VELIKE KOMPANIJE U SLUŽBI NAPRETKA DOMAĆE PRIVREDE
GODINA u kojoj se čitav svet suočio sa pandemijom korona virusa približava se kraju. Pored globalne zdravstvene krize, čini se da ona druga, ekonomska kriza preti da izazove dublje posledice, posebno po određene sektore poput ugostiteljskog i turističkog.
Kada se na kraju ove godine sumiraju svi parametri, ekonomske prognoze za narednu godinu za našu zemlju možda i nisu tako loše. Prvo, velike kompanije ove godine su pokazale da je moguće brzo reorganizovati poslovanje i proizvodnju, uslove rada prilagoditi pandemiji korona virusa, a sa druge strane ostvariti korigovane biznis planove. Pomoć koja je ove godine stigla od države označena je kao i više nego dobar potez, a saradnja privrede i države, možda više nego ikad dobila na značaju. Jer, država je jasno stavila do znanja da je pouzdan partner privredi i u kriznim situacijama i to se vidi kroz donet set mera i spremnost na pružanje podrške. Samo u ovoj godini, za podršku privredi, očuvanje likvidnosti i podsticanje zapošljavanja izdvojeno je 160 milijardi dinara.
Drugo, velike kompanije i sistemi su i te kako značajni za domaću privredu i njen razvoj, a to se vidi kroz podatke i cifre koliko zaposlenih imaju i podržavaju u lancu vrednosti, kroz plaćene poreze i doprinose koje izmiruju ka državi. Primera radi, za većinu stanovništva, pri pomenu kompanije Coca-Cola, obično se prvo pomisli na kompaniju sa sedištem u Sjedinjenim Američkim državama. Malo je poznato da je Coca-Cola u suštini domaća kompanija jer zapošljava domaću radnu snagu, ostvaruje prihod na domaćem tržištu, ali isto tako podržava zapošljavanje, zarade i poreski prihod u celoj ekonomiji, kroz kupovinu robe i usluga od raznih dobavljača i prodajom svojih proizvoda kroz razgranatu distributivnu mrežu. Koliko ovaj sistem znači za razvoj srpske privrede govori i podatak da ceo Coca-Cola sistem u Srbiji, domaćoj ekonomiji doprinosi sa 291 milionom evra dodate vrednosti, što je 0,6% BDP-a. U srpski budžet uplaćuje 16 miliona evra direktnih poreskih prihoda, a podržava čak 159 miliona evra poreza u celokupnom lancu vrednosti sistema, što iznosi 0,9% ukupnog poreskog prihoda u zemlji. Pored 1700 ljudi koje direktno zapošljava, ova kompanija podržava još 14 400 radnih mesta u drugim sektorima privrede. Na primeru ove kompanije vidi se značaj velikih sistema, a njih u Srbiji ima još.
Podrška privredi od strane države ni u narednoj godini neće izostati. Tome u prilog idu i najave zvaničnika da će ona u 2021. biti realizovana u tri pravca: ka investicijama, unapređenju poslovne infrastrukture i razvoju preduzetništva. Uz pažljivo osluškivanje i prilagođavanje poslovanja na domaćem tržištu i realizaciju novih poslovnih aktivnosti i razvojnih planova od strane velikih kompanija, čini se da je moguće ostvariti napredak u narednoj, 2021. godini.
NOVE SVETSKE SILE UKLjUČILE SE U SUKOB U UKRAJINI: "Dve na strani Putina, dve žestoko protiv Rusa"
SUMNjE u podršku SAD Ukrajini u slučaju pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima mučile su sve one kojima je cilj da se Kijev obrani od ruske agresije. Tramp je pobedio i tek treba videti u kom će smeru krenuti njegova politika, ali sva ta dešavanja zasenila su drugi važan odnos u tom, ionako komplikovanom, odnosu.
22. 11. 2024. u 09:14
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (0)