POSTALI MAJSTORI ZA COLJE I TUTUMIŠ: Mališani u selima pod Javorom uče brojne vršnjake iz gradova starim igrama svog kraja

Драгољуб Гагричић

05. 08. 2024. u 16:36

TOKOM letnjeg raspusta đaci Osnovne škole "Knezovi Raškovići" iz novovaroškog sela Božetića sa vršnjacima, koji iz gradova dolaze u zavičaj dedova i roditelja, razmenjuju igrice.

ПОСТАЛИ МАЈСТОРИ ЗА ЦОЉЕ И ТУТУМИШ: Малишани у селима под Јавором уче бројне вршњаке из градова старим играма свог краја

Foto Privatna arhiva

Dok im gosti pokazuju šta ima novo u mreži dečje belosvetske zabave, oni ih podučavaju veštini i znanju starih igara kraja, koje su učili u školi.

Raspust je i prilika za obnavljanje gradiva i preslišavanje desetak igara koje su u vannastavnim aktivnostima učili dvaput nedeljno. Na časovima su u prvom redu bile igre mice, piljaka, prstena, colje, dićanja, tutumiša, a dečaci su i bacali kamen s ramena, nadvlačili kličak i konopac, naravno uz pojačanje ekipe sa drugaricama iz klupa.

- U prikupljanju podataka o starinskim igrama pomagali su nam roditelji i komšije, koji pamte igre sa prela i zabave uz petrolejku u dugim zimskim noćima ili čobanske zanimacije na pašnjacima i livadama od Gradine do Jankovog vrha, Jasikovca i Smudinoga.

Jedva smo čekali da se nadmećemo u školskom dvorištu ili u učionici i pokažemo deo nekadašnje svakodnevice - kaže učenica Milanka Trtović.

Neke od roditelja nije iznenadio nestanak dugmadi sa kaputa i džempera ili iz kutija i fioka u kredencima i ormanima. Pri odlasku u čaršiju kupovali su dugmad, ne zavirujući u đačke torbe, znajući da je među mališanima omiljena igra dićanje - ko će više dugmadi ("puljki") ubaciti u rupu iskopanu u zemlji.

- Učenici su podsticani na istraživački i timski rad, razvijanje kreativnosti i takmičarskog duha, ali i promovisanje zavičajnih vrednosti. U aktivnostima su se istakli učenici 5. i 6. razreda, kojima je raspored časova dozvoljavao veće uključivanje u ovaj projekat - ističe profesor istorije Filip Bjelić.

Foto Privatna arhiva

Tako je, prema rečima "uče" Bjelića, u dićanju bila nenadmašna Andrea Palić, đak petog rauzreda. U igri colje i tutumiša prednjačili su šestaci iz familija Tatovići, Kurtići i Korićanci, dok u kličku i bacanju kamena s ramena premca nisu imali Jovan Obućina i Milan Slavković, najstariji đaci škole.

U selima između Javora i jezera na Uvcu, kao i čitavom Starom Vlahu, uveliko su se izmenile životne okolnosti. Mališani ne provode ceo dan u čobanluku, kao nekadašnji njihovi vršnjaci, dok ih u školu voze gotovo od kućnog praga da učionica u Božetićima.

Zato im za igru, druženja i zabavu ostaju školsko dvorište ili retka okupljanja u zaseocima i predasima od manjih poslova na imanju.

Zanimljivo je da je profesor Bjelić nedavno, u prvom broju Letopisa "Stari Vlah", u izdanju Istraživačko-izdavačkog centra Stari Vlah iz Beograda, objavio tekst o zaboravljenim igrama "U koga je prsten", ali i godinama sabirani "Rečnik starih reči i izraza novovaroškog kraja".

Foto Privatna arhiva

Treći album

SVE sakupljeno o igrama u zaseocima đaci su unosili u ručno izrađeni "album starih igara", koji sadrži opis i pravila sa fotografijama izvođenja igara. Ovo je treći album u školskoj biblioteci, koji ostaje generacijama koje dolaze. Ranije su pripremili albume o toponimima i arhaizmima kraja.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
DA LI NAS JE TRAMP PREVARIO? Nemački mediji bruje, šok u Berlinu zbog slanja američkih sistema patriot Ukrajini

"DA LI NAS JE TRAMP PREVARIO?" Nemački mediji bruje, šok u Berlinu zbog slanja američkih sistema "patriot" Ukrajini

TO JE bila velika nada u zaštiti od Putinovih raketa: u ponedeljak je predsednik SAD Donald Tramp najavio da će Ukrajini biti isporučeno oružje, ali da će Evropljani morati sve da plate. Sada se ispostavlja da Nemačka neće samo finansirati, već će morati i sama da isporuči sopstvenu protivvazdušnu odbranu, iako je već sada u deficitu, piše nemački Bild.

19. 07. 2025. u 10:22

Komentari (0)

ŠEŠELJ DOTUKAO ZGUBIDANE: Blokaderi u društvo unose nasilje