NUKLEARNI POVRATAK U BRITANIJU: SAD prvi put posle 17 godina rasporedile B61-12 bombe zbog Rusije

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

23. 07. 2025. u 20:11

VAŠINGTON je po prvi put u poslednjih 17 godina prebacio nekoliko termonuklearnih bombi B61-12 na teritoriju Velike Britanije, objavio je UK Defence Journal.

НУКЛЕАРНИ ПОВРАТАК У БРИТАНИЈУ: САД први пут после 17 година распоредиле Б61-12 бомбе због Русије

Foto printskrin YouTube@U.S. Military News

Prema informacijama ovog britanskog vojnog portala, odluka je doneta u kontekstu zaoštravanja odnosa između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije, uz pojačani naglasak NATO-a na strategiji nuklearnog odvraćanja.

Bombe su premeštene na vojnu avio-bazu Lejkenhit u Safolku, koju koriste Kraljevske vazduhoplovne snage Velike Britanije. Autor teksta podseća da su SAD poslednji put imale nuklearno oružje na Lejkenhitu tokom Hladnog rata, a uklonile ga 2008. godine tokom procesa smanjenja zaliha naoružanja u Evropi.

PROMENA NUKLEARNE STRATEGIJE NATO-A?

Povratak nuklearnog oružja u Lejkenhit mogao bi signalizirati značajnu promenu u nuklearnoj strategiji NATO-a u Evropi, navodi portal.

Prema navodima, oružje je prebačeno iz Centra za nuklearno oružje Ratnog vazduhoplovstva SAD sa baze Kirtland u Novom Meksiku i smešteno u novoizgrađeno bezbednosno skladište u Velikoj Britaniji.

Ni američke ni britanske vlasti nisu komentarisale ovu informaciju, niti su potvrdile zvanično raspoređivanje nuklearnih bombi, te informaciju uzmite sa dubokom rezervom.

KO ĆE SLEDEĆI DOBITI NUKLEARNO ORUŽJE?

Podsetimo, ranije je američki politički analitičar Ariel Koen ocenio da bi Evropa uskoro mogla da dobije tri nove nuklearne sile.

Prema njegovim rečima, Poljska, Nemačka i Švedska potencijalno bi mogle steći taj status zbog sve učestalijih diskusija u NATO-u o nuklearnom raspoređivanju zbog Rusije, što, kako tvrdi Koen, „već ozbiljno ulazi u strateške planove alijanse“.

B61-12: KLjUČNO AMERIČKO TAKTIČKO NUKLEARNO ORUŽJE

B61-12 je pretposlednja verzija čuvene američke serije taktičkih nuklearnih bombi, dizajnirana da bude preciznija i lakša za upotrebu na različitim platformama. Njeno raspoređivanje u Evropi predstavlja direktnu poruku Moskvi i potencijalno povećava nuklearnu spremnost saveznika u regionu.

Poslednja proizvodna jedinica B61-12 završena je u decembru 2024. godine u Pantex fabrici, nakon čega program ulazi u fazu održavanja i zatvaranja koja će trajati do 2026. godine.

B61 nuklearna bomba je u upotrebi više od 50 godina, što je čini najstarijim i najviše modifikovanim oružjem u američkom nuklearnom arsenalu. Pored održavanja B61-12, SAD razvijaju i novu verziju – B61-13, pod nadzorom NNSA (National Nuclear Security Administration).

Za razliku od precizno navođenih projektila, nuklearna gravitaciona bomba funkcioniše poput nuklearnih bombi koje su SAD bacile na Japan (Hirošimu i Nagasaki), oslanjajući se na gravitaciju za isporuku na cilj.

B61-13 će imati veću eksplozivnu snagu od B61-12. Dok B61-12 ima maksimalni kapacitet od 50 kilotona, B61-7 (jedna od prethodnih verzija) dostiže čak 360 kilotona.

Za poređenje:

*Atomska bomba bačena na Hirošimu imala je jačinu od 12-18 kilotona

*Atomska bomba bačena na Nagasaki imala je jačinu od 18-23 kilotona

oruzjeonline.com

BONUS VIDEO - Potraga za delovima tela kod Lazarevca

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

OTPEVALA LAMBADU PA NESTALA: Pronašli su je mrtvu u zapaljenom automobilu - pokušaj pljačke završen tragično