
15. 04. 2025. u 10:27

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

"SINA SMO SAHRANILI U NIKŠIĆU" Željko Samardžić o najvećoj životnoj tragediji: "To je bila tuga za sve nas"
PEVAČ progovorio o bolnoj temi.
15. 04. 2025. u 10:18
Komentari (0)