I GENETIKA ODREĐUJE ULAZAK U MENOPAUZU: Ginekolog savetuje - Kako da žene lakše prevaziđu ove promene
PROMENE raspoloženja, nekvalitetan san, nesanica, nedostatak koncentracije, depresija, osećaj slabosti,smanjena seksualna želja, promene u kvalitetu kože, kose zaboravnost, osilacije krvnog pritiska, oticanje, zadržavanje vode, celulit, višak kilograma, crvenilo, napadi vrućine i preznojavanja, učestale infekcije bešike, problemi sa nekontrolisanim uriniranjem, suvoća vagine, bolni i neprijatni odnosi, kostobolja, bol u zglobovima... samo su neki od mnogobrojnih simptoma koji prate prirodan proces starenja kod žena, odnosno ulazak u menopauzu.
U intervjuu za "Novosti" profesor dr Ana Mitrović Jovanović, predsednica Republičke stručne komisije za ginekologiju i akušerstvo, i načelnica dnevne bolnice Ginekološko-akušerske klinike "Narodni front" kaže da pojedine žene imaju takvu genetiku da ranije ulaze u menopauzu, ali i da način života na to utiče:
- Pušenje, specifični režimi ishrane, intenzivna fizička aktivnost, ektremni napori, specifični poslovi, rad sa hemikalijama i u zoni zračenja mogu da utiču na vreme pojave menopauze pored genetskog faktora. Istovremeno i operacije na jajnicima mogu ubrzati ulazak u menopauzu.
o U kojim godina žene u Srbiji, prosečno gledano, ulaze u menopauzu?
- To je kod nas oko 52. godine života. Naravno, poslednjoj menstruaciji prethodi višegodišnji period u kome se ciklusi menjaju i osciliraju i po učestalosti, i po kvalitetu. Individualno je kod svake žene. Menopauza se može proglasiti tek kada od poslednje menstruacije prođe duže od godinu dana, a da žena nije imala ciklus. Period pre menopauze naziva se perimenopauza i on uglavnom počinje neprimetno, i do deset godina pre same menopauze. Žene često ne prepoznaju da su promene u njihovom životu upravo posledica ulaska u ovaj period. Nekako tek kada ciklusi počnu da izostaju ili da se javljaju po više puta mesečno i pojave se napadi vrućine i noćnog znojenja počinje da se misli na ovaj period.
o Može li se unapred znati kako će koja žena proći kroz ovu životnu fazu?
- Ne može se predvideti kako će koja žena proći kroz ovaj period. Ukoliko žena prihvati da je ovo vrlo izazovno, ali normalno i očekivano vreme i blagovremeno prilagodi svoj život periodu u kome je, svakako će lakše proći kroz njega. Potrebno je možda više nego ikada voditi računa o fizičkoj aktivnosti i izbalansiranoj ishrani za koju vam nisu potrebni veliki saveti osim onih bazičnih preporuka o umerenosti i mediteranskoj kuhinji, vedrim mislima i boravku u prirodi, dobroj hidrataciji i individualnoj suplementaciji.
Nema instat rešenja
o Može li i žena u menopauzi da bude zadovoljna i bez tegoba?
- Žena u menopauzi je žena koja uz stručnu pomoć može da bude zadovoljnija i oseća se bolje nego ikada u svom životu i da vodi izuzetno kvalitetan život. Nema čarobnog štapića, nema čarobne tablete ili hormona, nema instant terapije, proces je kompleksan i zahteva i takav pristup. Ali, trebalo bi verovati u život i biti otvoren za sve što savremena medicina zasnovana na dokazima može da pruži.
o A primena hormonske terapije?
- Svakako da je primena hormonske supstitucije sastavni deo našeg svakodnevnog rada i ne bežimo od primene ove terapije kad smatramo da je to potrebno i kada su isključena stanja i oboljenja koja su kontraindikacija za njenu primenu. Postoji i biljna terapija, biosimilari i različiti preparati koji se reklamiraju kao prirodni i bezbedni. Moj stav i preporuka je da se nikada ovakvoj terapiji ne pribegava bez konsultacije sa ginekologom jer i prirodni preparati mogu biti vrlo potentni i inicijalno možda i pomognu, ali kasnije problemi mogu biti i veći ako se nekontrolisano konzumiraju.
o Dakle, u vreme ovih promena žene bi trebalo da idu redovno kod ginekologa?
- Naravno, jer imamo veoma široku paletu mogućnosti kojima možemo pomoći našim pacijentkinjama da se i u ovom periodu osećaju dobro, zadovoljno, da budu shvaćene i da razumemo njihove potrebe. Ne treba bežati ni od terapije antidepresivima kada za to postoji indikacija. Lokalna terapija hijaluronom, probioticima, lokalnim hormonima, laserom, radiotalasima i svetlosna terapija su samo neke od mogućnosti koje mogu popraviti simptome genitourinarnog menopauzalnog sindroma.
MERKELOVA PROGOVORILA O PUTINU: Jednu stvar posebno istakla - "Imao je osećaj za to"
BIVŠA nemačka kancelarka Angela Merkel opisala je u svojim memoarima prvi susret sa Donaldom Trampom, a takođe je govorila o ruskom predsedniku Vladimiru Putinu i Ukrajini. Odlomke iz knjige objavili su nemački mediji.
21. 11. 2024. u 11:45
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
DESILO SE ČUDO: Krenuli da mu isključe sina sa aparata, otac ULETEO SA PIŠTOLjEM u bolnicu (VIDEO)
LEKARI su rekli da za njega više nema nade i naložili su da se isključi s aparata za održavanje vitalnih funkcija, ali to njegov otac nije mogao da dozvoli, uprkos tome što se mladićeva majka, Pikeringova bivša supruga, saglasila sa doktorima.
21. 11. 2024. u 15:31
Komentari (0)