IMAMO DRVO ZNANJA, NEDOSTAJE NAM DRVO MUDROSTI: DŽernail S. Anand, indijski pisac, filozof i predsednik Međunarodne akademije etike
SAVREMENI svet, nažalost, napred guraju oružje i interesi a ne pesnici i filozofi.
21. 11. 2024. u 15:36
GENOCID JE IZUM ZAPADNE KULTURE: Intervju - Dr Vladimir Umeljić istoričar, istraživač zločina u NDH
ZAPADNI istoričari retko ističu činjenicu da su počinioci velikih genocida u Evropi sredinom 20. veka bili pripadnici upravo zapadne kulturološke tradicije koju je duže od veka determinisao Vatikan. To ne može da bude slučajnost i upravo zato svako istraživanje genocida moralo bi da pođe od te istine - ističe dr Vladimir Umeljić, istoričar i pravoslavni filozof koji je posle niza knjiga o genocidu nad srpskim narodom, u Novom Sadu predstavio svoju najnoviju publikaciju "Dehumanizacija, diskriminacija i stigmatizacija Roma" (edicija IK "Prometej" i Arhiv Vojvodine.) Za razliku od žrtava, naglašava sagovornik "Novosti", počinioci sva tri velika genocida u Evropi 20. veka - srbocid u NDH (1941-1945), Holokaust nad Jevrejima i Porajmos nad Romima, pripadaju primarno kulturološkoj tradiciji Zapada.
09. 09. 2024. u 16:00
ODUŠEVILO ME MOJE IME ISPISANO ĆIRILICOM: Intervju - DŽejson Alen-Pejzon, laureat međunarodne književne nagrade "Novi Sad"
POŠTO je iz ruku pisca Jovana Zivlaka primio glavno priznanje "Novi Sad" na zatvaranju 19. Međunarodnog novosadskog književnog festivala, Džejsonu Alenu - Pejzonu (1980), pesniku sa Jamajke i predavaču kritičke teorije i kreativnog pisanja na Univerzitetu u Mančesteru, pogled je pao na plaketu na kojoj je njegovo ime ispisano engleskom verzijom na latinici, ali i njemu nepoznatim pismom - ćirilicom.
09. 09. 2024. u 11:43
STEFAN PRVOVENČANI IMAO GLUMAČKU TRUPU: Milena Kulić knjigom "Pozorišne priče " dodala novo svetlo na istoriju srpskog teatra (FO
POZORIŠTE kod Srba nije zaživelo tek u 18. veku kako su nas raniji istoričari uveravali, nego pet stoleća ranije a jedan od dokaza je i podatak da se kod Srba tim imenom zvalo još u srednjem veku te da se i danas među Slovenima jedino tako i zove - pozorište.
23. 07. 2024. u 16:30
NAŠI “AMERIKANCI” NA SOLUNSKOM FRONTU: Sećanje na Srbe koji su odustali od "američkog sna" i vratili se da se bore u Prvom svetskom ratu
TATA je 1910. godine kriomice uzeo od ćaće Ilije dva konja sa porodičnog imanja i prodao ih na vašaru u Petrinji.
22. 07. 2024. u 07:00
KOSOVSKI KRST SVEDOK NAŠEG TRAJANJA : U Matici srpskoj otvorena izložba slika umetnice iz Gračanice Maje Todić Milankovi
NA svojoj dugo čekanoj prvoj samostalnoj izložbi u Matici srpskoj u Novom Sadu, otvorenoj juče u našem najstarijem hramu knjige,kulture i nauke, umetnica iz Gračanice Maja Todić Milanković predstavila se sa 17 slika prožetih motivima freski, a pod zajedničkim nazivom „Identiteti“.
18. 07. 2024. u 17:03
MOJ SAN TRAJE VEĆ POLA VEKA: Slikar Dragan Stojkov za „Novosti“ o rodnom Somboru, studijama u Veneciji i slikama velikog formata (FOTO)
ZA mene je slikarstvo san u koji sam utonuo 18. novembra 1971. godine, kada je Mika Antić otvorio moju prvu samostalnu izložbu.
