POVRTARI NE OČEKUJU ZNAČAJNE PROMENE: Potražnja za paradajzom dovela do rasta cene ovog povrća

I. Mitić

18. 08. 2021. u 12:07

VELIKI proizvođači paradajza u selima u okolini Leskovca sve količine ovog povrća trenutno prodaju, još kod svojih kuća, poznatim kupcima iz zemlje i inostranstva.

ПОВРТАРИ НЕ ОЧЕКУЈУ ЗНАЧАЈНЕ ПРОМЕНЕ: Потражња за парадајзом довела до раста цене овог поврћа

Foto: I. M.

Trenutna cena ovog povrća na veliko kreće se između 80 i 90 dinara po kilogramu, dok na leskovačkim zelenim pijacama ona iznosi od 100 do 120 dinara u zavisnosti od vrste i kvaliteta.

Povrtari, koji su samo pre mesec dana poklanjali paradajz građanima zbog niske prodajne cene od samo 20 dinara, sada kažu da su zadovoljni trenutnim stanjem na tržištu.

- To što mi dobijamo je realna cena paradajza, ali ga građani plaćaju i više jer se tu ugrađuju i drugi i zato je važno da seljaka vratimo na pijacu. Tamo je trenutno tek tri odsto onih koji se bave proizvodnjom ostalo su sve nakupci koji profitiraju na račun proizvođača i građana – ističe Aleksandar Kocić, poznati povrtar iz leskovačkog sela Svirce.

Najveće količine paradajza sa juga zemlje trenutno odlaze za Grčku i u objekte velikih trgovinskih lanaca u Srbiji, a manji je izvoz za Crnu Goru i Bosnu i Hercegovinu.

- Ovo je drugi zasad. Prvi je većinom propao, ispucao, strunuo. Imali smo kasnije sazrevanje, veliku ponudu, a malu potražnju što je dovelo i do cene daleko od minimalne...Nemamo strategiju koja bi obezbedila kontinuirano i ujednačeno snabdevanje tržišta, pa je bavljenje poljoprivredom veliki rizik. Samo nakupci idu na sigurno. Kada su nama paradajz plaćali 20 u marketima je najjeftiniji bio 53 dinara. Narod ne plaća našu muku, već „mešetare“ koji nikada nisu videli njivu  – dodaje naš sagovornik.

On godišnje proizvede više od 300 tona raznog povrća, a više od trećine te količine čini paradajz. Bavi se i proizvodnjom krastavca, paprike, krompira, zelene salate i kupusa.

- Sve je dobro prošlo osim ranog paradajza gde smo izgubili mnogo. Krastavac se sada prodaje za 80 dinara po kilogramu što je više nego dobra cena. Mogao bi da bude i jeftiniji, ali ga nema u količinima koje se traže – zaključuje Kocić.

S obzirom na to da je berba sa trenutnih zasada pri kraju buduća cena paradajza zavisiće od novih koji tek pristižu u prvoj polovini septembra. Formiraće je odnos domaće tražnje, koje će nesumnjivo biti jer počinje sezona zimnice, stanje u okruženju, ponuda, ali i epidemiološka situacija i eventualna zabrana svadbi i drugih proslava. Ipak, proizvođači ne očekuju da cena pada i dodaju da je verovatnije da će da raste, pa bi na veliko mogla da iznosi i 100 dinara po kilogramu.  

                                                
STATI NA PUT MONOPOLU

Na svim kvantaškim pijacama treba drugačije organizovati prodaju i naplatu, smatraju proizvođači. Oni ističu da bi svi prodavaci  morali da imaju registrovano gazdinstvo, a kod sebe potvrdu o aktivnom statusu i biljnu strukturu, pa bi onda cene i u Beogradu verovatno bile niže, jer bi iz tog lanca „ispali preprodavci čiji su kamioni na pijacama zarasli u korov i travu, ali tako drže monopol na najbolja prodajna mesta“. 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
TRAMP BIO OPSEDNUT TIME Merkelova otkrila brojne tajne pred izlazak njenih memoara

"TRAMP BIO OPSEDNUT TIME" Merkelova otkrila brojne tajne pred izlazak njenih memoara

BIVŠA nemačka kancelarka Angela Merkel u intervjuu pred izalazak njenih memoara govorila je, između ostalog, o tome šta novoizabrani predsednik SAD misli o nemačkim automobilima, otkrila da li su joj bile poznate namere ruskog predsednika Vladimira Putina i kako je pokušavala da spreči "invaziju na Ukrajinu", navela je ko joj je pomogao da izbegne regrutaciju za Štazi i šta bi trebalo da uradi njena partija kako bi pobedila na predstojećim izborima u Nemačkoj.

23. 11. 2024. u 16:52

Komentari (0)

MNOGE ĆE IZNENADITI NOVAKOV IZBOR: Đoković otkrio svoj omiljeni meč protiv Rafaela Nadala