PRED VUČIĆEM OSAM IZAZOVA: Analiza Novosti - šta će biti najveća iskušenja srpskog predsednika u novom mandatu
OSAM ključnih izazova naći će se pred Aleksandrom Vučićem u narednih pet godina na mestu predsednika Srbije. To su diplomatska odbrana Kosova i Metohije, borba za očuvanje "Dejtona" i Republike Srpske, nastavak evropskog puta, održavanje vojne neutralnosti, odolevanje da se priključimo sankcijama Rusiji, bitka za energetsku sigurnost, čuvanje srpske ekonomije i političke stabilnosti u zemlji.
Za uspeh Srbije, na čelu sa Vučićem koji novi poludecenijski mandat počinje u jeku rata u Ukrajini i tektonskih promena na globalnom nivou, smatraju sagovornici "Novosti", presudno će biti da li će i u kojoj meri uspeti da održi ravnotežu izgradnje dobrih odnosa sa ključnim igračima i na Istoku i na Zapadu.
Bivši šef diplomatije Vladislav Jovanović kaže nam da će za ovaj politički poduhvat Vučiću biti potrebno mnogo strpljenja, mudrosti i teških odluka, da vremena koja dolaze nisu laka, ali i da je predsednik Srbije do sada pokazao veštinu manevrisanja:
- Građenje što boljih odnosa sa svim velikim silama daje jednu vrstu garancije da ofanzivni pritisci dugoročno ne bi bili prejaki da nas smrtno ugroze, upravo zbog interesa i jedne i druge strane da nas zadrže u svojoj orbiti ili bar u njenoj blizini. Pitanje Kosova i Srpske će biti u vrhu liste tema sa kojima će Vučić odlaziti na spavanje i buditi se ujutru. U okolnostima ukrajinske krize, Srbija će naročito biti suočena sa pritiscima oko KiM.
Jovanović ukazuje i na važnost unutrašnje stabilnosti. S tim u vezi dodaje da je dobro što Vučić najavljuje širenje lepeze političke saradnje i van dosadašnjih okvira, što ima za cilj da neutrališe otpore i da od protivnika napravi saveznike.
Ognjen Karanović, iz Centra za društvenu stabilnost, kaže da je nastavak očuvanja političke stabilnosti u zemlji već ostvaren ubedljivom pobedom Vučića na predsedničkim izborima. I Karanović kao možda najveći izazov vidi otvoreno pitanje južne srpske pokrajine, a odmah zatim i situaciju u BiH:
- Suočavamo se sa opasnim antidejtonskim delovanjem bošnjačkog političkog Sarajeva, udruženog sa različitim inicijativama Zapada da od Bosne naprave unitarnu, kvazigrađansku državu, koja bi sutra bila bošnjačka, na štetu interesa srpskog i hrvatskog naroda, kao konstitutivnih. Tema će, naravno, biti i rusko-
-ukrajinski sukob i nekorektni pritisci i ponašanje Zapada da zauzmemo stranu. Srbija će, kako je Vučić u mnogo navrata poručio, ostati dosledna sebi, trudiće se da očuva evropski put i zadrži partnerske relacije sa SAD, Rusijom i Kinom.
OSTATI NEUTRALAN U OBRUČU NATO
OD POSEBNE važnosti u narednom periodu biće očuvanje naše vojne neutralnosti. To će, smatra Vladislav Jovanović, biti veliki izazov s obzirom na otežavajuću okolnost da je Srbija okružena članicama NATO. Ognjen Karanović kaže da štiteći vojnu neutralnost na putu evropskih integracija, a istovremeno putem regionalnih inicijativa poput "Otvorenog Balkana", savezništvom i bratskim odnosima sa Mađarskom mi bezbednosno utvrđujemo Srbiju.
Preporučujemo
TAČNO NA OVOM MESTU BI MOGAO POČETI TREĆI SVETSKI RAT: Putin ga smatra svojom teritorijom, NATO trupe već raspoređene
OVAJ snegom prekriveni granični most između dve srednjovekovne tvrđave u delu Estonije gde se govori ruski, mogao bi biti mesto gde će započeti treći svetski rat, piše Politiko.
26. 12. 2024. u 08:55
POJAVILA SE ŠOK TVRDNjA: "Rusi su oborili avion u Kazahstanu, pogledajte tragove eksplozije na repu letelice"
AVION Azerbejdžan erlajnsa, koji se 25. decembra srušio na putu za Rusiju, možda je oboren ruskom raketom zemlja-vazduh, prema izveštajima ruskih medija koji nisu naklonjeni Kremlju i ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.
26. 12. 2024. u 07:44
A POSLEDICE? Kina gradi najveću hidroelektranu na svetu - iseliće milione ljudi, "keširaće" neverovatne 35 milijarde dolara
PROIZVODIĆE trostruko više od 88.2 milijarde kWh, koliki je projektovani kapacitet trenutno najveće hidroelektrane na svetu - "Tri klanca" u centralnoj Kini.
26. 12. 2024. u 14:37
Komentari (0)