01. 07. 2024. u 17:25
REČ „SRPSKI“ JE SINONIM ZA PRAVOSLAVLJE NA BALKANU: Intervju - prof. dr Aleksandar Naumov, slavista iz Poljske
SREĆAN sam što sam došao u moju novu kuću! Na vrlo dobrom srpskom izgovoru, slavista prof.dr Aleksandar Naumov iz Poljske ovim je rečima u petak sa govornice Matice srpske u Novom Sadu uzvratio na dobrodošlicu koju mu je Matičin generalni sekretar Milan M.Micić, poželeo povodom njegovog prvog gostovanja u našem najstarijem hramu knjige,nauke i kulture.
12. 06. 2024. u 12:23
PAVLE SIMIĆ NASLIKAO, TUĐIN PRISVOJIO? Čudesan put slike "Majska skupština" jedinog vizuelnog dokumenta sa istorijskog sabora
UMETNIČKU sliku, jedini vizuelni dokument o Majskoj skupštini u Sremskim Karlovcima 1848. godine, na kojoj su Srbi u Habsburškoj monarhiji proglasivši Srpsku Vojvodinu postavili temelje za prisajedinjenje Kraljevini Srbiji, ostavio je pokolenjima novosadski slikar Pavle Simić.
22. 05. 2024. u 13:04
ČUVAJMO BIBLIOTEKE, ONE SU NAŠA SIDRIŠTA: Dan BMS svečano obeležen uručenjem "Zlatne knjige" profesoru Aleksandru Jerkovu
O DVESTOGODIŠNjICI Letopisa, najstarijeg književnog časopisa Evrope i uoči dvodvekovnice Matice srpske koja će "pasti" na 2026. godinu, Matičina Biblioteka svečanom akademijom obeležila je svoj dan sećajući se 28. aprila 1864. godine kada je Matica iz Pešte preseljena u Novi Sad.
03. 05. 2024. u 08:55
DOKAZE UKLONILA OLBRAJTOVA: Kako je Memorandum o srpskim žrtvama u Srebrenici 1993. dospeo u Ujedinjene nacije, a potom misteriozno nestao?
VEST da je tog 2. juna 1993. godine iz Ujedinjenih nacija stigla potvrda o prijemu Memoranduma o zločinima nad srpskim narodom u Bratuncu, Miliću, Skelanima i Srebrenici, profesora Milivoja Ivaniševića ozarila je nadom da će se pravdoljubivi svet, najzad, osvrnuti i na srpske žrtve.
28. 04. 2024. u 13:25
IDEALI SU SE POVUKLI PRED INTERESIMA Intervju: Igor Mirović, pesnik i političar
PESNIKE treba uvek braniti, jer šta bismo bez njih - pita prof. dr Aleksandar Jerkov u pogovoru najnovije zbirke poezije Igora Mirovića "U lavirintu", a zatim, pozivajući se na reči Stevana Raičkovića ("bez poezije sve bi i dalje postojalo, ali ništa više ne bi bilo isto") poentira zaključkom da pesnika treba braniti čak i kada su pesnik i političar spojeni u istoj ličnosti.
23. 04. 2024. u 19:41
"NOVOSTI" SAZNAJU - HRAM PO UGLEDU NA OHRIDSKU SVETU SOFIJU: Kako će izgledati Crkva mučenika bačkih na Limanu u Novom Sadu
HRAM posvećen Svetim mučenicima bačkim, koji će biti izgrađen u novosadskom naselju Liman, predstavljaće, posle više od osam decenija, dostojno obeležje postradalima u Pogromu u Bačkoj od 1941. do 1944. i u Novosadskoj raciji. Poduhvat je od nacionalnog i prvorazrednog značaja za pravoslavne i sve druge vernike u ovom delu Vojvodine.
