NIKAKO NA LETOVANJE BEZ PUTNE APOTEKE: Evo kako da sa što manje stresa otputujete na odmor
ODLAZAK na godišnji odmor gotovo je nezamisliv bez putne apoteke. Iako mnogi imaju iskustva u pripremi za letovanje kada je o lekovima reč, uvek je dobro poslušati savet farmaceuta, jer pojedine lekove, ako zatrebaju, u inostranstvu nije moguće nabaviti bez lekarskog izveštaja ili recepta.

Foto Shutterstock
Farmaceutkinja Jovana Bojović iz Farmaceutske komore Srbije kaže da lekovi za skidanje temperature, tablete protiv alergije i niz drugih proizvoda u nekim državama nije moguće uzeti bez izveštaja lekara:
- Upravo zato, najbolje je da se ovakvi proizvodi ponesu sa sobom. A oni, koji su skloni čestim infekcijama trebalo bi pre puta da se posavetuju sa svojim izabranim lekarom o dodatnim lekovima.
Naša sagovornica objašnjava da ukoliko patite od mučnine i povraćanja u toku puta preporuka je da koristite lekove koji blokiraju pojavu ovih simptoma i to pola sata pre putovanja i ponovno doziranje, ako se radi o dužim putovanjima. Doziranje se prilagođava prema uzrastu.
Ukoliko do povraćanja ipak dođe neophodno je imati preparat za nadoknadu elektrolita. Primenjuju se kako bi se postigla brza rehidratacija. Na ovaj način sprečavaju se pojave komplikacija usled gubitka vode, natrijuma i kalijuma. Na tržištu su prisutni preparati u vidu praška, šumećih tableta, prijatnih ukusa, sa dodatkom glukoze i elektrolita. Pogodni su za bebe, decu i odrasle.
Dezinfekcija
SVAKI put može da bude nova životna avantura, a kako je svaka avantura puna izazova tako je na put neophodno poneti preparate za tretiranje eventualno nastalih opekotina i rana kao što su sredstva za dezinfekciju, flasteri, gaze, povidon jod...
U tretmanu putničkih dijareja koriste se sredstva koja nadoknađuju izgubljenu tečnost i smanjuju rizik od dehidratacije organizma, zatim adsorbensi (beli ugalj), probiotici, koji mogu da se uzimaju i preventivno par dana pre putovanja, ali i lekovi koji svojim specifičnim mehanizmom dejstva sprečavaju eskalaciju i dužinu trajanja simptoma.
Kada je o pojavi visoke temperature reč, farmaceutkinja Bojović napominje da je iskustvo pokazalo da kod mnoge dece paracetamol ne može da obori temperaturu koja prelazi 38,5 tako da se ibuprofen smatra lekom izbora u ovakvim slučajevima. Takođe, treba poneti i preparate koji će olakšati simptome prehlade kao što su zapušen nos i bol u grlu i naravno toplomer.
Kako su na putovanjima česte infekcije uha, obavezno je kod sebe imati kapi fiziološkog rastvora, tropostotni hidrogen, kao i sprej na bazi maslinovog ulja za omekšavanje i eliminaciju ušnog voska kako bi se izbegao problem "plivačkog uha" jer ušni kanal je mesto gde često dolazi do razvoja infekcija usled zadržavanja vode i mikroorganizama. Važno je napomenuti da putna apoteka nije ista za žene i muškarce i u tom smislu žene su podložnije infekcijama intimne regije. Radi ublažavanja simptoma mogu se koristiti preparati u vidu kupki ili losiona, a koji u svom sastavu sadrže mlečnu kiselinu i održavaju normalnu bakterijsku floru intimne regije.
Preporučujemo

DA SE OLAKŠA BOLESNIMA: Pokrenuta aplikacija AmbTrack za prijavu ambrozije
18. 06. 2025. u 23:15

KOLIKO SMO ZAISTA STARI? Odgovor na ovo pitanje daju i - proteini
21. 06. 2025. u 07:00

"DA LI NAS JE TRAMP PREVARIO?" Nemački mediji bruje, šok u Berlinu zbog slanja američkih sistema "patriot" Ukrajini
TO JE bila velika nada u zaštiti od Putinovih raketa: u ponedeljak je predsednik SAD Donald Tramp najavio da će Ukrajini biti isporučeno oružje, ali da će Evropljani morati sve da plate. Sada se ispostavlja da Nemačka neće samo finansirati, već će morati i sama da isporuči sopstvenu protivvazdušnu odbranu, iako je već sada u deficitu, piše nemački Bild.
19. 07. 2025. u 10:22

SKANDAL TRESE NEMAČKU: Pogledajte koliko je Analena Berbok potrošila na šminku za samo tri meseca
KABINET bivšeg nemačkog kancelara Olafa Šolca izdvojio je skoro 590.000 evra iz javnih sredstava za šminkanje i uređivanje izgleda državnih funkcionera u periodu od 2022. do marta 2025. godine, piše Bild pozivajući se na podatke nemačke vlade.
19. 07. 2025. u 11:16

Naučnici ajkulama spustili mrtvu kravu na 1.629 metara dubine - nisu mogli da veruju šta su ribe uradile (VIDEO)
"TO POKAZUJE strategiju preživljavanja kod vrsta koje se ne hrane usamljeno."
14. 07. 2025. u 13:06
Komentari (0)