PENZIJA MOŽE DA STIŽE I IZ PET ZEMALJA: Pravo na primanja iz penzionog fonda ostvaruje i osiguranik koji je radio u nekoliko različitih država
NI radna knjižica sa stažom u pet različitih zemalja ne mora uvek da bude problem prilikom ostvarivanja prava na penziju.

Foto Tanjug
Naime, ako postoji konvencija sa tim državama, dovoljno je samo da osiguranici podnesu zahtev u svojoj državi. S druge strane, oni koji su radili ili rade u zemljama sa kojima Srbija nema konvenciju moraće direktno da se obrate tamošnjim fondovima za penzijsko osiguranje.
Pravila nalažu da se zahtev za penziju isključivo podnosi u zemlji gde budući penzioner ima prebivalište, ali je važno da se navedu i sve države u kojima je ostvaren neki staž što je neophodno da se dokaže priloženom dokumentacijom.
Ukoliko je budući penzioner radio u Srbiji, a kada je stekao uslov za penziju živi u drugoj državi, on zahtev za penziju podnosi fondu te države, a ona zatim obaveštava naš Fond PIO. Kada neko nema sve dokaze o radu u inostranstvu, onda bi trebalo da PIO fondu preciznije navede podatke o firmi, mestu i periodima rada. Sve ovo odnosi se na zaposlenje, ali i samostalnu delatnost, odnosno na svaki rad koji je prema pravnim propisima pojedine države predviđen kao obavezno penzijsko osiguranje.
Obaveza Fonda PIO je da pre svega utvrdi staž u Srbiji, pa ako je njegovo trajanje dovoljno za penziju, oni će doneti rešenje i utvrditi pravo na takozvanu samostalnu penziju. Za ovakvu prinadležnost staž ostvaren u inostranstvu nije potrebno uračunavati, pa zato i nije neophodna prethodna potvrda inostranog penzijskog fonda. Po donošenju rešenja u sve države u kojima je ostvaren staž uputiće se obaveštenje o zahtevu, uz potvrdu staža iz Srbije, kao i obaveštenje o konačnom postupku.
- Na osnovu dokumentacije inostrani penzijski fond sprovodi postupak prema propisima te države i na osnovu toga odlučuje o pravu na penziju - kažu u PIO fondu.
- To što su ispunjeni uslovi u Srbiji ne znači da su i u inostranstvu. Moguće je i obrnuto. Da se zbog povoljnijih uslova za penzionisanje ostvari inostrana, ali ne i domaća penzija.
U slučaju da budući penzioner dobije srpsku, ali ne i inostranu penziju, potrebno je da po ispunjenju uslova za inostranu prinadležnost ponovo podnese zahtev i to opet u državi u kojoj živi, bez obzira na to što je reč o penziji iz strane zemlje. Isto tako, ako neko nema uslov za našu penziju trebalo bi da zatraži potvrde staža iz svih zemalja u kojima je radio.
ZA ČEK NEOPHODNO 12 MESECI STAŽA
Sporazumi naše zemlje s drugima uređuju i pitanje preuzimanja navršenog staža koji je kraći od minimalnog propisanog trajanja za ostvarivanje ovog prava. Ta granica je najčešće 12 meseci, ali je u nekim državama i kraći staž dovoljan za penziju.
Preporučujemo

NE ŽURE U PREVREMENU PENZIJU: U novoj godini bez gužvi na šalterima Fonda PIO
04. 01. 2022. u 10:08

O PENZIJAMA SADA I NA JUTJUBU: Fond PIO ide u korak sa savremenim načinima komunikacije
01. 11. 2021. u 09:38

VUČIĆ SE HITNO OGLASIO IZ AVIONA: Stigla mi je fantastična vest od Đorđe Meloni (VIDEO)
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić oglasio se iz aviona i rekao da mu je stigla fantastična vest iz Rima.
04. 04. 2025. u 12:49

SRBI VIŠE NE MOGU DA PUTUJU BESPLATNO U OVU EVROPSKU ZEMLjU: Treba vam posebna dozvola, evo koliko košta
EVROPSKI državljani koji putuju u Veliku Britaniju od danas moraju imati digitalnu propusnicu za ulazak u zemlju, za koju britanska vlada tvrdi da će poboljšati bezbednost granica.
02. 04. 2025. u 10:16

PRILAZE MU JEDAN PO JEDAN: Joca Amsterdam iz zatvora stigao na sahranu Rutovića (VIDEO)
DA SE oprosti od Željka Rutovića stigao je i Sreten Jocić, poznatiji kao Joca Amsterdam.
07. 04. 2025. u 13:36
Komentari (0)