ZAKON O ŽIVI: Novi korak Srbije ka zaštiti životne sredine
NARODNA skupština Republike Srbije usvojila je na inicijativu Privredne komore Srbije (PKS) Zakon o potvrđivanju Minamata konvencije o živi, što će omogućiti smanjenje i prestanak snabdevanja i trgovine živom, kao i smanjenje emisija i ispuštanja žive u životnu sredinu.

Foto: Boban Ristić
- Ratifikacija će omogućiti Srbiji pristup međunarodnim fondovima za sanaciju kontaminiranih lokacija i upravljanje otpadom koji sadrži živu - ističe Dragan Stevanović, sekretar Udruženje za hemijsku, gumarsku industriju i industriju nemetala PKS.
Dva glavna projekta, objašnjava Stevanović, uključuju dekomisiju hlor-alkalnih postrojenja u Pančevu i Kruševcu, kao i bezbedno zbrinjavanje otpada. Ovi projekti, prema njegovim rečima, smanjiće rizik od emisije žive i doprineti rešavanju problema industrijskog i medicinskog otpada.
- Ratifikacija je veliki uspeh za Srbiju i korak ka rešavanju dugogodišnjih problema sa živom a rezultat je zajedničkog rada svih zainteresovanih strana i važan za budućnost životne sredine i zdravlje stanovništva - kaže Stevanović.

Potvrđivanje Minamata konvencije omogućava korišćenje grantova iz programa Globalnog ekološkog fonda (GEF). U okviru GEF-8 programa obezbeđeno je 346 miliona dolara za period od 2023. do 2026. godine, dostupnih zemljama potpisnicama Konvencije.
Nacionalni inventar emisija žive ukazuje da je energetski sektor najveći izvor emisija žive u Srbiji, sa preko 52 odsto emisija koje potiču iz termoelektrana. Ostali izvori uključuju stomatološki i medicinski otpad, kao i metalurške procese.
- Ratifikacija će omogućiti modernizaciju termoelektrana i uvođenje postrojenja za odsumporavanje, što će doprineti smanjenju zagađenja i usklađivanju sa evropskim standardima - ukazuje Stevanović.
Srbija je potpisala Minamata konvenciju 2014. godine, a inicijativu za ratifikaciju pokrenula je Privredna komora Srbije 2023. godine. Konvencija predstavlja prvi međunarodni akt koji reguliše upotrebu supstance štetne po zdravlje i životnu sredinu. Do juna 2023. godine ratifikovalo ju je 139 zemalja i Evropska unija.

(MAPA) KRAJEM LETA ČEKA NAS KATASTROFA: Morske temperature na rekordnom nivou, veliki rizik od razornih oluja
ISTORIJSKI toplotni talas koji je zahvatio Mediteran i Evropu podigao je temperaturu mora na rekordne nivoe, povećavajući rizik od razornih poplava i ekstremnih vremenskih nepogoda širom južne Evrope u narednim mesecima, piše sajt Severe Weather Europe.
01. 07. 2025. u 13:58

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi
JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.
01. 07. 2025. u 11:45

AGENT MOSADA U POLITIČKOM VRHU SIRIJE: Vešanje izraelskog špijuna snimano i prenošeno uživo (FOTO/VIDEO)
MNOGI ga smatraju najboljim izraelskim špijunom ikada. Sa lažnim identitetom sirijskog muslimana rođenog u Libanu, Eli Koen je imao jedan cilj - da kao operativac Mosada sazna poverljive informacije koje će koristiti Izraelu.
01. 07. 2025. u 12:48
Komentari (0)