NIKAKO NA PRAZAN ŽELUDAC: Savet nutricioniste - Voće jedite pre prodne, najkasnije do podneva
OBILjE voća tokom leta ne znači da bi ga trebalo jesti u neograničenim količinama, a pogotovo ne na prazan želudac.

Foto Shutterstock
Nutricionistkinja Maja Astaloš kaže da ona smatra da voće može da se jede u prepodnevnim časovima najkasnije do podneva, ali ne na prazan stomak:
- Razmak između doručka i voćne užine trebalo bi da bude najmanje dva do tri sata. Razlog tome je što voće sadrži proste šećere koji direktno dolaze u krvotok i trenutno daju energiju koja je najpotrebnija u prepodnevnim časovima. Voće uzeto u popodnevnim ili večernjim časovima ima za posledicu pretvaranje prostih šećera u masti, jer organizam ne može da ih iskoristi, ukoliko ne postoji potreba za potrošnjom velike količine energije u tom periodu. Ovo je posebno bitno kod osoba koje imaju problem sa viškom kilograma, kao i kod dijabetičara.
Omiljena voćna poslastica u vidu voćne salate po mišljenju naše sagovornice, takođe nije dobar izbor.
- Kombinovanje voća u jednom obroku nema značaja - kaže nam. - Svako voće ima svoje specifične benefite tako da kombinovanjem različitih vrsta unosi se raznolika količina hranljivih materija.

Foto: Shutterstock
Kada je o količini voća reč sve zavisi od pola, godina života, kao i kolika je potrebna količina energije organizmu tokom dana.
- Ono što je bitno jeste da isto pravilo koje važi i za količinu ostale hrane odnosi se i na voćnu užinu - kaže Maja Astaloš. - Potrebno je da se unosi raznovrsna hrana, ali bez preterivanja.
Za one koji koriste suvo voće, preporuka je da to bude do 30 g dnevno, jer koncentracija šećera u njemu je mnogo veća nego u voću u prirodnom obliku.
Preporučujemo

RIBIZLA UBLAŽAVA TEGOBE SA VARENjEM: Bobičasto voće za upotrebu spolja i iznutra
22. 08. 2024. u 07:00

ŠOJGU UPOZORAVA: Taj potez bi mogao dovesti do trećeg svetskog rata
SEKRETAR Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu upozorio je da bi uvođenje mirovnjaka na istorijske teritorije Rusije moglo dovesti do trećeg svetskog rata.
24. 04. 2025. u 19:46

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

USTAŠLUK NA DELU I Hrvatski kardinal veliča Tompsona - totalno ludilo u Hrvatskoj
KOLIKO je Hrvatska ogrizla u mržnji prema Srbima govori činjenica da je čak i tamošnji kardinal govorio o koncertu Topsona poznatog po pesmama koje veličaju klanje Srba.
24. 04. 2025. u 17:01
Komentari (0)