03. 04. 2024. u 19:15
AMERIČKA MOĆ SLABI, NATO NIKADA NEĆE PRIZNATI ZLOČIN: Filip Šeler, švajcarski umetnik i borac za mir i pravdu, o tragediji srpskog naroda
JOŠ od Arčibalda Rajsa, doktora hemije, profesora u Lozani i istraživača zločina nad Srbima u Velikom ratu, nije se pojavio Švajcarac poput Filipa Šelera, umetnika, spremnog da izbliza vidi i oseti savremenu tragediju srpskog naroda od raspada Jugoslavije do Kosova i Metohije i NATO agresije na našu zemlju.
31. 03. 2024. u 19:00
MILEVU JE KRASILA HRABROST: Marina Bulatović, naša književnica iz Kanade, godinama istražuje život porodice Marić
NI 76 godina posle upokojenja Mileve Marić ne posustaju publicisti i istraživači u želji da što potpunije slože biografski mozaik prve supruge nobelovca Alberta Ajnštajna.
29. 03. 2024. u 12:52
SVAKO NOSI DUG PREMA PRECIMA: Istoričar DŽejson Mekarti u našim arhivima istražuje srpsko-irsko savezništvo u Velikom ratu
KRAJEM druge godine Prvog svetskog rata (1915) u planinskom prevoju nadomak sela Kosturin, Artur Donovan Jang, oficir Desete irske divizije koja se u sastavu britanskih snaga zajedno sa srpskom vojskom borila protiv Bugara, zapisao je u svoj ratni dnevnik da "za srpskog seljaka rat nije životna tragedija kakva bi za nas, Irce, bila".
19. 03. 2024. u 07:00
GRČEVITO SE BORIO ZA PRAVA SRBA: Rođendan Svetozara Miletića od ove godine u kalendaru državnih svečanosti
U KALENDAR najvažnijih datuma države Srbije juče je i zvanično uvršten 22. februar 1826, dan kada se u kući porodice Miletić u Mošorinu rodio Svetozar, prvenac od sedmoro dece zanatlije Simeona i njegove supruge Teodosije, koji je docnije izrastao u narodnog tribuna Srba u Austrougarskoj, gradonačelnika Novog Sada i borca za prisajedinjenje oblasti današnje Vojvodine Kraljevini Srbiji.
23. 02. 2024. u 15:58
KADA SE EU RASPADNE, KOSOVO ĆETE VRATITI MIRNIM PUTEM: Intervju - Vladimir Arkadjevič Čugunov, ruski književnik i protojerej RPC
- SRBIMA želim da ostanu Srbi. Vi ste poseban narod.
19. 02. 2024. u 19:20
DUŠU GREJU MATIČINE I ZMAJEVE JAKE SPONE: Intervju -Zoran Đerić, pesnik i laureat prestižne nagrade Matice srpske
SVEČANOM akademijom 16. februara u Novom Sadu, Matica srpska obeležila je 198. rođendan dvostruko svečano - podsećanjem na osnovatelje koji su nam ostavili ovaj hram knjige, nauke i kulture, kao i dodelom najstarijeg pesničkog priznanja na srpskom kulturnom prostoru, Zmajeve nagrade (1953).
17. 02. 2024. u 21:09
TESLINE IZUME ODGONETAĆE I BUDUĆI NARAŠTAJI: Radmila Satarić, književnica i laureat priznanja njujorške naučne fondacije našeg naučnika (FOTO)
KNjIŽEVNICA iz Novog Sada Radmila Satarić nagrađena je u Njujorku priznanjem naučne fondacije Tesla Spirit Award za roman "Nikola Tesla inspiracija" koji je objavila novosadska IK "Prometej".
07. 02. 2024. u 20:00
DOBRE KNJIGE HRANE SRPSKU NACIONALNU SVEST I SLOGU Intervju - Zoran Gutović, direktor „Pravoslavne reči“ i laureat Svetosavske nagrade
SLOGA nam je potrebna kao žednom voda. Srpski narod, kao i naše spomeničko nasleđe, satiran je kroz vekove. Samo zahvaljujući slozi u presudnim istorijskim događajima dizali smo se iz pepela i u najtežim iskušenjima doprinosili očuvanju nacionalnog i verskog identiteta. Izdavaštvo "Pravoslavne reči" temelji se upravo na uverenju da objavljivanjem kapitalnih dela iz naše istorije i kulture doprinosimo jačanju identitetskih temelja zajedništva, sloge i Svetosavlja.
