„NAČERTANIJE“ OKUPLJANJE SVIH SRBA U JEDNU DRŽAVU: Ilija Garašanin -Tajni spis, baziran na javnim idejama oslobođenja i ujedinjenja
NEMA dokumenta srpske novovekovne istorije o kome se toliko pisalo i oko koga se toliko žuči prolilo, kao što je „Načertanije“.

Foto Muzej Srbije, Arhiv Srbije, Arhiv porodice Garašanin, dokumentacija „Novosti“ i „Borbe“, Fejsbuk i Vikipedija
Najčešće je nazivan jugoslovenskim ili velikosrpskim projektom, mada nije izostala i treća vrste kvalifikacija koje su „Načertanije“ izlagale kritici kao uskosrpski program.
„Načertanije“ je optuživano u nemačkoj i austrijskoj literaturi za Prvi svetski rat do koga je doveo srpski ekspanzionizam, kao i u debatama u Rajshtagu 30-tih godina, a na balkanskim prostorima za začeće „Velike Srbije“, za rađanje integralnog jugoslovenstva, i ko zna za šta sve još, da bi se spisak hipoteka (za sada) završio optužbama da je „Načertanije“ izvorište ideje etničkog čišćenja i građanskog rata na tlu bivše SFR Jugoslavije i da ga je stvorio najveći od svih fanatika - kreatora "velike Srbije".
Neki naši istorici poput Radoslava Perovića su Garašaninu odricali čak i autorstvo zato što je koristio tekst Čeha Františeka Zaha kao predložak „Načertanija“. Drugi su poricali srpsko i isticali njegovo poljsko idejno poreklo. I tako redom - mahom sumnje i nerazumevanja bile su sastavni deo dekodifikacije istorijskog statusa ovog dokumenta.
Čovek ne može a da se ne zapita ne samo o stepenu naučnosti, već i o dobrom ukusu i zdravoj pameti kreatora tih tvrdnji. Zar je trebalo da dođe Poljak emigrant, honorarni službenik srpske vlade, pa da otkrije srpskom ministru da Srbija treba da se širi oslobođenjem i ujedinjenjem svoje porobljene braće na razne načine, pa i ulaskom u južnoslovensku zajednicu.
Sve te ideje su bile dobro poznate i neprekidno negovane još pre 1804. godine. Ilija Garašanin ih je samo pismeno uobličio i dao im status pisanog nacionalnog državnog programa Srbije.
Preporučujemo

REŠILA STAMBENO PITANjE NA NEVEROVATAN NAČIN: Plaća kiriju nešto više od 700 dinara mesečno
DOK PROSEČNI stanari u kineskom gradu Džudžou (provincija Hunan) plaćaju kiriju od 100 do 225 evra mesečno, 18-godišnja radnica pronašla je neobično rešenje za stambenu krizu: živi u toaletu prodavnice u kojoj radi.
03. 04. 2025. u 14:56

SRBI VIŠE NE MOGU DA PUTUJU BESPLATNO U OVU EVROPSKU ZEMLjU: Treba vam posebna dozvola, evo koliko košta
EVROPSKI državljani koji putuju u Veliku Britaniju od danas moraju imati digitalnu propusnicu za ulazak u zemlju, za koju britanska vlada tvrdi da će poboljšati bezbednost granica.
02. 04. 2025. u 10:16

"ZANEMARILA JE DECU, ČUVALE SU IH CIGANKE" Zahar otkrio zašto je ostavio Gocu Lazarević
SVAKI od supružnika imao je svoju verziju priče.
02. 04. 2025. u 17:21
Komentari (0)