Фељтон
Текстови
Пастир у најму
Преци вође Првог српског устанка доселили су се у Шумадију, у село Вишевац (Смедеревска Јасеница), највероватније са херцеговачко-црногорских брда после аустро-турског рата 1737-1739. године.
Бекство из Србије
Непосредно по женидби, због убиства Турчина и избегавања права прве брачне ноћи, Ђорђе је био приморан да бежи из Србије. Бежећи пред Турцима, Карађорђев отац Петар отказао послушност и припретио издајом.
Тешка, трагична одлука
Ђорђе је веома ретко говорио о оцеубиству, једаред је рекао Јокићу: **Видиш ону јаругу, онде је мој отац закопат**. Срби ратници у две војске - турској и аустријској.
Прошло време хајдучије
Пошто је породицу сместио у Тополи, Карађорђе се оканио хајдучије. За јунаштво у аустријској војсци додељена му је медаља за храброст и официрски чин. Неуспео покушај Турака да ухвате и погубе Црног Ђорђа на Руднику.
Раји шуме градови
Откупом од сто гроша Карађорђе се дочепао слободе и ретко је отад ноћивао у кући, него по шуми око Тополе. Како су се дахије домогле жалбе српских кнезова и свештеника, која је преко спахија била упућена султану.
Почиње српска буна
Страх од издаје био је толики да је провераван сваки непознат појединац који би се појавио на скупу.
Барјак црном Ђорђу
Старешинство је прво било понуђено харамбаши Станоју Главашу, али га је он одбио, па трговцу Теодосију Марићевићу и напослетку Ђорђу Петровићу.
Понуда лукавих дахија
Делегација белобрадих Турака понудила је Карађорђу 500 кеса новца да примири народ. Аганлија важио за мирољубивог дахију. Народ је ватрено стао уз устанике, широм Шумадије, Мачве, Посавине...
Уби Вожд Теодосија!
**Којекуде, по души те! Кад си ти боље знао од мене уређивати и заповедати, зашто си мене нагонио да се овога посла примим**, речи су Црног Ђорђа упућене Теодосију Марићевићу који је први потегао оружје.
Стамбол тражи главе дахија
Бећир-паша је издао бурунтију Ибрахим-аги у Адакалеу да допусти Миленку Стојковићу да погуби дахије. Одрубљене главе дахија, донете у Београд, а одатле у царски град на Босфору. Власт у Београду преузео крджалијски насилник Алија Гушанац.
Термопиле српских хајдука
Тако је Ранке окаректерисао битку на Чокешини у којој су српски јунаци изгинули до последњег од неупоредиво бројчано јачих Турака. На Остружничкој скупштини Карађорђе је устаничку војску поделио у 12 нахија при чему је свака нахија имала по један табор.
Први тријумф устаника
Три пута су Турци јуришали на устаничка утврђења код Иванковца и три пута били одбијени, да би потом под заштитом ноћи напустили Параћин. Порту су плашили успеси Срба, па је одмах издата наредба о ангажовању нових снага за поход против устаника.
Султан спрема одмазду
Селим Трећи одбио је аустријско посредовање у корист Срба, решен да покори побуњене поданике. Шта је српска депутација тражила од аустријског монарха? Устаници наручили 30 топова у Лајбаху, али испорука стопирана.
Джихад против Срба
Порта је наредила пашама око Србије које мере да се предузму против неверних Срба, а те мере пратила је и фетва шеик-ул-ислама о ратно-верском походу. У припремама за рат, султанову војску припремали су Наполеонови официри.
Први програм уједињења
Вожд Карађорђе и Савет били су уверени да би ратни успех донео уједињење три државе - Србије, Црне Горе и Босне и Херцеговине. На позив за борбу против Турака, митрополит црногорски се радовао обнови српске славе, али не и да учествује као савезник.
Београд по опсадом
Ушанчени, устаници су у опсади држали Београд рачунајући да ће се Турци предати. Неуспео јуриш, после топовског гранатирања београдске вароши. Вожд тражи од Петрограда помоћ у новцу, војној опреми, официрима..
Погибија Хајдук Вељка
Приликом једног од свакодневних обилазака шанчева, око 10. августа, легендарног јунака Крајине случајно је погодило топовско ђуле.
Замукла српска звона
Карађорђево бекство изненадило и поколебало храбре браниоце отаджбине. Милош Обреновић одлучио да остане у покореној земљи.