REVOLUCIONARNO OTKRIĆE: Počela ispitivanja novog leka koji blokira razvoj kovida
BRITANSKI naučnici počeli su sa kliničkim ispitivanjima novog leka protiv kovida-19 baziranog na antitelima, koji su razvili Univerzitetski koledž londonskih bolnica, trast Nacionalne zdravstvene službe (UCLH), i kompanija AstraZeneka.
Lek bi mogao da spreči da osoba koja je bila izložena korona virusu razvije bolest izazvanu njime, a imunitet bi mogao da traje između šest i 12 meseci, prenosi Gardijan.
Novi lek mogao bi da obezbedi trenutni razvoj imuniteta na kovid-19 i da se koristi kao hitna terapija kod bolničkih pacijenata i korisnika domova za negu stare.
Lek bi bio podesan i za korišćenje među članovima domaćinstva u kojima je jedan član zaražen korona virusom, kako bi se sprečilo da se i ostali razbole, ali i među studentima, kod kojih se kovid-19 brzo širi.
Tim naučnika se nada da će ispitivanja pokazati da lek pruža zaštitu od kovida-19 između šest i 12 meseci. Lek treba da se primi osam dana od trenutka izloženosti virusu.
Smatra se da bi lek mogao da bude dostupan u martu ili aprilu, ukoliko dobije dozvolu za upotrebu nakon razmatranja rezultata ispitivanja.
U ispitivanju učestvuju ULĆ, nekoliko drugih bolnica u Velikoj Britaniji i mreža od preko sto institucija širom sveta.
ULĆ je ovog meseca postao prvo mesto na svetu u kojem se sprovodi kontrolisano ispitivanje leka, u kojem dobrovoljci primaju i placebo.
Dr Katrin Hulahan virusolog UCLH-a navodi da je do danas lek primilo deset dobrovoljaca - osoblja, studenata i drugih, koji su bili izloženi virusu kod kuće, u bolnicama ili na fakultetima. Ona i njene kolege će pratiti učesnike ispitivanja kako bi utvrdili ko je od njih razvio kovid-19.
UCLH će u odvojenom ispitivanju istražiti da li bi lek takođe mogao da zaštiti ljude sa kompromitovanim imunim sistemom, kao što su, na primer, onkološki pacijenti koji primaju hemoterapiju ili osobe zaražene HIV-om.
Naučnici tvrde da bi novi lek mogao znatno da smanji smrtnost od posledica kovida-19.
Lek sadrži kombinaciju monoklonalnih antitela pod nazivom AZD7442, koja su proizvedena u laboratoriji.
Preporučujemo
EPIDEMIOLOŠKO POBOLjŠANjE U FRANCUSKOJ: Preminulo skoro 160 pacijenata, 20.262 zaraženo
25. 12. 2020. u 20:07
SRAMNE REČI ANGELE MERKEL U MEMOARIMA: Evo šta je napisala o bombardovanju Srbije, ratovima i Zapadnom Balkanu
SA MNOGO pompe, u knjižare su stigli memoari bivše nemačke kancelarke Angele Merkel pod naslovom „Sloboda“. U njima se na nekoliko mesta spominju Srbija i Zapadni Balkan.
26. 11. 2024. u 17:09
(MAPA) RUSI NAPREDUJU U TORECKU: Oglasio se Pušilin, žestoke borbe vode se za grad (VIDEO)
JEDINICE ruske vojske napreduju u Dzeržinsku (ukrajinski naziv za Toreck), javio je na Telegram kanalu šef DNR Denis Pušilin.
24. 11. 2024. u 18:59
PUTINOV NOVI SAVEZNIK? Ko je potencijalni rumunski predsednik - NATO raketni štit naziva SRAMOTOM, divi se Mađarskoj
NEZAVISNI ultradesničarski kandidat na predsedničkim izborima u Rumuniji Kalin Đorđesku osvojio je najviše glasova u prvom krugu i najveći je favorit za pobedu u drugom krugu, u koji će najverovatnije ići sa Elenom Lasčoni ispred partije "Save Romania Union" (USR).
25. 11. 2024. u 15:22
Komentari (0)