OTKRIVANJE NEPOZNATOG O JOVANU VLADIMIRU: Snimljeni dokumentarni film o prvom srpskom vladaru svetitelju trenutno je u montaži
NA više lokalcija u nekoliko balkanskih zemalja snimljeni su kadrovi za dokumentarni film o prvom srpskom vladaru svetitelju Jovanu Vladimiru čije mošti se nalaze u Albaniji, a o kome Srbi vrlo malo znaju. Film su režirali niški istoričar Đorđe Bojanić i đakon Dejan Jovanović.

Foto Privatna arhiva
- Kadrovi za film snimani su u Elbasanu - Šin Đon u Albaniji, Starom Baru, Mikuljićima, Rumiji gde se svake godine tradicionalno na dan Svete Trojice iznosi krst Svetog Jovana Vladimira, koga čuva bratstvo Adrovića. Obišli smo sa protojerejom Jovanom Plamencem i bratstvo Androvića u Starom Baru koje vekovima čuva krst Svetog Jovana Vladimira. Zanimljivo je da samo dva čoveka koja čuvaju krst znaju gde se on tačno nalazi - priča za "Novosti" Đorđe Bojanić.
Foto Privatna arhiva
On kaže da posebnu draž ovoj priči daje činjenica da u filmu govori protojerej Jovan Plamenac, čovek koji je otkrio mošti Svetog Jovana Vladimira u Albaniji.
Bojanić veruje da će film izazvati veliko interesovanje publike jer priča o nepoznatim istorijskim činjenicama.
- Tačno je da i dan-danas ima malo podataka čak i za istoričare. Vladimir je bio prvi srpski vladar svetitelj arhont-knez koga je Srpska pravoslavna crkva proglasila za sveca. Vladika Nikolaj Velimirović ga je od milošte nazvao kraljem - objašnjava Bojanić.

Foto Privatna arhiva
Sveti Jovan Vladimir Srpski se smatra prvim svecem i nebeskim zaštitnikom grada Bara. Njegovo najstarije, danas izgubljeno žitije nastalo je u Duklji verovatno između 1075. i 1089. godine, sačuvano je u skraćenom obliku u Ljetopisa popa Dukljanina, napisanom na latinskom. Dosta o tome je pisao i Ava Justin Popović i vladika Nikolaj Velimirović, ali pored tih zapisa imamo i nova istraživanja o kojima u filmu govori Jovan Plamenac - kaže istoričar Đorđe Bojanić.
Odrubljena mu je glava ispred crkve u Prespi, carske prestonice, gde je i sahranjen. Manastir svetog Jovana Vladimira nalazi se u selu Bradašeš u okrugu Elbasana.
- Albanci su ovu srpsku crkvu preveli pod albansku pravoslavnu crkvu, i za njih danas ova crkva nema nikakve veze sa srpskom crkvom i Srbima. Oni su 2006. godine ploču iznad glavnog ulaza u crkvu, na kojoj je bilo napisano ćirilicom ko je osnivač i ktitor svetinje, skinuli i na njeno mesto postavili ploču sa grčkim natpisom. Ta uklonjena ploča sa srpskim ćiriličnim natpisom danas se čuva u jednom muzeju u Tirani - priča o otkriću Bojanić.
Film je u fazi montaže, a kao i ostali koje je potpisao ovaj istoričar, moći će besplatno da se preuzmu i emituju.

Foto Privatna arhiva
Široko područje
SVETI Jovan Vladimir vladao je Dukljom, krajem 10. i početkom 11. veka, državom koja se prostirala na području današnje Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Severne Makedonije i Albanije.

ŠPANIJA PROGLASILA VANREDNO STANjE
MINISTARSTVO unutrašnjih poslova Španije proglasilo je vanredno stanje nakon današnjeg nestanka struje.
28. 04. 2025. u 21:32

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

NE MOŽE DA SAKRIJE TUGU: Darko Lazić potpuno slomljen, javno se oglasio (FOTO)
PEVAČ se prisetio svog pokojnog oca...
28. 04. 2025. u 19:35
Komentari (0)