"NOVOSTI" ISTRAŽUJU: Hoće li Brisel ponuditi našem regionu privilegovano partnerstvo "mali šengen"
I PORED svih obećanja i zaklinjanja u privrženost Zapadnom Balkanu, pridruživanje Srbije Evropskoj uniji do daljeg ostaje trka sa "pokretnim ciljem", a umesto ulaznice u briselsko društvo, zemlje regiona za sada bi maksimalno mogle da računaju na projekat "malog šengena".
Naime, sve je izvesnije da će EU, u kojoj nema konsenzusa o daljem proširenju, "širokogrudo" ponuditi udruženom regionu neku vrstu privilegovanog partnerstva, kao kompenzaciju za punopravno članstvo. Ovakva strategija odgovara i viziji francuskog predsednika Emanuela Makrona koji se zalaže za Evropu u više brzina ili više kolona.
Ministarka za EU Jadranka Joksimović kaže, za "Novosti", da je predsednik govorio o aktuelnom trenutku i jednoj fazi koja traje već neko vreme, a koja ne stavlja politiku proširenja u fokus EU, ne samo kada je u pitanju Srbija, nego svi kandidati i potencijalni kandidati:
- Strateški cilj Srbije i sve što radimo i preduzimamo na tom putu, jeste ravnopravno članstvo u EU. Srbija je postala pridružena zemlja stupanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju na snagu, i mi smo u procesu pristupanja. Nova metodologija je potvrdila jasne elemente politike proširenja, i perspektive članstva za Zapadni Balkan. Te debate o tzv. krugovima Evrope i različitim kolonama, stare su koliko i sama EU i uvek su tema samopreispitivanja funkcionalnosti, posebno u kriznim vremenima kao što je pandemija.
Za nekadašnjeg diplomatu Zorana Milivojevića poruke predsednika Vučića nisu nikakvo iznenađenje:
BEZ POGLAVLjA GODINU I PO
SRBIJA godinu i po dana nije otvorila nijedno novo poglavlje, iako je za to potpuno spremna. Zasad je neizvesno i održavanje Međuvladine konferencije Srbije i EU, koja se načelno očekuje do kraja juna. Naša strana gaji nadu da - ukoliko s briselske strane bude ocene dovoljnog napretka u oblasti vladavine prava, odnosno ispunjavanja prelaznih merila za poglavlja 23 i 24 u okviru Klastera 1 (Osnove) - možda možemo do kraja godine da otvorimo jedan ili dva cela klastera.
- Njegove reči su rezultat realpolitike, jer ne postoji apsolutno nijedan indikator da bi Srbija bila primljena u EU, bez obzira šta mi uradili. Cela ta politika proširenja EU ne samo da je neizvesna, nego oko nje ne postoji ni konzenzus u okviru Unije. Na primer, Francuskoj, Holandiji, Danskoj ni na kraj pameti nije prijem novih članica, za njih su opterećenje i neke koje su već u EU. Vučićeve reči su i neka vrsta poruke EU - ako hoćete da me demantujte, dajte nešto konkretno - kaže Milivojević za "Novosti".
Zato je, po njemu, i potpuno prirodno da region više ne čeka "milostinju", već da krene da se sam udružuje i sarađuje i učini ideju "malog šengena" funkcionalnom.
"TRAMP BIO OPSEDNUT TIME" Merkelova otkrila brojne tajne pred izlazak njenih memoara
BIVŠA nemačka kancelarka Angela Merkel u intervjuu pred izalazak njenih memoara govorila je, između ostalog, o tome šta novoizabrani predsednik SAD misli o nemačkim automobilima, otkrila da li su joj bile poznate namere ruskog predsednika Vladimira Putina i kako je pokušavala da spreči "invaziju na Ukrajinu", navela je ko joj je pomogao da izbegne regrutaciju za Štazi i šta bi trebalo da uradi njena partija kako bi pobedila na predstojećim izborima u Nemačkoj.
23. 11. 2024. u 16:52
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (0)