SRBI "OSVAJAJU" OSTRVO SUNCA: Reporteri "Novosti" na Kipru
NE samo da je ostrvo Afroditinog rođenja, već kao da ima i neki poseban "dogovor" sa Suncem koje ga "obasipa" sa čak 340 sunčanih dana godišnje i sezonom kupanja u moru svih nijansi plave koja traje od marta do decembra, pa je Kipar odredište milionima namernika iz celog sveta. I ne čudi što je tako jer ima prelepe plaže od Aja Nape na jugoistoku, preko Larnake i Limasola do Pafosa na zapadu, od kojih 57 nosi "plavu zastavicu", svojevrsni garant izuzetno čiste vode.
Kipar, međutim, nisu samo bajkovite plaže i kupanje. Smešteno na mediteranskoj "međi" Evrope, Azije i Afrike, ovo treće po veličini ostrvo u Sredozemnom moru vekovima je bilo meta osvajača koji su ostavili mnogobrojne kulturno-istorijske spomenike: antičke arheološke lokalitete, divne grčke hramove i naselja čije su palate bile ukrašene prelepim mozaicima, rimska pozorišta, manastire, venecijanske tvrđave, gotske crkve, Arheološki park sa antičkim kraljevskim grobnicama u Pafosu koji je na listi Uneskove svetske baštine...
Osim toga, planina Trodos čiji je vrh 1.951 metar nad morem, kiparska je "Sveta gora", u čijim su "njedrima" obraslim kedrom i borovima, desetine crkava i manastira izuzetno važnih ne samo za pravoslavlje već i za celo hrišćanstvo. Na ovoj planini izazove traže i planinari, pešaci i biciklisti, a za ne poverovati je da je Trodos od januara do aprila i - skijalište! Tu je izgrađen zimski centar sa četiri ski-staze i osam alpskih skijaških staza. Zato Kipar turisti željni aktivnog odmora posećuju, zapravo tokom cele godine.
- Apsolutni rekord po broju posetilaca, Kipar je dostigao 2019. godine, kada smo, prema našim zvaničnim podacima, ugostili 3.976.777 turista iz celog sveta - kaže za "Novosti" Jorgos Minas, iz kiparskog Ministarstva turizma. - Tradicionalno, najviše je bilo Rusa i Britanaca. Potom je usledila pandemija kovida 19, pa rat u Ukrajini koji su ostavili trag na broj poseta. Otvorila su nam se, ipak, nova tržišta. A, posebno nam je drago što je među njima sve više Srba našeg prijateljskog naroda. Pre pandemije, od januara do decembra 2019. bilo je 10.536 turista iz Srbije, prošle godine više od 30.000, a ove godine očekujemo 10.000 više.
Kipar, kako dodaje naš sagovornik, jeste destinacija sunca i mora, za goste sa Bliskog istoka i skijalište, ali sve više je onih koji traže i "nešto više".
- Da bismo izašli u susret interesovanjima i zahtevima turista, podigli smo i nove objekte koji pružaju spa-usluge, imaju golf terene, imaju jahting i baking ture... Primetili smo da upravo turisti iz Srbije, koji nam dolaze drugi ili treći put, iako smešteni u hotelima na moru, često iznajmljuju rentakar i istražuju ostrvo. Odlaze na arheološka nalazišta, u vinarije, na plantaže nara, u svetinje na Trodosu, kao i na grob arhiepiskopa Makariosa, prvog predsednika nezavisnog Kipra - naglašava Minas.
Saznajemo da na ovom ostrvu radi i oko 4.000 državljana Srbije, uglavnom u hotelijerstvu, a da naši sunarodnici iz godine u godinu "osvajaju" Kipar, najviše Aja Napu, poznatu po beskrajnim peščanim plažama i netaknutoj prirodi, potvrdila nam je i Katarina Uzdenova, zadužena za odnose sa gostima i organizaciju venčanja u jednom ovdašnjem hotelu.
POLA VEKA OD TURSKE INVAZIJE
MINISTARSTVO turizma Kipra, ugostilo je nedavno grupu novinara najcenjenijih medija u Srbiji, među njima i reportera "Večernjih novosti", kako bi ih upoznali sa turističkom ponudom međunarodno priznate Republike Kipar. Ove godine, 20. jula, navršiće se pola veka od turske invazije nakon koje je ostrvo podeljeno Zelenom linijom. Severni deo je nepriznata Turska Republika Severni Kipar, koja je za kiparske Grke, od najmlađih do najstarijih - okupirana teritorija.
- Srba je u poslednje dve godine mnogo, mnogo više nego prethodnih i izuzetno su nam dragi gosti. Dolaze parovi i porodice, uživaju u suncu i čistoj vodi i svemu onom što nudimo i za decu i za mlade i za starije. Verujem da na povećan broj srpskih turista utiču i tradicionalno dobri odnosi naše dve zemlje, ista vera, obostrana srdačnost, slične navike... - kaže Uzdenova, po ocu Ruskinja, a po majci Kipranka.
Nezaobilazan dragulj u predivnim mozaicima Kipra su i živopisna sela u njegovoj unutrašnjosti. Sa kućama podignutim od kamena i dvorištima u cveću, izgledaju čarobno istovremeno pričajući bajkovite priče o prošlosti, tradiciji, nacionalnoj kuhinji, starim zanatima... Sela Vuni, Trahoni, Ipsonas, Omodos i Lefkara, poznata su po vezu, izradi čipki i filigranu. Postoje pisana svedočanstva da je Lefkaru je 1481. posetio Leonardo da Vinči, a motive ovdašnjeg veza oslikao je na čaršafu stola svoje čuvene "Tajne večere".
(UZNEMIRUJUĆE) BRUTALNO UBIJEN POZNATI PEVAČ: Isplivao jezivi snimak likvidacije (VIDEO)
ŠVEDSKI reper Gaboro, čije je pravo ime bilo Ninos Houri, ubijen je na parkingu u četvrtak uveče, javljaju lokalni mediji.
21. 12. 2024. u 08:06
PRVI SNIMCI UKRAJINSKOG NAPADA NA RILSK: Najmanje šest mrtvih i desetine povređenih, gore automobili (VIDEO)
ŠEST osoba, među kojima i jedno dete, ubijeno je u Rilsku, u oblasti Kursk, kao rezultat raketnog udara ukrajinskih oružanih snaga, saopštio je vršilac dužnosti guvernera Kurske oblasti Aleksandar Hinštajn.
20. 12. 2024. u 17:07
ANĐELKA BESNA: "Molim, zašto da ne odem iz tvoje emisije? Ne poštuješ me"
GLUMICA je shvatila da tuđe nepoštovanje i nevaspitanje nema veze sa njom.
22. 12. 2024. u 10:41
Komentari (0)