USTAV IZ 1974. PISALA I TAJNA SLUŽBA BRITANIJE: Još 1943. agenti SOE preporučivali politiku drobljenja srpskog etničkog prostora

Boris Subašić

23. 02. 2025. u 06:40

KADA je 21. februara 1974. proglašen Ustav SFRJ koji je konfederalizovao i razorio sopstvenu državu, on nije bio autentični proizvod Brozove političke vrhuške, već deo britanske strategije za posleratnu Jugoslaviju napisane u aprilu 1943, otkrio je prerano preminuli istoričar i pravnik dr Miroslav Svirčević. Teško je objašnjivo ignorisanje ovog intrigantnog otkrića posle 2014. kada je mladi naučnik preminuo u 44. godini.

УСТАВ ИЗ 1974. ПИСАЛА И ТАЈНА СЛУЖБА БРИТАНИЈЕ: Још 1943. агенти СОЕ препоручивали политику дробљења српског етничког простора

Foto: Printskrin, Vikipedija

On je još 2011. obelodanio postojanje dokumenta britanske tajne službe SOE koji povezuje Ustav iz 1974, dezintegraciju SFRJ devedesetih, NATO agresiju na Republiku Srpsku i Srbiju, presude Haškog tribunala Srbima, atentat na premijera Zorana Đinđića i beskonačno uslovljavanje evrointegracija.

Foto: Printskrin, Vikipedija

Dr Miroslav Svirčević

Dr Svirčević je otkrio da je u temelj Ustava iz 1974. ugrađeno staro pravilo engleske politike na Balkanu da Srbe "treba sputavati u miru jer su im državne ambicije velike i opasne, a da ih treba koristiti u ratu jer su izrazito ratoborni". Dokaz za to je pronašao u dokumentu sa arhivskom oznakom "PRO, FO 371, 30255, SOE/Yugoslavia 71, HS5/938" od 11. aprila 1943, sa koga je tek posle 2000. skinuta oznaka tajnosti.

- Posle otkrića i čitanja ovog istorijskog izvora mogu se jasnije sagledati događaji i iz bliske prošlosti. Mnogo je jasnije zašto je Zapad najodlučniji i najfanatičniji branilac "tekovina" Ustava od 1974... Jasno je zašto je Badinterova komisija pošla od principa Ustava od 1974. prilikom izrade elaborata o ustavnopravnom stanju SFRJ 1991. godine. Takođe, i svrha Haškog tribunala za zločine počinjene u bivšoj Jugoslaviji... Njegova svrha nije da sudi pojedincima koji su počinili ratne zločine tokom krvavih građanskih ratova u bivšoj Jugoslaviji kao direktnoj posledici primene odredaba Ustava SFRJ od 1974, nego da sudi svima onima koji su se usudili da ga ruše... Zbog toga su i pokrenuti postupci protiv političkih i vojnih rukovodstava Srbije, Republike Srpske i nekadašnje Republike Srpske krajine, pošto su ona pokazala najviše "drskosti" u rušenju "Kardeljeve povelje društva"... Svaki pokušaj narušavanja nametnutog "ustavnog jevanđelja" Zapad surovo kažnjava - ukazao je dr Svirčević.

Foto: Printskrin, Vikipedija

Britanski Državni arhiv skrivao je decenijama dokument SOE

Po njemu, Ustav iz 1974. za Zapad predstavlja "balkansku političku bibliju koja se ni po koju cenu ne sme gaziti" jer je utemeljen u zapadnim geopolitičkim strategijama.

- Da je to tako svedoči zanimljivi dokument iz neobjavljene građe Arhiva britanske tajne službe SOE, koji je deponovan u Državnom arhivu (Public Record Office). Reč je o izveštaju pod nazivom "Osnova za politiku prema Jugoslaviji" (The Basis Policy for Yugoslavia) od 11. aprila 1943. koji je u velikoj meri uticao na položaj Srbije u jugoslovenskoj državi posle Drugog svetskog rata. Iz njegove sadržine se tačno može videti kakve su bile namere britanske vlade prema državnom uređenju posleratne Jugoslavije - ukazao je dr Svirčević.

U dokumentu je naglašeno da će "sve tri slovenske nacije", Srbi, Hrvati i Slovenci u Jugoslaviji biti potpuno ravnopravne i da će "svaka od njih vladati isključivo svojom teritorijom".

- Ovaj princip je istovremeno najvažniji za Srbiju i srpski narod, pošto je otvoreno nagovestio šta ih čeka nakon pobede savezničkih zemalja nad silama Osovine: "Stara politika administrativnog centralizma biće zamenjena politikom široke autonomije za SRPSKE (u dokumentu je u blok formi napisan pridev srpski - SERBIAN, primedba M.S.) provincije, što posebno važi za Crnu Goru, Makedoniju i Bosnu" - naveo je dr Svirčević.

Foto: Printskrin, Vikipedija

Raspad Jugoslavije po receptu SOE ugrađenom u Ustav SFRJ iz 1974.

