POVRTARI NE OČEKUJU ZNAČAJNE PROMENE: Potražnja za paradajzom dovela do rasta cene ovog povrća
VELIKI proizvođači paradajza u selima u okolini Leskovca sve količine ovog povrća trenutno prodaju, još kod svojih kuća, poznatim kupcima iz zemlje i inostranstva.
Trenutna cena ovog povrća na veliko kreće se između 80 i 90 dinara po kilogramu, dok na leskovačkim zelenim pijacama ona iznosi od 100 do 120 dinara u zavisnosti od vrste i kvaliteta.
Povrtari, koji su samo pre mesec dana poklanjali paradajz građanima zbog niske prodajne cene od samo 20 dinara, sada kažu da su zadovoljni trenutnim stanjem na tržištu.
- To što mi dobijamo je realna cena paradajza, ali ga građani plaćaju i više jer se tu ugrađuju i drugi i zato je važno da seljaka vratimo na pijacu. Tamo je trenutno tek tri odsto onih koji se bave proizvodnjom ostalo su sve nakupci koji profitiraju na račun proizvođača i građana – ističe Aleksandar Kocić, poznati povrtar iz leskovačkog sela Svirce.
Najveće količine paradajza sa juga zemlje trenutno odlaze za Grčku i u objekte velikih trgovinskih lanaca u Srbiji, a manji je izvoz za Crnu Goru i Bosnu i Hercegovinu.
- Ovo je drugi zasad. Prvi je većinom propao, ispucao, strunuo. Imali smo kasnije sazrevanje, veliku ponudu, a malu potražnju što je dovelo i do cene daleko od minimalne...Nemamo strategiju koja bi obezbedila kontinuirano i ujednačeno snabdevanje tržišta, pa je bavljenje poljoprivredom veliki rizik. Samo nakupci idu na sigurno. Kada su nama paradajz plaćali 20 u marketima je najjeftiniji bio 53 dinara. Narod ne plaća našu muku, već „mešetare“ koji nikada nisu videli njivu – dodaje naš sagovornik.
On godišnje proizvede više od 300 tona raznog povrća, a više od trećine te količine čini paradajz. Bavi se i proizvodnjom krastavca, paprike, krompira, zelene salate i kupusa.
- Sve je dobro prošlo osim ranog paradajza gde smo izgubili mnogo. Krastavac se sada prodaje za 80 dinara po kilogramu što je više nego dobra cena. Mogao bi da bude i jeftiniji, ali ga nema u količinima koje se traže – zaključuje Kocić.
S obzirom na to da je berba sa trenutnih zasada pri kraju buduća cena paradajza zavisiće od novih koji tek pristižu u prvoj polovini septembra. Formiraće je odnos domaće tražnje, koje će nesumnjivo biti jer počinje sezona zimnice, stanje u okruženju, ponuda, ali i epidemiološka situacija i eventualna zabrana svadbi i drugih proslava. Ipak, proizvođači ne očekuju da cena pada i dodaju da je verovatnije da će da raste, pa bi na veliko mogla da iznosi i 100 dinara po kilogramu.
STATI NA PUT MONOPOLU
Na svim kvantaškim pijacama treba drugačije organizovati prodaju i naplatu, smatraju proizvođači. Oni ističu da bi svi prodavaci morali da imaju registrovano gazdinstvo, a kod sebe potvrdu o aktivnom statusu i biljnu strukturu, pa bi onda cene i u Beogradu verovatno bile niže, jer bi iz tog lanca „ispali preprodavci čiji su kamioni na pijacama zarasli u korov i travu, ali tako drže monopol na najbolja prodajna mesta“.
Preporučujemo
EKSPLOZIJA DUŠE: U četvrtak otvaranje izložbe slika u Gradskoj galeriji u Požarevcu
18. 08. 2021. u 10:57
DVA DANA ZA ASFALTIRANjE: Zatvara se put u kanjonu Jerme ka Zvonačkoj banji
18. 08. 2021. u 12:05
"SRAM TE BILO, OAFE ŠICE" Mask žestoko odgovorio Šolcu zbog onoga što je rekao u Davosu
AMERIČKI milijarder Ilon Mask poručio je nemačkom kancelaru Olafu Šolcu da treba da ga bude sramota nazvavši ga "Oafom Šicom".
22. 01. 2025. u 08:22
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
"IZBOMBARDOVALI SMO SRBE SAMO TAKO": Pevač služio na KiM 1999. - javnost u neverici zbog njegove izjave (VIDEO)
PEVAČ Džejms Blant, koji se proslavio debitantskim albumom "Back to Bedlam", služio je u Kforu 1999. godine, za vreme i neposredno nakon bombardovanja.
27. 01. 2025. u 12:07
Komentari (0)