NEMA RUŠENJA VILE: Protest građana kod zdanja u Internacionalnih brigada 47 na Vračaru, investitor koristi pravnu nezaštićenost objekta
ISPRED vile u Internacionalnih brigada 47 u subotu se okupilo više desetina građana i članova društava za očuvanje Vračara sa željom da spreče najavljeno i već započeto rušenje zdanja koje je ušlo u enciklopediju srpske arhitekture 19. i 20. veka.
Lepotica u Internacionalnih brigada, kao i ostala vredna zdanja, pripadala je celini "Kotež - Neimar", koja je bila upisana u Evidenciju nepokretnosti pod takozvanom prethodnom zaštitom do decembra 2020. Međutim, prestanak zaštite, tačnije, pravni vakuum, investitor želi da iskoristi, poruši staro i vredno, a sagradi četvorospratnicu s prizemljem.
- Vlasnik vile obratio se nadležnim gradskim i opštinskim službama sa namerom da je ruši. Nije dobio odobrenje gradske komisije. Njegovo urbanističko rešenje je odloženo, odnosno odloženo je odlučivanje o njemu. Opština Vračar nije dala dozvolu za rušenje objekta. Ovo što se sada dešava, investitor radi samovoljno. Uklonjena je ograda koja je bila ispred vile i krenuli su sa rasturanjem unutar nje, a sve sluti na rušenje - navodi Aca Arsenijević iz Društva za ulepšavanje Vračara.
Podseća da je zaštita istekla 31. decembra 2020, kao i da je postupak donošenja nove u toku. Dodaje da Zavod za zaštitu spomenika radi plan, a kada bude bio završen, vila treba da dobije status zaštite kakav je i imala.
Advokat Stefan Stojkov navodi da su pravni propust investitori u celom gradu videli kao svoju priliku da poruše objekte koji su do kraja 2020. bili zaštićeni.
- Obraćali smo se nadležnima da stanu na put takvoj praksi dok se ne napravi novi elaborat o zaštiti. Tražili smo da se napravi neki moratorijum, da se njime definiše šta može, a šta ne može da se ruši. Sada nemamo nijedan propis koji ovu vilu može da zaštiti, samo institucije snagom svog autoriteta. A možda će za tri dana doći bager, koji će je porušiti - navodi Stojkov.
ISTORIJA
OVU vilu projektovao je arhitekta Đorđe Đorđević 1930. godine u duhu akademizma za inženjera Miloša K. Antića. U njoj je rođen jedan od najboljih srpskih arhitekata Ivan Antić. Antići su kuću prodali pre Drugog svetskog rata. U jednom trenutku je u njoj živelo i osoblje Ambasade Finske.
Preporučujemo
OSNOVCI SA VRAČARA SADE DRVEĆE: Đaci se pridružili akciji "Jedna škola, jedno drvo"
20. 10. 2021. u 12:42
VALERIJ ZALUŽNI DAO PROGNOZU: Evo kada će ruska vojska da probije ukrajinski front
NOVI tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
23. 11. 2024. u 18:55
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (1)