GRAD TRAŽI REŠENJE: Računi Apoteke "Beograd" u blokad, zaposleni ne primaju plate, masovno daju otkaze
REŠENjE situacije u Apoteci "Beograd" se ne nazire. Računi su, zbog neizmerenih dugovanja i tužbi zaposlenih i dobavljača u blokadi skoro mesec dana, zaposleni od septembra nisu primili plate, njih 300 je dalo otkaz, a rafovi se polako prazne jer ne mogu da naruče lekove.
Moguća je privatizacija Apoteke "Beograd"
Od stotinak apoteka na početku godine, sada ih je 75 sa oko 500 radnika. U Skupštini grada su svesni teške situacije i sa nadležnima iz republike pokušavaju da nađu najbolje rešenje, kako bi najstarija apotekarska kuća opstala i počela da posluje po tržišnim uslovima.
Prema rečima Nikole Nikodijevića, predsednika Skupštine grada, uzrok teške situacije u kojoj se našle Apoteke "Beograd" su sve zakonske izmene od 2003. godine, koje su išle protiv državnih, a u korist privatnog sektora. U gradovima Srbije 30 apoteka nisu uspele da se probiju na tržištu.
- Grad Beograd se bori da njegove apoteke opstanu. Nezgodna je situacija kada ljudi pet-šest meseci ne prime platu i to je nešto čime se mi svakodnevno bavimo - kaže Nikodijević. - U svakodnevnom sam kontaktu sa direktorom, imali smo sastanak i sa predstavnicima Vlade da nađemo najbolje i najoptimalnije rešenje da te apoteke opstanu. Ali, tržišni uslovi su u ovom trenutku jako nepovoljni za Apotekarsku ustanovu.
Non-stop dežura samo "1. maj"
U sklopu ove farmceutske kuće su i pet apoteka koje su dežurale noću. Međutim, od 5. novembra 24 sata radi samo jedna - "1. maj" kod Londona. I dnevne smene u nekim objekitima su skraćene, pa je radno vreme do 14.00 ili 15.00.Iz gradske kase dato je 505 miliona dinara u nekoliko rata rata za isplatu plata, dok je za reprogram duga isplaćeno dodatnih 1,3 milijarde dinara.
- Tržišni uslovi i zakonska rešenja su protiv njih u ovom trenutku, i zato moramo zajednički sa Vladom Srbije da tražimo najbolje i najoptimalnije rešenje - navodi Nikodijević. - Sitacija neće biti bolja ako Grad nastavi da daje nova, već se mora naći sistemsko rešenje. Mi se moramo boriti za ovih 500 ljudi koji su ostali. Oni treba da primaju plate, ali moramo naći zakonski način kako to da učinimo, jer ovo što trenutno imamo nije održivo po tržišnim uslovima.
Zaposleni od septembra nisu dobili ni dinara, a poslodavac duguje sedam plata. Oni strahuju da će, zbog neplaćenih doprinosa, od januara ostati bez zdravstvenog osiguranja, kao što se desilo ove godine.
Farmaceutska komora Srbije od 2017. zna za problem koji postoji u vezi poslovanja državnih apoteka. Predložila je nacrt zakona o apotekarskoj delatnosti, kojim bi se regulisala pravila i uredili demografski i geografski kriterijumi za otvaranje apoteka, ali on nije usvojen. Iz Komore podsećaju da je apoteka deo primarne zdravstvene zaštite i da je očuvanje javnih apoteka korisno za građane i zdravstveni sistem u celini.
Preporučujemo
JP "SRBIJAGAS": Novi Beograd bez isporuke gasa usled havarijskog oštećenja
25. 06. 2026. u 15:43
GRADNjA BEOGRADSKOG METROA UŠLA U NOVU FAZU: Potpisan važan ugovor (FOTO)
24. 06. 2026. u 16:56
„Gradska čistoća“ večeras i sutra nastavlja suzbijanje odraslih komaraca
24. 06. 2026. u 12:30
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
TRAMP POTPISAO NAREDBU 13219: "Dejtonski sporazum i Rezolucija 1244 se moraju poštovati"
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp produžio je danas vanredno stanje na nacionalnom nivou u vezi sa Zapadnim Balkanom, u skladu sa Zakonom o međunarodnim vanrednim ekonomskim ovlašćenjima, objavljeno je danas na sajtu Federalnog registra SAD.
24. 06. 2026. u 17:38 >> 17:45
UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum
KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.
24. 06. 2026. u 18:41
Mesi pitao hrvatskog fudbalera: "DA LI SI NORMALAN", on kaže: "Ugasio sam ga!"
SA DVA gola u pobedi Argentine nad Austrijom, kapiten "Gaučosa" je oborio čak četiri rekorda Mundijala, od kojih je najbitniji onaj da je postao najbolji strelac svih vremena na Svetskim prvenstvima. Kota "18" - trenutna.
23. 06. 2026. u 16:05
Komentari (0)