DA KAMERE NE BUDU SAMO DEKOR: Uredba Vlade predviđa veće kazne za loše obezbeđenje banaka, menjačnica i ostalih finansijskih ustanova
BANKAMA, menjačnicama, poštama, ali i ostalim finansijskim ustanovama koje ne budu pravilno obezbeđivale svoje objekte, prete kazne i do dva miliona dinara!

Ilustracija / Foto Depositphotos
U odnosu na akt donet pre šest godina, izmenjena Uredba o minimalnim tehničkim uslovima kod obavezne ugradnje sistema tehničke zaštite u bankama i drugim finansijskim organizacijama, usvojena na poslednjoj sednici Vlade, predviđa dvostruko veće penale za neispunjavanje zakonskih kriterijuma.
U Udruženju banaka Srbije smatraju da se ne radi o povećanju pritiska na banke koje poštuju pravila, već na manje objekte poput menjačnica, koji se oglušuju o Zakon.
Signalizacija neovlašćenog ulaska, dojava kontrolnom centru, praćenje kretanja u štićenom prostoru, video-zapis koji se čuva najmanje 30 dana, zaštita pojedinačnih vrednosti pomoću sistema elektro-hemijske zaštite za kofere, kontejnere, kase, trezore - na spisku su ovih tehničkih mera. Tu spada i integrisana zaštita sa najmanje jednim lokalnim nadzornim mestom i sistemom veze sa službenicima obezbeđenja na štićenom objektu i pisane procedure za slučajeve rizika.
Nenad Šehović, koji je specijalizovan za informacionu bezbednost u UBS, smatra da se izmenjena Uredba pre svega odnosi na manje finansijske ustanove i menjačnice koje godinama unazad ne obezbeđuju objekte kako zakon nalaže.
- Menjačnice često postave nadzor samo da ispune formu, a kada policija pokuša da otkrije počinioca pljačke, pokaže se da je snimak potpuno beskoristan - objašnjava naš sagovornik. Veće kazne neće doprineti boljem obezbeđenju, već punjenju budžeta. Bolji efekat bi dao češći inspekcijski nadzor, što je u nadležnosti Ministarstva unutrašnjih poslova.
PROCENA RIZIKA
BANKE i druge finansijske organizacije plaćaće kazne od 500.000 do dva miliona dinara ako ne donesu akt o proceni rizika. U pitanju je dokument koji mora da bude ažuriran svake tri godine, a kojim se procenjuje da li je rizik izrazito veliki, umeren ili zanemarljiv. Na osnovu te procene, postavlja se tehnička zaštita. Ako se utvrdi da nema odgovarajuće zaštite, novčanom kaznom u iznosu od 80.000 do 150.000 dinara kazniće se i odgovorno lice u finansijskoj organizaciji.
Preporučujemo

VIDEO NADZOR U ŽITIŠTU I ČESTEREGU: Kamere u školama za bezbedne mališane
26. 12. 2020. u 15:42

DRAMA U BANCI U CENTRU GRADA: Izbila pucnjava u objektu, policija ranila napadača
18. 12. 2020. u 17:11

PUTIN OTKRIO ŠTA ŽELI DA DOBIJE RATOM U UKRAJINI: "Imamo dovoljno snage da okončamo sukob na način koji nama odgovara"
RUSKI predsednik Vladimir Putin izjavio je da bi rat u Ukrajini trebalo da rezultira dugoročnim mirom, prenosi ruski medij „Info24“.
18. 05. 2025. u 14:06

INCIDENT U DRUGOM KRUGU IZBORA U RUMUNIJI: Policija izvela predsedničkog kandidata sa biračkog mesta (VIDEO)
RUMUNSKI predsednički kandidat i lider nacionalističke stranke Alijansa za ujedinjenje Rumuna Đorđe Simion i favorit na prošlogodišnjim poništenim izborima, Kalin Đorđesku, policija je izvela sa biračkog mesta u Mogošoaji (predgrađu Bukurešta).
18. 05. 2025. u 09:54

SAMO 5 ZEMALjA: Ko je sve glasao za Srbiju i kako - maksimalnih 12 od komšija (FOTO)
POSLE završenog finala "Evrovizije 2025", na zvaničnom sajtu prestižnog muzičkog takmičenja objavljeno je i kako su glasale zemlje učesnice u polufinalima.
18. 05. 2025. u 11:34
Komentari (2)