PRE 83 GODINEBIO PRVI PROBOJ LOGORAŠA U POROBLJENOJ EVROPI: Slobode se domoglo 105 zatočenika iz kazamat na Crvenom krstu u Nišu (FOTO)
TIŠINA koja obavija nekadašnji koncentracioni logor "Crveni krst", danas Memorijalni kompleks "12. februar" u Nišu deluje gotovo nestvarno. Na tom mestu, gde su zidovi upili poslednje vapaje nevinih, odigrala se jedna od najsmelijih epizoda otpora u Drugom svetskom ratu.

Foto: J. Ćosin
Navršile su se 83 godine od proboja logoraša, prvog zabeleženog iz nekog nacističkog logora u čitavoj pokorenoj Evropi, tokom Drugog svetskog rata. Na takav podvig niko se pre toga nije se usudio. Čak 147 logoraša osuđenih po surovoj nemačkoj naredbi - sto Srba za jednog ubijenog Nemca, tog 12. februara, odlučilo je da sudbinu uzmu u svoje ruke.
Znajući da ih čeka streljanje, iskoristili su nepažnju stražara i rešili su da beže preko bodljikave žice, u ledenu noć, svesni da ih ona može odvesti ili u slobodu ili u sigurnu smrt.
Njih 105 uspelo je da pobegne. Bio je to događaj koji je snažno odjeknuo širom porobljene Evrope.

Foto: J. Ćosin
Logor je oformljen u septembru 1941, a rasformiran 14. septembra 1944. U njemu je mučeno i utamničeno, prema procenama, oko 30.000 muškaraca, žena, dece, "običnih" građana, rodoljuba, Srba, Jevreja i Roma. Bili su zatočeni, mučeni, a mnogi i pogubljeni. Uprkos svemu, među tim zidovima rodila se nada - i pobuna.
- Imamo obavezu i svetu dužnost da čuvamo tradiciju i sećanje na heroje koji su izvršili taj podvig, ali i na sve žrtve koje smo podneli u Drugom svetskom ratu - kaže Nebojša Ozimić, viši kustos istoričar u Narodnom muzeju u Nišu.
PARASTOS I VENCI NA STRATIŠTU
SEĆANjE na proboj logoraša obeleženo je juče u podne u Memorijalnom kompleksu "12. februar". Posle parastosa stradalim koji je služilo sveštenstvo Eparhije niške, vence su položili predstavnici Grada Niša, Vojske Srbije i udruženja ratnih vojnih veterana.
- Stratišta poput Bubnja i logor u "Crvenom krstu" treba da nas stalno opominju na zločine koji su počinjeni nad srpskim narodom, rodoljubima, običnim građanima, Jevrejima i Romima u Nišu tokom Drugog svetskog rata - rekao je Vladica Maričić, zamenik predsednika Skupštine Grada Niša.
Među logorašima koji su pobegli bili su mladi puni snage, ali i iscrpljeni, bolesni i ranjeni. Sneg koji su gazili bio je dubok gotovo metar, ali ih to nije sprečilo da trče ka slobodi.
- Iz svedočenja preživelih bilo je jasno da kada su prelazili preko žice, niko nije govorio da su gazili sneg dubok između 70 centimetara i metar, već su im uglavnom u sećanju ostali krici njihovih drugova koji nisu mogli da se izvuku, koji su ostali na žicama ili su dozivali u pomoć. Naravno, to je za logoraše koji su pobegli i doživeli oslobođenje, ostala duboka trauma, jer tokom samog bekstva nije bilo mogućnosti da se pomogne drugima - objašnjava Ozimić.

Foto: J. Ćosin
Logor "Crveni krst" danas je mesto sećanja, muzej koji godišnje poseti oko 25.000 ljudi, a proboj logoraša ostaje simbol hrabrosti i otpora, sećanje na cenu slobode koju danas uživamo.

ŠPANIJA PROGLASILA VANREDNO STANjE
MINISTARSTVO unutrašnjih poslova Španije proglasilo je vanredno stanje nakon današnjeg nestanka struje.
28. 04. 2025. u 21:32

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

NE MOŽE DA SAKRIJE TUGU: Darko Lazić potpuno slomljen, javno se oglasio (FOTO)
PEVAČ se prisetio svog pokojnog oca...
28. 04. 2025. u 19:35
Komentari (0)