Britanci su te principe precizirali u odeljku "Regionalni problemi" u kome piše: "Za vreme osmanske vladavine Srbi su živeli odvojeno u različitim regijama; različite srpske oblasti su zbog toga imale različite stepene razvoja; oslobođenje Srbije je bilo ostvareno u uspešnim sukcesivnim fazama; neke provincije su ostale još dugo pod osmanskom ili nekom drugom stranom vlašću kada je srce Srbije steklo nezavisnost; sve ovo je imalo za posledicu duboke razlike u kulturnom razvoju i tradiciji između različitih srpskih oblasti. Zbog svega navedenog, u budućnosti se mora garantovati široka autonomija za ove oblasti. Narod Makedonije, Crne Gore, Bosne i Vojvodine ne razlikuje se od Srba, ali on ima drugačiji karakter i poglede od naroda u Kraljevini Srbiji tako da zaslužuje uživanje posebnog političkog položaja... najvažnije funkcije vlasti biće prenete sa centralne vlade na oblasne političke organe".

- Kao što se vidi, još su 1943. godine agenti britanske tajne službe za specijalne operacije preporučivali svojoj vladi politiku drobljenja srpskog etničkog prostora i stvaranje novih, oblasnih političkih autoriteta u srpskim zemljama. Očigledno je da je i Čerčil kao britanski premijer uvažio preporuke svojih obaveštajnih agenata na terenu i izabrao Broza i njegovu vojsku kao glavnu savezničku silu na Balkanu. O tome je veoma lako postigao sporazum sa Staljinom nekoliko meseci kasnije u Teheranu, s obzirom da su se politički interesi Velike Britanije i SAD podudarili sa balkanskom politikom Staljina, zasnovanom na ideologiji KP SSSR i Kominterne. Kada se dublje rastumače navedeni principi nove britanske politike prema Jugoslaviji saglasno navedenom dokumentu, može se lako uočiti njihova neverovatna sličnost sa principima jugoslovenskog uređenja prema Ustavu od 1974. naročito kada je u pitanju ustavni položaj SR Srbije, SAP Vojvodine i SAP Kosova, te srpskog naroda u drugim jugoslovenskim republikama - ukazao je dr Svirčević.

Foto: Printskrin, Vikipedija

Konfederalni Ustav SFRJ iz 1974. je i od Srbije napravio konfederaciju

Principi britanske strategije su ga neodoljivo podsećali na krilaticu Brozovog režima "Slaba Srbija - jaka Jugoslavija".

- To samo može značiti jednu stvar: da je na titoističku verziju socijalističkog federalizma, prepunu nelogičnosti pa čak i komičnih fantazija, snažan upliv imala zapadna diplomatija kojoj je bilo stalo da se odnosi među jugoslovenskim narodima, republikama i pokrajinama urede u skladu sa njenim političkim interesima. Naposletku, ne treba zaboraviti da je i pokojni premijer Zoran Đinđić likvidiran neposredno posle davanja izjave za domaće i strane medije u kojoj je rekao da mu se čini kako je nekadašnje načelo "Slaba Srbija - jaka Jugoslavija" zamenjeno načelom "Slaba Srbija - jak Balkan", te da će on sve učiniti da to ne bude tako. Sve ovo ozbiljno navodi na razmišljanje da su, osim domaćih i zapadni obaveštajni faktori verovatno bili umešani u organizaciju i izvršenje gnusnog zločina - zapisao je 2011. dr Svirčević.

On je uz pomoć dokumenta SOE iz 1943. dešifrovao koji se zahtevi kriju iza bezbroj puta ponavljene fraze "da će Srbija pristupiti EU kad postigne punu saradnju sa Haškim tribunalom".

- Prevedena na svakodnevni jezik ova fraza znači da Srbija mora prihvatiti sve "vrednosti" i "tekovine" Ustava SFRJ od 1974. godine ako želi da pregovara o svom ulasku u EU. Drugim rečima, Srbija mora priznati nezavisnost Kosova i Metohije, da prihvati državnost Vojvodine, da pristane na gašenje Republike Srpske i da potpuno zaboravi na Srbe u nekadašnjoj Vojnoj krajini, Crnoj Gori i Makedoniji, ako uopšte želi da nastavi integracione procese u evroatlantske strukture. U suštini, reč je o nepovoljnoj i ponižavajućoj ponudi koju bi svaki ozbiljan srpski državnik glatko odbio: previsoka cena za jedno veliko ništa. Možemo se samo nadati da je Srbija naučila nešto iz svog dosadašnjeg istorijskog iskustva - zaključio je dr Svirčević.

KONFEDERALIZACIJA

USTAV SFRJ iz 1974. je bio završni čin u procesu konfederalizacije i postupne razgradnje jugoslovenske države utemeljene na odlukama tri zasedanja najvišeg revolucionarnog tela Avnoja 1942, 1943. i 1945, govorio je dr Svirčević:

- Uređenje uspostavljeno i konstituisano odlukama ovog inače nelegitimnog tela, preuredilo je državu u izvitopereni oblik federacije i tako što se "šest suverenih narodnih republika (Srbija, Hrvatska, Slovenija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Makedonija) ujedinilo u zajednicu na načelu samoopredeljenja s pravom na otcepljenje".

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

RASPARČAVANJE HRVATSKE: Šešelj o podeli Balkana posle pregovora Rusa i Amera (VIDEO)