NIKAD VEĆA GRADNJA, NIKAD VEĆE CENE: Kvadrat na Kopaoniku i do 4.000 eura, ne zaostaju ni Zlatibor i Divčibare

Novosti online

13. 03. 2021. u 15:08

NI KORONA nije zaustavila tražnju za kupovinom apartmana na srpskim planinama. Naprotiv, uz dobru ponudu, raste i kupovina, a tražnja za koju se sobodno može reći da je rekordna, maksimalno je počela da diže i cenu kvadrata.

НИКАД ВЕЋА ГРАДЊА, НИКАД ВЕЋЕ ЦЕНЕ: Квадрат на Копаонику и до 4.000 еура, не заостају ни Златибор и Дивчибаре

Foto: Depositphotos

Praktično, sada je situacija takva da je kvadrat na Kopaoniku skuplji nego kvadrat najluskuznijeg stana u samom centru Beograda ili da stan od 60 kvadrata u užem centru prestonice, košta kao apartman od 30 kvadrata na Kopaoniku.

Ništa mnogo ne zaostaju ni druge srpske planine. Kvadrati na Zlatiboru i na Divčibarama takođe su sve popularniji, sve je više gradnje, ali su zbog veće tražnje, skuplji i apartmani.

Ukupno je na Kopaoniku u 2020. godini prodato 340 apartmana, a broj se povećava ako se doda i Brzeće podno Kopaonika, gde je prodato 47 apartmana. Na Zlatiboru je taj broj u prošloj godini dostigao 204, a na Divčibarima 114 apartmana.

Kopaonik

Kopaonik i dalje prednjači i važi za elitnu destinaciju koja košta. Kvadrat apartmana u starogradnji (koja i nije baš nekog kvaliteta i koja zahteva renoviranje) može se naći za minimalih 500 evra. Novogradnja je istovremeno obarala rekorde - cenu je dizala i lokacija i kvalitet "zdanja" te je 4.330 evra bila najviša postignuta. I to su zvanični podaci Republičkog Geodetskog Zavoda.

Najveći rast cene apartmana u novogradnji u 2020. u odnosu na 2019. godinu bio je u Brzeću i to od čak 44 odsto. Nalazi se podno Kopaonika, a ono što je zasigurno podiglo cene apartmana u tom mestu, jeste nova gondola koja vodi do vrha Kopaonika. Ona je nedavno puštena u rad, a od Brzeća do vrha Mali Karaman se stiže za svega 15 minuta.

Kako je to olakšalo i ubrzalo pristup ski - stazama, mnogi su se odlučili da upravo tu sebi obezbede neki prostor, a jasno je da usled rasta tražnje raste i cena.

D. Balšić

 

Zlatibor

Rastu i cene apartmana na Zlatiboru, planine za koju se vezuje masovna gradnja i širenje urbanog Zlatibora na sve strane.

Različito su se kretale cene kvadrata u starogradnji i novogradnji, pa je tako raspon cena u starogradnji bio od 550 evra do 1.670 evra.

Novogradnja je istovmreno dosta skuplja i ide i do 2.270 evra po kvadratu. A, pre samo tri godine, novi kvadrat u užem centralnom jezgu Zlatibora bilo je mogće kupiti i za 1.300 evra.

 - Gradnja apartmanskih zgrada iz ekstra i prve građevinske zone stoga se prenela ka drugoj zoni, odnosno naseljima Palisad, Rasadnik, Đurkovac, Kamalj, Karaula, Zova. - kažu iz tamošnje turističke agencije.

Foto: Tanjug

 

Divčibare

I Divčibare doživljavaju pravi "bum". Gradi se na sve strane, slobodno se može reći nikada više. Blizina prestonice i dalje je velika prednost i jedan od ključnih razloga za rast posete, sadržaja i smeštaja.

Prema zvaničnim podacima prošle godine prodato je 114 apartmana na Divčibarima. Sve to prati i porast cene od oko osam odsto za godinu dana.

Cene kvadrata na Divčibarima kretale su se od 330 evra koliko je trebalo najmanje izdvojiti za apartman u starogradnji, do 1.800 evra koliko je dostizala cena kvadrata u novogradnji.

 - Svaka od tih zgrada imaće od 30 do 40 apartmana, površine od 20 do 40 kvadratnih metara, a cene se kreću od 1.400 do 1.800 evra bez PDV-a, što je čak skok za 1.000 evra u odnosu na 2019. godinu, što najbolje ilustruje kolika je tražnja i trenutna popularnost Divčibara. Znatno je povećana i tražnja za placevima, čija je cena zavisno od lokacije od 3.000 do 5.000 evra po aru, a najviše ih traže upravo investitori za gradnju - kažu u valjevskim agencijama za promet nekretnina.

Foto Divčibare Ski resort

 

(Blic)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
MILENA JE KUPILA GARNITURU, A ONDA JE USLEDIO PAKAO Saloni nameštaja probijaju rokove za isporuku - Kupci krevet sanjaju, na podu spavaju

MILENA JE KUPILA GARNITURU, A ONDA JE USLEDIO "PAKAO" Saloni nameštaja probijaju rokove za isporuku - Kupci krevet sanjaju, na podu spavaju

DA useljenje u stan može da se oduži, a da majstori, angažovani na renoviranju ili adaptaciji, nisu nimalo krivi za to, najbolje znaju potrošači prilikom kupovine nameštaja. Sve je više primedaba građana na neažurnost i neodgovornost salona, jer probijaju dogovorene rokove dostave. Još veća muka od toga je što se neretko događa da kupljeni komadi stignu sa greškom, pa to dodatno produžava čekanje. Savet znalaca iz oblasti zaštite prava potrošača je da reklamacije trgovcima upute pisanim putem. Ako to ne pomogne, sektor tržišne inspekcije pri Ministarstvu unutrašnje i spoljne trgovine sledeća je adresa.

05. 07. 2024. u 08:36

Komentari (0)

Hurgada iz prve ruke - Ovog leta posetite sa nama biser egipatske obale!