OTKRIVANJE NEPOZNATOG O JOVANU VLADIMIRU: Snimljeni dokumentarni film o prvom srpskom vladaru svetitelju trenutno je u montaži
NA više lokalcija u nekoliko balkanskih zemalja snimljeni su kadrovi za dokumentarni film o prvom srpskom vladaru svetitelju Jovanu Vladimiru čije mošti se nalaze u Albaniji, a o kome Srbi vrlo malo znaju. Film su režirali niški istoričar Đorđe Bojanić i đakon Dejan Jovanović.

Foto Privatna arhiva
- Kadrovi za film snimani su u Elbasanu - Šin Đon u Albaniji, Starom Baru, Mikuljićima, Rumiji gde se svake godine tradicionalno na dan Svete Trojice iznosi krst Svetog Jovana Vladimira, koga čuva bratstvo Adrovića. Obišli smo sa protojerejom Jovanom Plamencem i bratstvo Androvića u Starom Baru koje vekovima čuva krst Svetog Jovana Vladimira. Zanimljivo je da samo dva čoveka koja čuvaju krst znaju gde se on tačno nalazi - priča za "Novosti" Đorđe Bojanić.
Foto Privatna arhiva
On kaže da posebnu draž ovoj priči daje činjenica da u filmu govori protojerej Jovan Plamenac, čovek koji je otkrio mošti Svetog Jovana Vladimira u Albaniji.
Bojanić veruje da će film izazvati veliko interesovanje publike jer priča o nepoznatim istorijskim činjenicama.
- Tačno je da i dan-danas ima malo podataka čak i za istoričare. Vladimir je bio prvi srpski vladar svetitelj arhont-knez koga je Srpska pravoslavna crkva proglasila za sveca. Vladika Nikolaj Velimirović ga je od milošte nazvao kraljem - objašnjava Bojanić.

Foto Privatna arhiva
Sveti Jovan Vladimir Srpski se smatra prvim svecem i nebeskim zaštitnikom grada Bara. Njegovo najstarije, danas izgubljeno žitije nastalo je u Duklji verovatno između 1075. i 1089. godine, sačuvano je u skraćenom obliku u Ljetopisa popa Dukljanina, napisanom na latinskom. Dosta o tome je pisao i Ava Justin Popović i vladika Nikolaj Velimirović, ali pored tih zapisa imamo i nova istraživanja o kojima u filmu govori Jovan Plamenac - kaže istoričar Đorđe Bojanić.
Odrubljena mu je glava ispred crkve u Prespi, carske prestonice, gde je i sahranjen. Manastir svetog Jovana Vladimira nalazi se u selu Bradašeš u okrugu Elbasana.
- Albanci su ovu srpsku crkvu preveli pod albansku pravoslavnu crkvu, i za njih danas ova crkva nema nikakve veze sa srpskom crkvom i Srbima. Oni su 2006. godine ploču iznad glavnog ulaza u crkvu, na kojoj je bilo napisano ćirilicom ko je osnivač i ktitor svetinje, skinuli i na njeno mesto postavili ploču sa grčkim natpisom. Ta uklonjena ploča sa srpskim ćiriličnim natpisom danas se čuva u jednom muzeju u Tirani - priča o otkriću Bojanić.
Film je u fazi montaže, a kao i ostali koje je potpisao ovaj istoričar, moći će besplatno da se preuzmu i emituju.

Foto Privatna arhiva
Široko područje
SVETI Jovan Vladimir vladao je Dukljom, krajem 10. i početkom 11. veka, državom koja se prostirala na području današnje Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Severne Makedonije i Albanije.

UMRO SRPSKI PEVAČ: Proslavio se u poznatom takmičenju
DANAS je preminuo pevač Branislav Banda, čuveni poštar iz takmičenja „Nikad nije kasno“.
21. 05. 2025. u 16:24

INCIDENT U DRUGOM KRUGU IZBORA U RUMUNIJI: Policija izvela predsedničkog kandidata sa biračkog mesta (VIDEO)
RUMUNSKI predsednički kandidat i lider nacionalističke stranke Alijansa za ujedinjenje Rumuna Đorđe Simion i favorit na prošlogodišnjim poništenim izborima, Kalin Đorđesku, policija je izvela sa biračkog mesta u Mogošoaji (predgrađu Bukurešta).
18. 05. 2025. u 09:54

HRVAT NA UDARU ZBOG IZJAVA: "Ukrajincima si dao otrovnu tortu, treba da te je sramota"
NA INTERNETU ne prestaju komentari na račun Marka Bošnjaka, a sve zbog njegovih izjava posle Evrovizije, na kojoj je pevač ove godine predstavljao Hrvatsku. Ranije su se na X-u pojavile optužbe da je vređao druge takmičare i da je tvrdio da Ukrajina ne treba da se takmiči na Evroviziji. Marko se ubrzo oglasio na Instagramu i sve objasnio.
21. 05. 2025. u 08:48
Komentari (0)