NIŠTA OD PRIZNANJA TZV. KOSOVA: Zašto prognoze o promeni stava Grčke padaju u vodu
IAKO pojedini stručnjaci za međunarodnu politiku prognoziraju da će Grčka promeniti svoj stav i priznati tzv. Kosovo, za sada nema nikakvih naznaka da će se tako nešto dogoditi.
Na Grčku se, za sada, ne vrše spoljnopolitički pritisci koji je na taj potez primoravaju, a čak i da ih ima, u njegovom sprovođenju barijera je i – Kipar.
Stručnjaci za međunarodnu politiku Dejvid Filips i Danijel Server očekuju da će Grčka, jedna od pet članica EU koje ne priznaju nezavisnost tzv. Kosova, najverovatnije promeniti svoj stav i priznati lažnu državu. Oni se slažu da treba sačekati kraj dijaloga između Beograda i Prištine kako bi se video stav zemalja EU po pitanju Kosova.
Server smatra da su šanse da države koje nisu priznale nezavisnost tzv. Kosova promene svoj stav male, ali podseća da je Grčka u „Agendi 2014“ predložila produbljivanje evroatlantskih integracija svih zemalja Zapadnog Balkana.
GRČKA NEĆE PRIZNATI TZV. KOSOVO
Dopisnik grčke televizije ERT Nikos Pelpas za Sputnjik kaže da za sada ne postoje najave ni naznake da će Grčka promeniti svoj stav o Kosovu, naročito jer se u spoljnoj politici nije dogodilo ništa što bi Grčku primoralo na takav potez kako bi dobila naklonost nekih zapadnih zemalja.
„S druge strane, radi se o principijelnom stavu, jer priznanje Kosova znači prihvatanje principa da teritorija neke zemlje može jednostavno da se odvoji i proglasi svoju nezavisnost. To je, pre svega, u suprotnosti sa stavom kiparskih Grka i same Grčke i to bi značilo prihvatanje otcepljenja dela Kipra, koji je okupiran“, ističe Pelpas.
On smatra da će Grčka zauzeti konačan stav o Kosovu nakon završetka pregovora Beograda i Prištine u okviru EU.
Filipsove i Serverove izjave Pelpas tumači kao pritisak na Srbiju, koji bi trebalo da joj nagovesti da u pregovorima bude „konstruktivnija“ ili popustljivija, i dodaje da one mogu da budu vezane za nedavnu posetu grčkog ministra spoljnih poslova Beogradu, koji je tom prilikom rekao da je Grčka spremna da posreduje u kosovskom pitanju, ako Srbija to od nje bude tražila.
„Možda su protumačili to tako, jer da bi neko bio posrednik, mora da ima isti stav i prema Kosovu i prema Srbiji. Verovatno je to pogrešno protumačeno. Ne verujem da će se stav Grčke, za sada, promeniti“, ubeđen je Pelpas.
Hoće li biti pritisaka na Grčku
Na pitanje da li su Filipsove i Serverove izjave signal da bi Grčka mogla da bude izložena spoljnopolitičkim pritiscima, Pelpas odgovara:
„Ranije, kada je Grčka imala važna pitanja oko Severne Makedonije, nije bilo pritisaka da se s Albancima postigne dogovor kako bi na neki način dobili bolji ugovor sa Severnom Makedonijom oko rešenja tog pitanja. Ne znam zašto bi ih bilo sada. Ne postoji takvo pitanje otvoreno od strane Grčke, kojim bi tražila da dobije naklonost nekih zemalja, kako bi rešila pojedina spoljnopolitička pitanja“, napominje Pelpas.
Zemlje članice EU koje nisu proznale tzv. Kosovo su Kipar, Grčka Rumunija, Slovačka i Španija.
rs.sputniknews.com
"SRAM TE BILO, OAFE ŠICE" Mask žestoko odgovorio Šolcu zbog onoga što je rekao u Davosu
AMERIČKI milijarder Ilon Mask poručio je nemačkom kancelaru Olafu Šolcu da treba da ga bude sramota nazvavši ga "Oafom Šicom".
22. 01. 2025. u 08:22
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
ENDIJU MARIJU LICE U MODRICAMA, OGLASIO SE: "Muka mi je od svega, ja sam ljudsko biće! Molim vas - ostavite me na miru" (VIDEO)
"JA SAM ljudsko biće! U redu? Prestanite da me jurite! Muka mi je šta svakog dana moram da nosim na ramenima. Molim vas, ostavite me na miru."
22. 01. 2025. u 14:15
Komentari (0)