VODI SE NIKAD JAČA BITKA IZMEĐU AMERIKE I KINE: "Pogledajte šta smo snimili, prvi put imamo kristalno jasnu sliku" (FOTO)

М.К.

16. 07. 2025. u 12:01

AMERIČKI sateliti nedavno su snimili „kristalno jasne“ snimke koji otkrivaju pojačanu kinesku aktivnost u svemiru, dok obe sile intenziviraju napore u trci za dominaciju u ovoj oblasti izvan Zemljine atmosfere.

ВОДИ СЕ НИКАД ЈАЧА БИТКА ИЗМЕЂУ АМЕРИКЕ И КИНЕ: Погледајте шта смо снимили, први пут имамо кристално јасну слику (ФОТО)

Foto: Profimedia

Kompanija Maxar Technologies, sa sedištem u Koloradu, koja se bavi satelitskim snimanjem, izjavila je za Newsweek da njena tehnologija ne-Zemljinog snimanja (NEI) omogućava pružanje „najsavremenije vizuelne obaveštajne podrške“ snimanjem objekata u orbiti Zemlje u „vrlo visokoj rezoluciji“.

Kina, u okviru težnje da postane vodeća sila u svemiru, sprovodi više programa, uključujući izgradnju mreže od 16 svemirskih objekata u Latinskoj Americi, upravljanje svemirskom stanicom Tiangong, kao i planove za slanje astronauta na Mesec do 2030. godine.

Suočene sa rastućim izazovima iz Kine, Sjedinjene Američke Države su 2019. godine osnovale Kosmičke snage SAD (U.S. Space Force) s ciljem očuvanja američke nadmoći u svemiru. U aprilu je američki vojni satelit, sposoban za manevrisanje u blizini drugih objekata u orbiti, praćen kako se približava paru kineskih satelita.

Nova era svemirskog osmatranja

Početkom ovog meseca, Maxar Technologies je na društvenim mrežama objavila snimke svemirske stanice Tiangong i Međunarodne svemirske stanice (ISS), koje je snimio jedan od njenih satelita WorldView Legion, najavljujući „početak nove ere snimanja iz svemira u svemir“.

Foto: Profimedia

Kompanija navodi da nivo rezolucije i strukturne jasnoće tih slika otvara nove mogućnosti za praćenje aktivnosti u orbiti.

- Ovo nije samo tehničko dostignuće, ovo je ključna sposobnost za svemirsku domensku svest i praćenje aktivnosti izvan Zemlje - navodi se u saopštenju.

Suzan Hejk, generalna direktorka Maxar Intelligence za poslovanje sa američkom vladom, podelila je na društvenim mrežama ono što je nazvala „kristalno čistom slikom“ kineskog optičkog satelita za daljinsko osmatranje ShiJian-26, koji je snimljen 3. juna satelitom WorldView Legion.

- Ova vrsta rezolucije predstavlja revoluciju u svemirskoj situacionoj svesti - izjavila je Hejk i dodala da je ShiJian-26 jedan od najnovijih kineskih satelita za optičko izviđanje, a da sposobnost da se ovako jasno fotografiše označava početak nove ere osmatranja satelita iz orbite.

Prema kineskim državnim medijima, ShiJian-26 se „uglavnom koristi“ za pružanje informacionih usluga u podršci nacionalnom ekonomskom razvoju. Lansiran je 29. maja, nekoliko dana pre nego što ga je Maxar snimio u orbiti.

Šta je svemirska situaciona svest

Marko Langbruk, predavač na Fakultetu za vazduhoplovno inženjerstvo Univerziteta Delft u Holandiji, objasnio je da svemirska domenska svest (space domain awareness), odnosno svemirska situaciona svest, podrazumeva „praćenje dešavanja u svemiru“.

To uključuje aktivnosti kao što su praćenje aktivnih uređaja i svemirskog otpada, analiza izbegavanja sudara, predviđanje ponovnih ulazaka u atmosferu i karakterizaciju objekata, što podrazumeva sagledavanje funkcije satelita, njegove namere i predviđanje budućeg ponašanja.

- Moramo pažljivo pratiti šta se dešava u svemiru kako bismo izbegli probleme i držali aktivne učesnike odgovornim za ono što rade - istakao je Langbruk.

Foto: Profimedia

U vezi sa „najjasnijom NEI snimkom“ koju je Maxar ikada zabeležio, Langbruk je naveo da takvi snimci mogu dati nagoveštaje o funkciji i sposobnostima kineskog satelita, i da se razlike u odnosu na prethodne satelite mogu tumačiti kao nadogradnje tehnologije i kapaciteta.

Suzan Hejk je na Linkdinu napisala:

- Kako svemir postaje sve gušći s hiljadama novih satelita iz više država, sada možemo pratiti satelitske operacije, otkriti modifikacije ili pretnje i pružiti obaveštajne podatke u realnom vremenu o svemirskim objektima - u detaljima bez presedana.“

Prateće operacije i američke svemirske snage

Maxar Technologies je naveo za Newsweek da NEI podržava ključne misije, uključujući puštanje satelita u rad, rešavanje anomalija, procenu orbitalnih pretnji i operacije približavanja i sastanka u orbiti (RPO).

Prema podacima Kosmičkih snaga SAD, RPO omogućava svemirskom letelici da manevriše u blizini drugog objekta u orbiti, što omogućava bolje razumevanje anomalija i poboljšan nadzor.

Marko Langbruk je za kraj izjavio: „Svemirska tehnologija postaje sve važnija i za vojsku i za civilno društvo. Naše savremeno društvo i ekonomija ne mogu da funkcionišu bez nje — niti može moderna vojska. Upravo zbog toga smo, i kao društvo i kao vojne strukture, veoma ranjivi ukoliko dođe do bilo kakvih problema u svemirskom domenu.“

Povećana kineska aktivnost u svemiru i dalje je pod budnim okom. Nedavno su dva kineska satelita prvi put obavila dokovanje u visokoj orbiti radi dopunjavanja goriva i servisa, čime je produžen njihov operativni vek i podržane dugoročne održive misije.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

NOVO, NEVEROVATNO PONIŽAVANJE RUSIJE: Rusi doživeli ono što nisu mogli ni da sanjaju!