ZBOG OBARANJA STAROG PLATANA: Dva Britanaca osuđena na više od četiri godine zatvora
DVOJICA Britanaca osuđena su na po četiri godine i tri meseca zatvora zbog toga što su oborili čuveno drvo platana staro više od 150 godina, koje je predstavljalo lokalnu znamenitost, prenose danas britanski mediji.
Foto: Unsplash
Danijel Grejem i Adam Karaters negirali su krivicu, ali ih je sud u Njukaslu proglasio krivim, prenosi Skaj njuz.
Oni su osuđeni za nanošenje štete od više od 620.000 funti, a istovremeno su oštetili i drevni Hadrijanov zid iz vremena Rimskog carstva, na koji je drvo palo.
Grejem i Karaters iz grada Nortamberlend su u septembru 2023. godine za nekoliko minuta motornom testerom oborili platan.
Pritom su ceo događaj snimili mobilnim telefonom, a snimak je pušten kao dokaz na suđenju.
Sutkinja je prilikom izricanja kazne poručila Grejemu i Karatersu da su oborili drvo “iz zabave”.
-Uživali ste u tome, kao i u medijskoj pažnji koju je događaj privukao. Očigledno ste bili ponosni na to što ste uradili, znajući da ste odgovorni za nešto o čemu svi pričaju, dodala je ona.
Tokom suđenja, Grejem i Karaters, koji su nekada bili bliski prijatelji, nisu objasnili zašto su oborili drvo, a nakon hapšenja su se posvađali, okrivljujući se međusobno.
Platan je predstavljao ukras i znamenitost okoline Nortamberlenda, a pored ovog drveta 1991. godine snimane su i scene iz filma "Robin Hud: Princ lopova" sa Kevinom Kostnerom u glavnoj ulozi.
Platan je predstavljao i uspomenu mnogih ljudi, jer su pored njega nastale nebrojene fotografije, događale su se prosidbe i slični značajni trenuci, navodi Skaj.
(Tanjug)
BONUS VIDEO - Potraga za delovima tela kod Lazarevca
Preporučujemo
PUTIN NIKAD OŠTRIJI: Bivše kolonijalne sile krive Rusiju za raspad svojih imperija
13. 07. 2025. u 17:33
IRANSKI KOMANDOSI PRONAŠLI PILOTA F-35: Zavarali trag Amerikancima i uhapsili ga
ISLAMSKA revolucionarna garda (IRGC) locirala je i privela pilota oborenog američkog lovca F-35 tokom operacije potrage, javlja iranska agencija Nur njuz.
03. 04. 2026. u 16:39
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
DOBIO ODGOVOR: Šef diplomatije BiH besan zbog Karleuše
PEVAČICU Jelenu Karleušu uzeo je "na zub" ministar spoljnih poslova Bosne i Hercegovine, Elmedin Konaković zbog medijskog eksponiranja u državi.
04. 04. 2026. u 20:26
Komentari (0)