AFERA TRESE AMERIKU: Kineski špijun preko kreveta demokrata saznala sve tajne duboke države?

Novosti online

10. 12. 2020. u 16:00

KINESKA studentkinja spavala je sa dva gradonačelnika Srednjeg zapada i obrađivala kalifornijske demokrate dok je navodno špijunirala za Peking, navodi se u izveštaju Aksiosa, čak i dok se pekinški profesor hvalio na video snimku da u SAD-u ima „ljudi na vrhu“.

АФЕРА ТРЕСЕ АМЕРИКУ: Кинески шпијун преко кревета демократа сазнала све тајне дубоке државе?

Foto: Depozitphotos

Između 2011. godine, kada je kao student došla u SAD, i 2015. godine, Kristin Fang je došla do poverljivih podataka brojnih istaknutih demokrata na području zaliva San Franciska, izvestio je Aksios u ponedeljak. Fang se pojavila na fotografijama zajedno sa Džudi Ku, Majkom Hondom, Ro Kanom i Erikom Svolvelom - članom obaveštajnog odbora koji se istakao zagovarajući teoriju zavere ‘Rašagejt’ protiv predsednika Donalda Trampa.

Takođe je prikupljala sredstva za predstavnika u Kongresu SAD Tulsi Gabard (Havaji) 2013. godine, ali nema naznaka da su se ikada upoznali. Pored praćenja istaknutih članova Kongresa, Fang se navodno „bavila seksualnim ili romantičnim vezama sa najmanje dva gradonačelnika gradova Srednjeg Zapada tokom perioda od oko tri godine“, uključujući i sastanak u automobilu koji je FBI prisluškivao, tvrdi je Aksios, pozivajući se na američkog obaveštajnog zvaničnika.

Iako nema naznaka da je Fang bila seksualno povezana sa Svolvelom, ona je među njegovo osoblje postavila "bar jednog" saradnika. Svolvelova kancelarija rekla je Aksiosu u izjavi da je FBI pružio informacije o Fang, nazvavši je personom koju je „upoznao pre više od osam godina i koju nije video skoro šest godina“.

- Da bi zaštitio informacije koje mogu biti klasifikovane, on neće učestvovati u vašoj priči - dodali su.

Konzervativni stručnjaci, uključujući predsednikovog sina Donalda Trampa Juniora, reagovali su na vest pozivajući Svolvela da podnese ostavku iz obaveštajnog komiteta Doma i optuživši ga da ga je Kina kompromitovala.

Neimenovani obaveštajni zvaničnici koji su razgovarali sa Aksiosom rekli su da je FBI verovao da je Fang agent kineskog Ministarstva državne bezbednosti, poznatog i kao Guoanbu, zbog njenih čestih sastanaka sa osumnjičenim oficirom koji radi kao diplomata u konzulatu San Franciska.

- Činjenica da je putovala po zemlji i približavala se političarima bila je velika crvena zastava - rekao je jedan od četvorice sadašnjih i bivših zvaničnika koji su otkrili da je bila pod nadzorom FBI.

- Bila je u misiji.

To su i dalje navodi, pošto je Fang iznenada napustila SAD u julu 2015. godine, i nikada se više neće vratiti. Priča o Aksiosu, čiji su autor Betani Alen-Ebrahimian i Zak Dorfman iz Aspen instituta, kaže da se oslanjala na razgovore sa 22 izvora, od sadašnjih i bivših izabranih zvaničnika do političkih operativaca i bivših studenata koji su Fang lično poznavali - od kojih je većina ostala anonimna.

Navodi o Fang usledili su nakon prošlonedeljnog izdanja i intervjua američkog direktora za nacionalnu obaveštajnu službu Džona Ratklifa, u kojem je ponovio tvrdnju državnog tužioca Vilijama Bara i direktora FBI Krisa Vraja da pekinški špijuni prate američke političare kako bi potkopali vašingtonsko kreiranje politike.

Aksios je nagađao da je Fang radila iz područja zaliva, jer je Kalifornija ekonomska snaga SAD-a, tamo je Silicijumska dolina i postoji velika kinesko-američka zajednica koja će pružiti pokriće. Takođe, demokrate imaju apsolutnu moć u okruženju i državi i brzo osuđuju FBI-jev nadzor nad Kinezima iz Amerike kao rasistički.

Ubrzo pre nego što je Aksios objavio svoj izveštaj o aferi Fang, snimak kineskog profesora koji je svojim studentima rekao da Peking ima „prijatelje“ u „samom vrhu“ američkog političkog establišmenta počeo je da kruži po društvenim mrežama. Profesor je identifikovan kao Di Dongseng, prodekan Škole za međunarodne odnose Univerziteta Renmin, a predavanje je održano krajem novembra.

Zahvaljujući ovim „prijateljima“, Kina je uspela da „popravi“ sve svoje probleme sa SAD tokom godina, sve do Trampovih izbora 2016. godine, kada je njihov uticaj prestao, rekao je Di publici. S radošću je predvideo da će se stvari vratiti na svoje stare staze kada demokrata Džo Bajden bude izabran u januaru.

Trampova administracija zauzela je čvrst stav prema Kini, vodeći trgovinski rat protiv Pekinga. Tramp je takođe optužio Kinu za novi korona virus, koji je prvi put registrovan u Vuhanu i zvanično proglašen pandemijom ovog proleća. SAD su trenutno na vrhu sveta po broju zvanično prijavljenih smrtnih slučajeva Kovid-19.

Republikanci su takođe optužili Bajdena da je umešan u sumnjive poslove sa Kinom preko svog sina Hantera, ali su priču o dokumentima pronađenim na laptopu Hantera Bajdena žestoko potisnuli i redovni i društveni mediji u SAD pre izbora 3. novembra.

U utorak je Peking pozvao američkog ambasadora da protestuje protiv "nečuvenog, beskrupuloznog, ludog i podlog čina" sankcionisanja 14 zvaničnika zbog hongkonškog zakona o bezbednosti. Glasnogovornica kineskog ministarstva spoljnih poslova Hua Čuniing zarekla se „čvrstim protivmerama“ protiv, kako je opisala, američkog mešanja u unutrašnje stvari Kine i Hong Konga, autonomnog grada koji je ranije bio pod britanskim kolonijom.

Prošle nedelje SAD su takođe postavile vizna ograničenja članovima Kineske komunističke partije i njihovim porodicama, čineći vize B1 / B2 važećim samo mesec dana, u odnosu na 10 godina ranije. Američki Stejt department takođe je najavio planove za okončanje pet programa univerzitetske razmene, koje je državni sekretar Majke Pompeo nazvao „alatima za propagandu meke moći“.

Hua je taj potez osudila kao delo „antikineskih snaga u SAD-u, sa njihovim ukorenjenim hladnoratovskim načinom razmišljanja“, prenosi RT.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

GOTOVO JE! Novak Đoković otkrio da li će igrati na Završnom mastersu u Torinu