TOP DOMETA OD 1.500 KILOMETARA, HIPERSONIČNE RAKETE: Trampovo "super oružje" - odgovor na snagu Rusije (VIDEO)

Новости онлине

11. 09. 2020. u 21:57

TRAMPOVU tvrdnju da SAD ima naoružanje koje nemaju Rusija i Kina treba shvatiti ozbiljno, jer je plan razvoja naoružanja SAD transparentan.

ТОП ДОМЕТА ОД 1.500 КИЛОМЕТАРА, ХИПЕРСОНИЧНЕ РАКЕТЕ: Трампово супер оружје - одговор на снагу Русије (ВИДЕО)

Foto: EPA

Rusi su simbolički protivnik, prostor u kome će SAD morati da se bori za svoje pozicije je Južno kinesko more, pa treba očekivati razvoj tehnologije koja će im to omogućiti, kaže vojni analitičar Aleksandar Radić.

Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da ni Rusija ni Kina ne poseduju naoružanje kakvo ima Amerika.

„Naše Oružane snage su jače nego ikad. Potrošili smo 2,5 biliona dolara na njih u poslednje 3,5 godine. Sada imamo nove rakete koje niko nema“, izjavio je američki predsednik.

ODGOVOR NA SNAGU RUSIJE

Zbog sličnih izjava koje je dao ranije, američki predsednik je oštro kritikovan, jer navodno otkriva vojne tajne, međutim vojni analitičar Aleksandar Radić za Sputnjik kaže da nije tajna da Amerikanci pokušavaju da pronađu rešenja koja bi mogla efikasno da pariraju modernzaciji ruskog naoružanja iz tzv. nukelarne trijade sredstava koja se koriste sa mora, kopna i vazduha.

"Ruski predsednik Vladimir Putin stvara referencu jakog čoveka, između ostalog, pokazujući svom i globalnom javnom mnjenju najnovije tehnološke proizvode, kao što je recimo "Avangard". Ponosan je na činjenicu da je to sredstvo kada uđe u zemljinu atmosferu nezaustavljivo sa bilo kojom tehnologijom koju možemo da zamislimo, dok ne dođe do neke radikalne tehnološke revolucije. Trampove izjave su prirodan odgovor na to. On takođe želi da pokaže mišiće, da ima stav, ali i želi da napravi isto takvo sredstvo", kaže Radić.

AMERIČKI ODGOVOR NA RUSKI ISKANDER

On dodaje da Amerikanci odavno rade na sredstvu hipersoničnih brzina i računaju da su blizu završetka posla, o čemu se i javno govori, posebno u poslednjih nekoliko dana. Najavljeno je da će 2023. godina biti ključna za predstavljanje novog naoružanja, ko god tada bude američki predsednik.

"Očekuju da će do tada na ispitivanju imati i prvu bateriju sredstva sa hipersoničnm brzinama, ono što će biti novina je i razvoj novog raketnog sistema srednje udaljenosti, zato što u ovom trenutku Amerikance zanima prostor između 500 i 3700 kilometara dometa. Ranije, dok je postojao sporazum o zabrani sredstava srednjih udaljenosti između Vašingtona i Moskve, to je bila tabu tema. I jedni i drugi su uništili ta sredstva, a Amerikanci još uvek pate za zemaljskim tomahavkom, raketom koja se lansira sa brodova, iz vazduha", ocenjuje naš sagovornik.

On dodaje da je realno bilo očekivati američki odgovor na ruski Iskander, bez obzra na "rušenje" Sporazuma o zabrani sredstava srednje udaljenosti, jer je još u vreme Hladnog rata postojao plan razmeštanja velikog broja baterija po Evropi, za dejstvo po ciljevima na zemlji sa samohodnih lansera.

"Amerikanci sada žele da što pre dođu do takvog sredstva i da dopune svoj arsenal. Unutar dometa koji su srednji, imaju i pomenuti tomahavk kao mornaričko sredstvo i sistem vertikalnog lansiranja koji je pretnja Rusima sa instaliranjem pod paravanom baze za protivraketnu odbranu u Rumuniji i Poljskoj. Lanseri MK 41 su brodski i univerzalni, moguće je da se na njih stavi raketa koja je primarno bila namenjena za PVO, ali može da primi i tomahavk. Ona iz tih evropskih baza može da dosegne vrlo rentabilne ciljeve unutar evropskog prostora Rusije", kaže Radić.

Američka hiperzvučna raketa C-HGB lansiran 19. marta na ostrvu Kuai na Havajima.

JUŽNO KINESKO MORE GLAVNI IZAZOV ZA AMERIKANCE

Radić ocenjuje da je, iako su Rusi tradicionalni simbolički protivnik Amerike, kinesko jačanje zapravo ono što je najvažnije za Amerikance. Oni su odavno definisali da je prostor u kome će morati da se bore za svoje pozicije Daleki istok, odnosno Južno kinesko more, koje pokrivaju konvencionalnim sredstvima.

"Sve procene koje su Amerikanci napravili o mogućnosti da kontrolišu taj prostor su bile pesimistične po njih. Zato bi upravo tu mogli da naprave novi tehnološki iskorak. Iako do sada nije bila praksa da se toliko otvoreno u propagandi ide ka Kinezima, Tramp je promenio tu sliku. Sada Amerika otvoreno govori o novom raketnom sredstvu srednje udaljenosti, a Pentagonu je jako važno da dobije podršku za razvoj tog sistema, jer treba da suzbije kineksu pomorsku moć", kaže naš sagovornik.

On objašnjava da je reč o sredstvu koje treba da precizno, sa udaljenosti do koje Amerikanci mogu realno da dosegnu sa svojim brodovima, uništi kineske ratne brodove.

RAZVIJAJU TOP DOMETA HILjADU I PO KILOMETARA

adić kaže da Amerikanci istovremeno razvijaju još jedan projekat koji takođe treba da bude realizovan u ključnoj 2023. godini. Najavili su ispitivanja topa koji će omogućiti da se postigne domet od 1500 kilometara.

"U ovom trenutku artiljerija kod Amerikanaca je kalibra 155 milimetara, omogućava dejstva na desetinama kilometara. Planiraju da se modernizacijom artiljerije dođe do dometa od 65 kilometara, a sada se priča o 1500 kilometara. To je do sada bila neprikosnovena zona dejstva raketnog naoružanja. To je samo deo paketa, pominju se i višecevni lanseri raketa, ide se sa 300 na 500 kilometara", kaže Radić.

On dodaje da Trampa treba shvatiti ozbiljno, jer za svoje izjave očigledno ima tehnološki argument.

"Na bazi razvoja postojećih, ali i potpuno novih sredstava čini se da Ameikanci mogu da postave novi tehnološki nivo i sa Rusima opet budu u situaciji u kojoj jedni drugima mogu da nanesu nenadoknadive gubitke, bez mogućnosti da se druga strana efikasno odbrani".

Govoreći o razvoju naoružanja koje namaju ni Rusija ni Kina američki predsednik je izjavio da se nada da ga SAD nikada neće morati upotrebiti, ali da je američko nuklearno oružje u najboljem stanju za poslednjih nekoliko decenija.

rs.sputniknews.com

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (3)

HAOS: Srpski sportista prebio dvojicu Hrvata - svoje saigrače!