GOZBA POD KIŠOM RUŽIČASTIH LATICA: Hanami u okolini Pariza, praznik cvetanja japanske trešnje, najposećeniji u Evropi (FOTO)

Vejavica ružičastih latica leprša u vazduhu, leluja nad glavama, mrsi se u kosi i ostavlja mirišljavi smet na prolećnoj travi.

ГОЗБА ПОД КИШОМ РУЖИЧАСТИХ ЛАТИЦА: Ханами у околини Париза, празник цветања јапанске трешње, најпосећенији у Европи (ФОТО)

Foto: Goran Čvorović

Tokom meseca aprila, poznati park So u pariskom južnom predgrađu, svake godine postaje stecište hodočasnika Hanamija – kulta cvetanja japanske trešnje – iz čitave Evrope.

Ovde se redovno održava najveće okupljanje Japanaca u Francuskoj. Ovo je i najposećeniji evropski Hanami, praznik čije ime u prevodu doslovno znači "pogledaj cvet". Dolaze turisti sa celog Starog kontinenta, od Holandije do Španije, ali i šire. Svrate i američki studenti iz Grada svetlosti. Ima i "domaćina" Japanaca, ali i Kineza. Veličanstven prizor cvetanja sakure svima ostaje u nezaboravnom sećanju.

Prve trešnje po tradiciji procvetaju na Okinavi početkom februara, a poslednje na ostrvu Hokaido krajem maja. U međuvremenu, cvetovi se raspuknu i u parku So, gde se tokom čitavog meseca aprila pod njihovim pokrovom organizuje niz svečanosti.

Pod ružičastim laticama, čitaju se japanske bajke, priređuju koncerti tradicionalne muzike, uvežbavaju borilačke veštine i umeće pravljenja ikebane. Igraju se drevni plesovi u kojima se spajaju telo i priroda. Učesnici se takmiče u perkusionističkim umećima i koreografiji. Deca trče za zmajevima. Zaniljivo je da i Kinezi imaju sličan praznik. Svi su ovde zajedno.  

Igraju se ovde i balote, ispuštaju strele iz luka po starinski, skače udalj, raspaljuje po loptici za badminton, uvežbavaju kate. Uče deca da voze bicikl po tepihu od latica. Baca se tablić na ponjavi. Pomešali se Evropa i daleki Istok.

Iz korpi sa provijanom vade se prolećne rolnice, suši, maki i sašimi, ispijaju sake i zeleni čaj, ali su na meniju i sendvič u dugačkom bagetu iz koga viri parče praške šunke, salata od tarane, šargarepe i suvog grožđa. Sve se ovde, u veseloj graji, pomešalo. Pre toga, ritualno pranje ruku u vodi aromatizovanoj trešnjinim cvetom, da bi se oterali zli duhovi i čist ušao u osunčaniji deo godine.

- Hoćemo li pod ovim drvetom da ručamo? Probaj salatu od jabuka. Čekamo li još njih dvoje? - čuje se pod krošnjom.

Pod drugom, jedni drugima smetaju dok se fotograšišu.

LUJ ČETRNAESTI, RODEN I TREŠNjE

Ovaj park, u kome postoje i Rodenove skulpture iz kojih izbija voda na fontani, sačinio je versajski pejzažista Le Notr, uz dvorac ministra finansija Luja Četrnaestog, Kolbera. Kasnije je dobio jedan od najvećih zasada japanskih trešanja u Evropi, s 254 stabla, od kojih su 150 karakteristične roze boje, čijim cvetanjem se slavi dolazak proleća.

- Samo malo ulevo – bira se najbolji ugao da ružičasti cvet upadne tačno u kosu. Posle će završiti u elektronskom albumu. Takmičenje za najlepši kadar je otvoreno.

Svaki čas odjekuje smeh na svim jezicima sveta. Odjekuje sve niz drvored. Praznik koji opušta i olakšava dušu. Ovde će se neko i prvi put stidljivo uhvatiti za ruke. Sve je u ljubavi.

Šetaju se psi, uče prvi dečji koraci, tuče po lopti između dva stabla. Teško je naći mesto pod krošnjom. Kud god se okrenete, bogati grozdovi ljubičastih cvetova golicaju vratove. Naokolo, tanane devojke u kostimima od svile.

Neki ovde provode sate, danima, tražeći životnu inspiraciju po receptima i zovu starih predaka. Ili samo u miru i mirisu usamljeni čitaju knjigu. I to je nešto u ova napeta vremena.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

GOVORE JOJ DA NIJE REALNA: Zbog Marije je gledanost ove TV stanice naglo skočila (FOTO/VIDEO)