ZA DUŽI ŽIVOTNI VEK: Ugradnja pejsmejkera - koje su prednosti, kako živeti posle intervencije, šta se sme, a šta ne
PROCENjUJE se da u Srbiji više od 30.000 pacijenta živi zahvaljujući ugrađenom pejsmejkeru.
Iako mnogi veruju da ugradnja ovog uređaja značajno menja kvalitet života i predstavlja težak zdravstveni defekt, činjenica je da on produžava životni vek i da sa njim mogu potpuno normalno da žive, kao i drugi zdravi ljudi.
U intervjuu za "Novosti" dr Bratislav Kirćanski, kardiolog Pejsmejker centra Univerzitetskog kliničkog centra Srbije kaže da se s razlogom otkriće ovog uređaja smatra jednim od 10 najvažnijih dostignuća medicine 20. veka s obzirom na to da njegova ugradnja nema adekvatnu medikamentnu alternativu, odnosno ne postoji lek koji bi mogao da mu bude zamena:
- Dakle, reč je o vrlo efikasnoj terapiji. Jer, primera radi, pacijent se prima u bolnicu zbog sporog rada srca, 30 otkucaja u minuti, a po ugradnji pejsmejkera, iz bolnice izlazi sledećeg dana sa normalnim pulsom, 60 do 70 u minuti i nastavlja normalno da živi.
o Koja su pravila života sa ugrađenim pejsmejkerom?
- Pejsmejker se ugrađuje da poboljša kvalitet života i produži život. Ograničenja nakon ugradnje pejsmejkera su minimalna. Savetuje se izbegavanje intenzivnog rada koji angažuje ruku i rame sa strane ugrađenog pejsmejkera. Od sportskih aktivnosti, treba izbegavati kraul plivanje i kontaktne sportove gde je mogućnost udarca u pejsmejker velika. Ostale restrikcije su u vezi sa osnovnom ili pridruženim bolestima.
o Šta je u stvari pejsmejker i za koja stanja je indikovan?
- Reč pejsmejker je anglicizam - reč pozajmljena iz engleskog jezika i u bukvalnom prevodu znači "vodič ritma". Kada kažemo pejsmejker, obično mislimo na elektronski uređaj čija je svrha da onemogući spor rad srca. To su takozvani antibradikardni pejsmejkeri i oni se sastoje od baterije, elektronskog sklopa i elektroda koje se postavljaju u srce. Ovaj pejsmejker sve vreme prati rad srca i uključuje se - stimuliše rad srca - ukoliko srce radi sporo. Pored antibradikardnih pejsmejkera, koji čine 80 odsto godišnje ugrađenih pejsmejkera u Srbiji, postoje još dve vrste pejsmejkera: implantabilni kardioverter defibrilatori - čiji je zadatak da prepoznaju i prekinu životno ugrožavajuće aritmije kao i srčani resinhronizacioni uređaji - čija je funkcija da ojača rad srca kod bolesnika koji imaju srčanu slabost i određene promene u EKG-u koje ih čine pogodnim kandidatima za ovu terapiju.
o Koliko dugo u proseku pacijenti čekaju na ovu interventnu metodu, dakle ima li i u lečenju ove patologije lista čekanja?
- Za hitne indikacije, lista čekanja ne postoji. Pejsmejker će biti ugrađen odmah ili nekoliko dana po postavljanju indikacije. Za ostale indikacije postoje liste čekanja, čija dužina varira zavisno od zdravstvene ustanove.
o Kada je potrebna hitna ugradnja?
- Po pravilu, nijedna ugradnja trajnog pejsmejkera nije hitna. U hitnim situacijama, na primer, kada postoji vrlo spor rad srca, ugrađuje se privremeni pejsmejker, potom se bolesnik stabilizuje, pripremi za operaciju i tek nakon toga, ugrađuje se trajni pejsmejker.
Opretivno lečenje
o Da li je pejsmejker prepreka za operativno lečenje pacijenta po pitanju drugih bolesti?