28. 01. 2024. u 07:00
OBOGATIO UMETNOST I SRBA I HRVATA: Objavljena knjiga o gotovo zaboravljenom umetniku Milenku D.Đuriću (FOTO)
U LEKSIKOGRAFSKOM zavodu Hrvatske, likovnom umetniku Milenku D. Đuriću (Zemun, 1894 - Zagreb, 1945) posvećena je poduža biografija u kojoj nedostaju samo dva podatka - da je bio srpskog porekla i da njegova smrt u Zagrebu 1945. godine, u zlokobnom vremenu NDH, do danas nije rasvetljena.
24. 01. 2024. u 16:51
ZABORAV JE PREKRIO ČAK 6.500 OFICIRA KRALJEVSKE VOJSKE: O zatočenicima logora u Drugom svetskom ratu u Nemačkoj malo ko zna
ZAR ne primećujete već na prvi pogled, da sam poreklom i Srpkinja? Sa neskrivenim ponosom u glasu, rekla je nedavno engleska novinarka Ana Tomforte istoričaru dr Željku Dragiću na groblju u Osnabriku gde njen otac Slobodan Dumanović počiva sa grupom oficira Jugoslovenske kraljeve vojske, zarobljenika nekadašnjeg logora Oflag VI C u donjesaksonskom nemačkom gradu Osnabriku (1941-1945).
21. 01. 2024. u 09:00
HOLANĐANKA SE SA SRBIMA BORILA PROTIV TURAKA: Profesor Rene Gremo godinama istražuje o Žani Merkus - Jovanki Orleanki Hercegovačkog ustanka
POSTDIPLOMAC istorije iz Holandije Rene Gremo osamdesetih je u Beogradu izučavao fenomen zavetovanih devojaka "virdžina" sve dok u literaturi.
19. 01. 2024. u 07:00
U KLONULOJ EVROPI JOŠ SAMO SRBI ODOLEVAJU: Intervju - DŽini Toši Maracani Viskonti, novinarka i direktorka Međunarodne fondacije
SKUPU u Zagrebu, krajem prošle godine, pod okriljem Međunarodne alijanse IHRA za sećanje na Holokaust, na kojem je od Hrvatske zatraženo da memorijalni kompleks Jasenovac najzad bude dostojno obeležen a spomenik Kameni svet, postavljen 1966, uvrsti na listu Uneska, Džini Toši Maracani Viskonti, italijanska novinarka, direktorka Međunarodne fondacije Mulligan i članica Međunarodne konferencije o Jasenovcu, nije imala priliku da učestvuje, ali svesrdno podržava ovu inicijativu jer je decenijama istraživala zločine NDH u tom logoru.
15. 01. 2024. u 17:00
OTIMALI MALE INDIJANCE, DA IH PREOBRATE: Potomci za "Novosti" o višedecenijskom zatiranju starosedelaca u SAD i Kanadi
DECA odvođena sa četiri godine, vraćali ih posle dvadesetak, sa novim identitetom.
10. 12. 2023. u 15:30
VAŽNA ISTORIJSKA GRAĐA: Objavljena objedinjena svedočanstva 7.536 Srba o paklu logora u ustaškoj NDH
TEBI, Srbijo, blagorodna i predobra majko naša, upućujemo danas sve molitve naše.
04. 12. 2023. u 09:00
HILANDAR OSAM VEKOVA PAMTI U IME SVIH NAS: Stručnjaci Vojvođanskog arhiva na Svetoj gori obnavljaju naše neprocenjivo kulturno blago (FOTO)
AKO mi, obični smrtnici, i dopustimo sebi greh da u nekom trenutku skrajnemo u sećanju naše duhovne korene na Svetoj gori, Hilandar pamti u ime svih nas još od 1198. kada su ga, na ruševinama starijeg manastira, podigli veliki župan Stefan Nemanja i njegov najmlađi sin Rastko, osnivači naše srednjovekovne državnosti i autokefalnosti Srpske pravoslavne crkve.
09. 11. 2023. u 11:45