MASK RAZBESNEO PENTAGON: Lovac 6. generacije F-47 je beskoristan i ugrožava nacionalnu bezbednost!
AMERIČKI milijarder Ilon Mask ponovo je izazvao buru u javnosti, ovog puta žestoko kritikujući odluku Pentagona da nastavi razvoj najskupljeg borbenog aviona u istoriji SAD – F-47 šeste generacije.

Foto: Profimedia
Na platformi X Mask je napisao:
„Finansiranje novog i beskorisnog pilotiranog borbenog aviona koji košta bilion dolara umesto razvoja programa dronova neverovatno potkopava našu nacionalnu bezbednost.“
Ovaj njegov komentar izazvao je veliki odjek u američkim medijima i vojnim krugovima.
Program razvoja F-47 predstavljen je pre nekoliko nedelja lično od strane predsednika Donalda Trampa i označen je kao ključni projekat za očuvanje američke dominacije u vazduhu u budućim, složenim borbenim uslovima. Prema rečima zvaničnika, F-47 će biti prvi operativni lovac šeste generacije američkih oružanih snaga.
Mask, međutim, smatra da ulaganje tolikih sredstava u pilotirane lovce više nema smisla i da budućnost pripada bespilotnim platformama.

Foto printskrin X@ArthurMacwaters
Mask već godinama protiv pilotiranih lovaca
Ovo nije prvi put da Mask kritikuje američke vojne programe. Ranije je više puta javno ukazivao na prevaziđenost F-35 Lajting 2, borbenog aviona pete generacije, koji je proizveden u ogromnim količinama i za SAD i za njihove saveznike.
Mask, kao izvršni direktor Tesle i SpaceX-a, uveren je da će dronovi dominirati budućim vazdušnim sukobima, te da su ulaganja u pilotirane letelice besmislena. Smatra da bi novac trebalo usmeriti na razvoj naprednih bespilotnih sistema koji su jeftiniji i efikasniji u savremenom ratovanju.
Ovaj njegov stav dele i brojni vojni analitičari, koji već godinama upozoravaju na rastući značaj dronova u modernim sukobima.
ZAŠTO PENTAGON INSISTIRA NA F-47?
Bela kuća brani odluku o nastavku projekta F-47, ističući da Kina već razvija najmanje dva sopstvena lovca šeste generacije i da SAD moraju ostati ispred konkurencije. Pored toga, novi američki F-47 biće sposoban za kontrolu bespilotnih pratilaca u letu, što bi trebalo da spoji najbolje od oba sveta – pilotirane i bespilotne operacije.
Američki program bespilotnih pratilaca, poznat kao CCA (Collaborative Combat Aircraft), koštaće oko 9 milijardi dolara u prvih šest godina razvoja. Za poređenje, ukupni trošak projekta F-47 procenjuje se na preko 75 milijardi dolara, dok je razvoj F-22 Raptor-a koštao oko 60 milijardi.
Mask je, uprkos kritikama, ostao pri svom stavu da takvi iznosi za pilotirane avione predstavljaju bespotrebno rasipanje resursa. Kako se rasprava razvija, jasno je da pitanje budućnosti američkog vojnog vazduhoplovstva neće biti samo tehnološko, već i političko i strateško.
oruzjeonline.com
BONUS VIDEO - Potraga za delovima tela kod Lazarevca
Preporučujemo

ILON MASK FORMIRAO “AMERIČKU PARTIJU”: Hoću da vratim slobodu američkom narodu
05. 07. 2025. u 22:11

TRAMP ŽESTOKO UDARIO NA EU: Poslao pismo Ursuli fon der Lajen, carine od 30 posto stupaju na snagu 1. avgusta
CARINE od 30 odsto na svu robu koja se iz Meksika ili zemalja Evropske unije uvozi u Sjedinjene Američke Države stupiće na snagu 1. avgusta, saopštio je danas američki predsednik Donald Tramp.
12. 07. 2025. u 14:55

OTKRIVEN UZROK PADA BOINGA SA 260 PUTNIKA: Audio snimak pilota iz kokpita samo produbljuje misteriju
ISTRAŽITELjI su otkrili uznemirujuće detalje u okviru preliminarne istrage pada aviona kompanije Air India, na letu 171, u kojem je u junu stradalo 260 osoba.
12. 07. 2025. u 15:36

SLAVIMO PETROVDAN: Šta se danas ne radi i šta treba umesiti
SRPSKA pravoslavna crkva i njeni vernici danas proslavljaju Petrovdan, praznik koji je posvećen svetim apostolima Petru i Pavlu.
12. 07. 2025. u 07:34
Komentari (1)