SARAJEVO EPICENTAR SVETSKOG SPORTA: Pre 41 godinu, održane 14. po redu Zimske olimpijske igre
PRE tačno 41 godinu, Sarajevo je postalo epicentar sportskog sveta, kada su svečano otvorene 14. Zimske olimpijske igre. Takmičenja su trajala do 19. februara iste godine, a ono što će zauvek ostati u sećanju mnogih jeste sneg koji je pao uoči samog otvaranja, dajući Sarajevu pravo zimsko olimpijsko ruho.

Comité International Olympique (CIO)
Sarajevo je postao prvi grad u komunističkoj zemlji koji je ugostio Zimske olimpijske igre. Stanovnici Sarajeva s ponosom se sećaju tog perioda.
- To je bilo zlatno doba našeg grada, igre su nam donele nove objekte, radna mesta i prepoznatljivost u svetu - prisećaju se stariji stanovnici Sarajevskog polja.
Na Igrama je učestvovalo 1.272 sportista iz 49 zemalja. Takmičenja su održana na planinama Jahorina, Bjelašnica, Igman i Trebević, kao i u sportskim dvoranama Skenderija i Zetra.
Ceremoniji otvaranja prisustvovalo je 45.000 gledalaca, a istorijski trenutak zabeležen je kada je hrvatska klizačica Sandra Dubravčić, kao prva žena u istoriji, zapalila olimpijski plamen.
Promenjeno lice grada
SARAJEVO je, nakon Igara, dobilo zvaničnu potvrdu da su te Igre bile najbolje organizovane do tada, a olimpijski objekti, 2.850 novoizgrađenih stanova, hoteli i 9.500 novih radnih mesta promenili su lice grada.
Izložba posvećena olimpijskom Sarajevu obišla je 1.640 gradova bivše Jugoslavije i sveta, šireći priču o uspehu malog, ali ponosnog grada koji je postao simbol sporta i zajedništva.
Prodato je 250.000 ulaznica, a mladi slovenački skijaš Jure Franko doneo je Jugoslaviji prvu i jedinu medalju.

"POJEDOH SE ŽIV, IZLUDE ME TO" Vučić o otvaranju auto-puta do Požege: To su već foliranja i glupiranja, krajnji rok do ponedeljka
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić govorio je iz Čačka o otvaranju auto-puta do Požege.
03. 07. 2025. u 11:49

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi
JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.
01. 07. 2025. u 11:45

NEMA KAMERA, RADARA, NI POLICIJE: U Srbiji uveden NOV NAČIN merenja brzine - kazne stižu na kućnu adresu
SISTEM koji funcioniše potpuno automatski.
03. 07. 2025. u 19:09
Komentari (0)