TRPI I IMUNITET: Upozorenje hematologa - Evo zbog čega dolazi do uvećanja i problema sa slezinom

Ивана Ковачић
Ivana Kovačić

05. 02. 2025. u 07:00

OSEĆAJ nelagode ili bola ispod levog rebarnog luka, kao i osećaj rane sitosti ili ispunjenosti leve polovine trbuha najčešći su simptomi uvećane slezina.

ТРПИ И ИМУНИТЕТ: Упозорење хематолога - Ево због чега долази до увећања и проблема са слезином

Foto Shutterstock

Od samog stepena uvećanja, zavisi i izraženost i težina simptoma. Jedan od načina lečenja oboljenja ovog organa jeste i njegovo potpuno uklanjanje što ima i kratkoročne i dugoročne posledice. U intervjuu za "Novosti" profesor dr Darko Antić, hematolog Univerzitetskog kliničkog centra Srbije kaže da se u dijagnostici bolesti slezine koristi više dijagnostičkih pristupa:

- Prva i osnovna jeste fizikalni pregled, potom krvna slika sa leukocitarnom formulom, biohemijske analize sa testovima funkcije jetre i bubrega, mikrobiološke analize. Primenjuju se metode kao što je ultrazvuk, odnosno skener ili magnetna rezonanca. Takođe, u određenim situacijama preporučuju se i specifične analize kao što je aspiracija ili biopsija kostne srži, odnosno genetske analize.

Privatna arhiva

Prof. dr Darko Antić

o Koji su uzroci uvećanja slezine?

- Uvećanje slezine se stručno naziva splenomegalija. Razlozi za nastanak mogu da budu brojni, kao što su razne infekcije bakterijama, virusima, gljivicama, poremećaji krvnih sudova slezine, maligne bolesti kao što su limfomi ili leukemije, bolesti jetre ili srca, ali i neke urođene bolesti metabolizma gde se u slezini nakupljaju različite materije kao što su masti, čineći je uvećanom. Sa druge strane, postoji i asplenični sindrom koji se viđa kod pacijenata sa stanjima kakvo je recimo srpasta anemija. Zbog brojnih i čestih infarkta slezine, normalno, zdravo tkivo slezine se menja ožiljkom, tako da je krajnji ishod takav kao da je pacijentu slezina uklonjena.

o Kako se otkriva uvećanje slezine i koji je kriterijum za postavljanje ove dijagnoze?

- Normalna veličina slezine može da varira u zavisnosti od uzrasta, pola, visine i telesne mase osobe. Pod normalnom veličinom slezine smatra se slezina do 12,5 za žene, odnosno 14,5 santimetara za muškarce. Najbolji način za procenu veličine slezine jeste ultrazvuk.

o Šta kada je slezina uvećana i uopšte kada je narušeno njeno funkcionisanje?

- Slezina se nalazi u gornjem levom delu trbuha, neposredno ispod dijafragme i levog rebarnog luka. U njoj normalno borave limfociti i plazmociti, odnosno ćelije imunološkog sistema. Limfociti u slezini postaju spremni da stvaraju antitela koja naš organizam štite od napada različitih mikroorganizama, naročito pojedinih tipova bakterija. Takođe, slezina ima ulogu u filtraciji krvi. Spor protkok krvi kroz slezinu omogućava odrstranjivanje štetnih materija odnosno starih ćelija krvi iz krvotoka. Upravo zbog navedenog, povećan rizik od teških infekcija, naročito inkapsuliranim bakterijama, rezultat je neadekvatnog funkcionisanja slezine.

Skloniji infekcijama

o Koje su preporuke za pacijente kojima je slezina odstranjena?

- Svi pacijenti kojima je slezina odstranjena iz bilo kog razloga, skloniji su infekcijama i svim pacijentima bez slezine savetuje se redovna vakcinacija protiv tri vrste inkapsuliranih bakterija, a to su: Meningococcus, Pneumococcus i Haemofilus Influenzae. Idealno je ukoliko se vakcinacija inicijalno spovede pre same splenektomije, a potom se u skladu sa vakcinalnim kartonom obavljaju redovne revakcinacije. Takođe, preporučena je i godišnja vakcinacija protiv sezonskog gripa.

o Koji je najčešći razlog za odstranjivanje ovog organa i kakve su posledice?

- Slezina ima svoju ovojnicu, odnosno kapsulu. Udarci i traume u regiji levog rebarnog luka mogu da dovedu do povrede, krvarenja, pucanja kapsule i na kraju iskrvarenja. Takva stanja mogu ozbiljno životno da ugroze pacijenta, a da se to ne bi dogodilo rešenje je u njenom uklanjanju odnosno splenektomija.

o Kada se još radi splenektomija?

- Hirurško uklanjanje slezine primenjujnje se u različitim stanjim i može da bude terapijske prirode kada je cilj uklanjanja slezine lečenje, odnosno dijagnostičke prirode kada je cilj doći do tkiva slezine koje se dalje patohistološki analizira. Osim povreda, neka od stanja kada se primenjuje splenektomija su pojedini tipovi anemija, tumora i slično. Ipak, sama procedura uklanjanja slezine ima kako kratkoročne, tako i dugoročne posledice. Među najvažnijim jesu sklonost ka stvaranju krvih ugrušaka naročito neposredno nakon hirurške intervencije, ali i dugoročna sklonost ka infekcijama.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

LEPE VESTI: Dvostruka šampionka Vimbldona se vraća na teren (FOTO)