- Ne, apsolutno ne. Naprotiv, ugradnja pejsmejkera u nekim situacijama predstavlja preduslov za bezbedno operativno lečenje drugih bolesti. Kod bolesnika koji imaju ugrađen pejsmejker, u slučaju operacija koje nisu hitne, slično kao sa magnetnom rezonancom, najbolje je da se bolesnik prethodno pregleda u bolnici gde je pejsmejker ugrađen i dobije uputstva u vezi sa operacijom. I u slučaju hitnih operacija, ugrađen pejsmejker takođe nije prepreka, anesteziolozi i hirurzi su obučeni za takav scenario, te znaju kako svoje procedure treba da prilagode bolesniku sa ugrađenim pejsmejkerom.
o Da li se ugradnja pejsmejkera radi u opštoj ili lokalnoj anesteziji?
- U opštoj anesteziji radi se vrlo retko, u specifičnim procedurama. Dakle, većinom radi se primenom anestetika lokalno, prilagođavanjem hirurške tehnike građi pacijenta, dodavanjem sedativa i analgetika prema potrebi. Trudimo se da procedura ugradnje pejsmejkera ne bude neprijatno iskustvo za bolesnika. Uvek naglašavam da je za operatora najlakše kad bi svi pacijenti bili u opštoj anesteziji ali za operaciju kakva je ugradnja pejsmejkera to jednostavno nije potrebno - kod ugradnje pejsmejkera rizici opšte anestezije prevazilazili bismo potencijalne koristi iste.
o Koliko je pacijentu potrebno vremena da se stabilizuje nakon ugradnje ovog uređaja?
- Po pravilu, bolesnici se otpuštaju kući sledećeg dana posle ugradnje pejsmejkera. To implicira da su već tada stabilni. Naravno, prvih desetak dana, zbog zarastanja operativne rane, potrebna je intenzivnija pažnja, a uopšteno, do prve kontrole, koja se obavlja oko mesec dana nakon ugradnje, savetujemo bolesnicima veći oprez.
o Imamo li mi u našoj zemlji najsavremenije pejsmejkere, odnosno one sa kojima pacijent može da ide na magnetnu rezonancu?
- Da, apsolutno. Nabavka pejsmejkera se realizuje preko Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje i za bolesnike u Srbiji kupuju se najsavremeniji pejsmejkeri četiri vodeća svetska proizvođača. Svi pejsmejkeri koji se sada ugrađuju u Srbiji jesu kompatibilni sa magnetnom rezonancom.
o Šta da rade pacijenti koji imaju stare modele?
- Pored toga što se sada proizvode pejsmejkeri koji su kompatibilni sa magnetnom rezonancom, vršena su i testiranja nekih starijih modela koja su dokazala da snimanje magnetnom rezonancom ne ugrožava bolesnika niti oštećuje pejsmejker. Dakle, savetujem da uvek kada kod bolesnika postoji potreba za snimanjem magnetnom rezonancom, u bolnici gde je operisan, proveri da li je njegov pejsmejker kompatibilan sa magnetnom rezonancom.
RAMA ŽESTOKO UDARIO NA SRBIJU ZBOG KOSOVA: Izneo drastičan predlog posle blamaže lažne države u Briselu
PREMIJER Albanije Edi Rama izjavio je da tzv. Kosovo treba da zamrzne dijalog sa Srbijom bez roka i da teži normalizaciji odnosa sa njom kroz bilateralni dijalog sa Evropskom unijom, kao i da teret krivice za degradaciju tog procesa mora da padne na Srbiju.
20. 12. 2024. u 15:17
PRVI SNIMCI UKRAJINSKOG NAPADA NA RILSK: Najmanje šest mrtvih i desetine povređenih, gore automobili (VIDEO)
ŠEST osoba, među kojima i jedno dete, ubijeno je u Rilsku, u oblasti Kursk, kao rezultat raketnog udara ukrajinskih oružanih snaga, saopštio je vršilac dužnosti guvernera Kurske oblasti Aleksandar Hinštajn.
20. 12. 2024. u 17:07
TRAMP IMA NOVU FRIZURU: Mreže se usijale od komentara (VIDEO)
AMERIČKI predsednik Donald Tramp zbog jednog snimka postao je tema brojnih rasprava. Na X-u (bivšri Tviter) se, naime, pojavio snimak koja ga prikazuje sa novom frizurom.
19. 12. 2024. u 08:37 >> 19:03
Komentari (0)