POGLED ISKOSA: Milenina harizma
U MUZEJU savremene umetnosti u Beogradu do 17. marta može se videti veća retrospektiva svih vidova umetnosti kojima se bavila Milena Pavlović Barili - slika, crteža, akvarela i ilustracija.

Tamara Simić - Dražić "Djeva", Foto Privatna arhiva
"Sve je u Mileninom životu izuzetno, nesvakidašnje - početak, trajanje i kraj", pisao je Miodrag B. Protić, najzaslužniji za njeno otkriće. O egzotičnom životu i delu ove velike umetnice pisali su mnogi naši stručnjaci, njeno stvaralaštvo je toliko bogato i višeznačno da se može uvek iznova otkrivati i čitati u drugom ključu.
Naziv izložbe i kataloga na srpskom i engleskom je "Dualnost Milene Pavlović Barili", čime se u duhu sumnjive feminističke interpretacije navodno "otvara pitanje identiteta - umetničkog, ljudskog, ženskog i seksualnog". Takva viđenja su na korak do prozvoljne, često šarlatanske teorije. Ako se starim umetnicima ne prikače aktuelne floskule o krizi ili konstrukciji identiteta, aktivizmu, političkoj pozadini njihovog dela, demokratičnosti i sl. oni i nemaju prava na postojanje. Tako se malo njih bavilo čisto likovnim vrednostima opusa ove slikarke a fenimističke i postmodernističke teorije uopšte ne dopuštaju da se sondira njeno pregnuće u najdubljim simboličkim slojevima.
Publika srećom instinktivno razume da je reč o nesvakidašnjoj umetničkoj pojavi, posle Katarine Ivanović najvećoj slikarki i pesnikinji koju imamo, koja je jedina bila na korak od svetske slave, u kontaktu sa čuvenim protagonistima umetnosti XX veka.
Rođena je 1909. u Požarevcu a preminula u SAD 1945. godine. Ovom smotrom se obeležava 80 godina od smrti umetnice i taj Muzej u širem kontekstu od lokalnog i regionalnog predstavlja našu i američku harizmatičnu slikarku. Za njeno krajnje iracionalno delo su zainteresovani najbolji svetski eksperti za fantastičnu umetnost koja ne treba nikada da bude gorivo za psihoanalitičke, postmodernističke i feminističke teorije iživljavanja.
Muzej savremene umetnosti se tako retrospektivama posvećenim Vladimiru Veličkoviću i srpskom nadrealizmu vraća na najbolje osnove svog delovanja, godinama zatomljenim u duhu izložbi tupavog naslova i sadržaja kakva je bila "Hvala Raši Teodosijeviću".
Milena, ćerka Bruna Barilija, italijanskog kompozitora i muzičkog kritičara, i Danice, lepotice i potomka najstarije Karađorđeve kćeri, u porodici je najpre upoznala esteticizam, dendizam, i ljubav prema secesiji i prošlosti. To što je ponela iz kuće kasnije je samo dopunila i razvila.
Kao vunderkind sa samo 12 godina primljena je u Umetničku školu u Beogradu, koju je završila kao i minhensku Akademiju u klasi čuvenog Franca fon Štuka. Rana smrt omela ju je da stane uz najveće slikarke XX veka - Tamaru de Lempicku, Fridu Kalo, Doroteju Tening i Remedios Varo. U Njujorku je njena karijera bila uzorna - od vodeće ilustratorke "Voga" do izložbe 1940. u prestižnoj galeriji Đulijena Levija samo godinu dana posle dolaska u SAD.

VELIKA PROMENA U ŠKOLAMA U SRBIJI: Od danas ništa neće biti isto, odnosi se na roditelje
RODITELjI školaraca u Srbiji od danas dobijaju automatska zvučna obaveštenja kada nastavnik u elektronski dnevnik upiše izostanak deteta sa časa ili novu ocenu. Mada su deca godinama nalazila načine da ne kažu roditeljima baš sva dešavanja u školi, to sada više neće biti moguće.
17. 04. 2025. u 11:29

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

ZVANIČNO - KRAH BRAKA ANE IVANOVIĆ I BASTIJANA: Švajnštajger skinuo burmu (FOTO)
AKO se uopšte i sumnjalo u razvod Ane Ivanović i Bastijana Švajnštajgera, sada dileme više nema.
18. 04. 2025. u 07:51
Komentari (0)