ĐURĐEVI STUPOVI SU MOJ DOM Istoričarka iz Japana za "Novosti": Zadivljena sam srpskim manastirima
DOK je studirala istoriju umetnosti na Univerzitetu u Okijami, Japanka Saći Šimada učila je i o vizantijskoj umetnosti i zavolela srpsku srednjovekovnu. Kasnije, na master-studijama, dobila je stipendiju od jugoslovenske vlade i tri godine provela u Beogradu. Od tada se vanredna profesorka Ženskog univerziteta "Ćisen" u Tokiju mnogo puta vraćala u Srbiju.
Živela je sa monahinjama i učestvovala u obnovi nekoliko naših manastira. Zaslužna je i za oživljavanje fresaka u Đurđevim stupovima kod Novog Pazara, u kapeli kralja Dragutina, delu svetske kulturne baštine pod zaštitom Uneska.
Iako je sada u Tokiju, na društvenim mrežama još je u našoj zemlji. U objavama govori o lepotama Srbije. O srpskoj srednjovekovnoj umetnosti piše članke za japanske medije. A, napisala je knjigu o kulturnoj baštini Srbije na japanskom, koju treba da objavi.
- Japanci malo znaju o Srbiji, a još manje o srpskim manastirima - kaže Šimada za "Novosti".
- Zato se trudim da im što živopisnije prenesem iskustvo. Pokušavam da im dočaram lepotu arhitektonskih zdanja, crkava i manastira. Najviše pišem o srednjovekovnim freskama i ljubaznim ljudima. Čitaoci mi se često javljaju, naročito oni koji odluče da obiđu srpske manastire i dožive njihovu lepotu.
Učestvovala u konzervaciji fresaka u nekoliko svetinja
Ljubav prema srpskoj umetnosti preneo joj je profesor i mentor Mićitaka Suzuki. On je mnogo puta bio u Jugoslaviji, a na Hilandaru je dobio ime Sava.
- Srpsko srednjovekovno kraljevstvo je bilo između Zapadnog rimskog carstva i Vizantije. Od stapanja ovih dveju kultura ostale su zanimljive građevine i umetnička dela - kaže Šimada, koja je po povratku u Japan upisala doktorske studije.
SAKUPILA DONACIJU OD 50.000 EVRA
ŠIMADA je pomogla u prikupljanju novca za obnavljanje srpskog nasleđa. Napisala je tekstove o Đurđevim stupovima i istoriji Novog Pazara da, kako kaže, i Japanci prepoznaju njihov značaj. Sa konzervatorom Draganom Stanojevićem aplicirala je za sredstva za projekte konzervacije i restauracije fresaka.
- Kompanija "Kinčo" i Fondacija "Sumitomo" donirale su za dve godine oko 50.000 evra za kulturnu baštinu Srbije - kaže Šimada. - "Kinčo" se bavi proizvodnjom mirišljavih štapića, a osnovni sastojak im je biljka buhač iz Srbije i zato su želeli da pomognu nešto što je od izuzetnog značaja. "Sumitomo" je doprineo očuvanju više od 500 kulturnih dobara širom sveta, svake godine po 15 u svetu.
Radila je gotovo deceniju, bila kustos muzeja u Gunmi, ali je, kako kaže, srpska umetnost nastavila da živi u njoj.
- Želela sam da se vratim u Srbiju. Dala sam otkaz i 2018. krenula u obilazak srpskih svetinja na KiM.
Pre dve godine je sa kolegama izvela konzervaciju i restauraciju zidnog slikarstva u Đurđevim stupovima u Rasu.
- Volim da posećujemi manastire u zabačenim mestima, da razgovaram sa monasima. Prijatelji mi tada često pomognu da premostim jezičku barijeru.
Seća se da je strahovala 2001, kada je prvi put krenula u Beograd:
- U Japanu gotovo da nije bilo informacija o Srbiji. Našla sam jednog studenta iz Beograda koji mi je ispričao kako se živi. Krenula sam nervozna i uplašena, ali sve se promenilo čim sam sletela u Beograd.
Želela je da vidi Đurđeve stupove:
- Od početka me taj manastir privlačio jer je u njemu portret kralja Dragutina i njegove porodice. Tamo sam živela dva meseca za vreme radova. Osećam da su Đurđevi stupovi moj dom.
Žiču je posetila pet puta:
- Manastir je predivan, ali nikad nisam ostala duže od nekoliko sati.
FRESKOM kralja Dragutina i njegove porodice je impresionirana
Mnogo voli naše freske, najviše Lozu Nemanjića u Dečanimaa, jer, kako kaže, ima jedinstvenu ideju. Upoznala je i monaški život:
- Imaju život sličan japanskom načinu života. Monasi žive tako da ne ometaju druge, a, opet, nisu ni usredsređeni na sebe i svoje želje. Tako živimo i u Japanu. Ali, Japanci se ponašaju kako im nalažu društvena pravila, dok kaluđeri žive po Božjim. U manastiru se osećam kao kod kuće.
Šimada živi sa mužem u Jokohomi, gradiću udaljenom oko 25 kilometara od Tokija. Na posao ide tri puta nedeljno u jednu kompaniju:
- Zarađujem dovoljno za normalan život. Jednom nedeljno držim predavanje na Ženskom Univerzitetu "Ćisen" u Tokiju, a jednom mesečno predajem o srpskoj srednjovekovnoj umetnosti na drugim mestima.
Šimada, koja je i stručni saradnik i član Odbora za istoriju umetnosti SANU, nada se da će ove godine dobiti stipendiju za istraživanje. I, ako je dobije, obići će manastire i crkve u Crnoj Gori i BiH.
Preporučujemo
JEDINA SAČUVANA KRUNA NEMANjIĆA: Boško Kozarski o jubileju serijala "Kulturista"
04. 06. 2021. u 11:00
IZDANCI SRPSKOG PLEMSTVA: Srpska prezimena koja potiču od plave krvi
16. 08. 2020. u 13:33
(MAPA) OVOG DATUMA STIŽE PRAVA ZIMA I NAJHLADNIJI PERIOD! Ivan Ristić za "Novosti" otkriva: Biće još snega, dolazi hladan arktički vazduh
CELA Srbija okovana je snegom, a meteorolog Ivan Ristić za "Novosti" kaže da nas tek očekuje prava zima.
24. 12. 2024. u 14:46
PRVI SNIMCI UKRAJINSKOG NAPADA NA RILSK: Najmanje šest mrtvih i desetine povređenih, gore automobili (VIDEO)
ŠEST osoba, među kojima i jedno dete, ubijeno je u Rilsku, u oblasti Kursk, kao rezultat raketnog udara ukrajinskih oružanih snaga, saopštio je vršilac dužnosti guvernera Kurske oblasti Aleksandar Hinštajn.
20. 12. 2024. u 17:07
STIŽE POLITIČKI POTRES? Evo ko vodi u anketama za novog nemačkog kancelara
ALIS Vajdel, liderka desničarske stranke Alternativa za Nemačku (AfD), prema poslednjim anketama, preuzela je vođstvo ispred Fridriha Merca, lidera Hrišćansko-demokratske unije (CDU).
24. 12. 2024. u 12:17
Komentari (2)